bugün

"yazmak yerine, videosunu cekiyorum" sloganiyla yola cikan, cesitli konularda düsüncelerini ifade etmek icin videolar yapan ve bazen vlog gibimsi seyler yapan kisi. ayrica kendisi eksi sözlükte yazarmis.

videolar icin : http://nebuch.tumblr.com/

twitter hesabi : http://twitter.com/#!/nebuch
çektiği videolarında samimi olan insan. kendini çok iyi ifade ediyor. severek takip ettiğim kişi.
olaylara mantıklı açıklamalar getirmiş 3. tekil şahıs. hoş...
videolarında samimidir lakin çok kendine özel şeyler paylaşır. arkadaşlar arası edilen boş muhabbet gibi. o sohbet edilse de olur edilmese de. örneğin geçen uzun saçlı erkekler hakkında bir videosunu izledim, bir süre sonra klasik müzik dinletilen bayburtlulardan beter oldum. verdiği değişik bir bilgi; yok. farklı bir bakıç açısı; yok. anlatımda ustalık; eksilerde. arada attığı kötü kadın kahkahalarından başka bir güldürü öğesi de yok.

ama twitterı öyle midir? twitterı candır. takip edilmeli.
takip ettiğim ekşi yazarı.
zaman zaman ekşiye girip entry'lerini de takip ettiğim vlogger.
bildiği şeyleri video blogunda anlatmaya çalışan ekşi sözlük yazarı. takip edilebilir.
ekşici piçler bu bile bu adamı çekemiyor lan, nickaltını sikertmişler. kıskanmışlar garibimi. adamda özgüven ve karizma var yaraklar ne kıskanıyorsunuz.
yaklaşık 3 yıldır video blog hayatına devam etmektedir. özellikle videoların sonunda verdiği kelimeler araştırılmaya değerdir.
"ikna Etmek Üzerine Düşünülenler" adlı videosu çok hoşuma gitmektedir. 5. sezonu merakla bekliyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=u7VW0lDOvjM
kendisini çekemeyen bazı haysiyetsizlerin ''ibne efendi'' diyerek aşağıladığı ulvi şahsiyet. ciddi tilki.
video blog yapma olayından çok karşısındaki arkadaşlarıyla sohbet ederek rahatlamasını tavsiye etmek istediğim insan. orjinal değilsen, yaptıkların sanatsal veya bilimsel veya mizahi değer taşımıyosa tüm ülkenin ilgisini talep edebilecek bir iş yapmaman gerek demektir.

mesela o orijinallik orijinallik diye sayıkladığın kısa film eleştirisi yaptığın video
http://www.youtube.com/watch?v=4o7fRKV93WI&list=PLC7B2530D57BA424A&index=1
burada ironi, kendin orijinalliğe zerre yaklaşmamışken başkalarının filmlerini yanlış kriterlerle yargılaman.
mesela kısa filmin orijinalliğinde konu seçimi değil konunun işleniş şekli kriter alınır.
aslında bu her sanat için böyledir. şimdi konuyu bilmiyorum konuya uzağım diye belirttim öyleyse her türlü zırvalarım gibi bir savunman var önce ona değineyim sonra aşk konusuna döneriz.
bir kere 'ben bu konuda yetkinv e bilgili kişi değilim öyleyse istediğim gibi konuşabilirim' diye bir hak yoktur. arkadaş arasında muhabbet ediyosan eyvallah ama video blog oluşturuyosun ve ciddi savlar öne sürerek tüm internet alemine hitao ediyosan bir kere eleştirilmeme yorum almama lüksün yok demektir. ve yetkin değilsen bilgisizsen o konuda a) konuşmayacaksın b) gerekli donanımı edinip öyle konuşacaksın c) gidip arkadaşlarınla facebookta filan paylaşacaksın.

dönelim konumuza, 'ıyy bütün filmlerin konusu aşk çok benzersiniz, çok overrated konu seçmişsiniz yaa' diye kilişe eleştiriler getirirken orijinallikten bahsetmen zaten gülünç de şimdi işin farklı bir boyutu da sanat eserlerinde işlenecek konunun seçiminin o sanatın değerine bir etki etmediği gerçeğidir. bu yüzyıllardır sanat var olduğundan beri böyle. ıyy konusu aşk çok banal dersen vivaldi nin summer ı da banal olur, aşkı anlatan milyonlarca farklı yöreden halk ezgileri de banal olur, romantik kült filmler de orcinal diyilsiniz bebelerim diye çöpe gider.
oysa önemli olan konunun aşk veya nefret veya varolamamak veya soğuk füzyon olması fark etmez. önemli olan o konuyu anlatış tarzın , yarattığın atmosfer, senin perspektifinden olayın nasıl göründüğünü seyirciye ne kadar aktarabildiğindir. aşk ın yerine dedektiflik hikayesi çekin demişsin , dedektif hikayesi konusunu aşk hikayesinden daha orijinal yapan nedir peki? herkesin sherlock holmes okuyup izlediği bir ortamda da dedektiflikle ilgili bir kitap veya kısa film çok sıradan ve sıkıcı mı olacak o zaman?
sonra çekim tekniklerine değinmişsin ışığı biraz kısın, siyah beyaz fon koyun arkaya orjinal olsun demişsin. sen sanatçıya teknik şeylerin nasıl kullanılacağını söyleyemezsin. herkes senin dediğini yapıp siyah beyaz kısa film çekerse o zaman da onun bir orijinalliği kalmayacak farkında mısın? sanatı oluşturan şey zaten bu tarz nüanslara her sanatçının kendisi karar vermesidir. adam kırmızı renk kullanmak ister önemli olan o kırmızıyı o sahnede gerekli yerlerde ve etkili kullanmış mı, bir sembol olarak kırmızı neyi anlatmış, yerine oturmuş mu vb. dir.
günümüzdeki ve tarihteki pek çok müzik eseri aşkı anlatır mesela, çünkü aşk anlatılması en zor en meşakkatli duygudur ve bunu kelimelerle olsun, notalarla olsun, film kareleriyle olsun karşıdakine aktarabilmek bir yetkinlik işidir. ama senin sığ bakış açın resmen bir ergen isyanı 'böööyk abii çook romantiik yhaa böyle bııkmadınız mıı' dan öteye gidemiyorsun.

mesela soğuk füzyon ve rezonans videonda senin olayın sonunu beynimizin gücü, düşüncelerimizle her şeyi değiştirebiliriz oleeey kuantuma göre herkes kendi evrenini şekillendiriyor gibi kişisel gelişim zırvalarından öteye gidememiş. orijinallikten, yeni fikir üretmekten bihaber yani gidip bir cafede kankalarına filan anlatıp abi siz ne düşünüyosunuz diye muhabbet edilebilecek seviyedeki sıradan şeyler. arkaya gizemli veya gergin bir fon müziğiyle değişik dekorlar koyup fizik anlatınca orijinal olunmuyor.
şimdi madem 'bu konuda bilgim yok mazur görün ama konuşuyorum işte başka konuşacak kimsem yokmuş gibi kameraya alıyorum' modundasın bari kendi acizliğini bu kadar açık dile getirmişken başkalarını hunharca eleştirme komik olmuşsun.

dipnot: hiç aşk konulu kısa film çekmedim, sadece film eleştirmenin senin sandığın kadar basit ucuz ve yüzeysel olamayacağını biliyorum.

bu adamın bilimsel içerikli sandığı kuantum zırvalarını dinleyen var mı bilemem de, eğer toplumsal veya sanatla ilgili eleştirilerini izleyecekseniz fazla dikkate almamanız gerektiğinin bilincinde olun. öyle çerezlik filan zaman geçirmece diyorsanız, futbol muhabbeti yapacağıma youtube da takılıyorum işte diyorsanız belki izlenebilir. ama zaman kıymetli şey.
adamın dibidir. bazen hatalı bilgi veriyor ama genel olarak üslubu çok iyi.
an itibarıyla ve videosunun çekmiştir.

http://www.facebook.com/photo.php?v=10151084701853485WFdK0TN-PAQ&feature=youtu.be
izledikten sonra umut sarıkaya'nın;

"- makinalaşmaktan korkuyorum cansu!
- yat uyu irfan, niğde'deyiz." karikatürünün etkisini yaşamaktayım
Video bloglarını takip ettiğim ve vay be türkçe böyle yayınlar yapıp ilgi gören birileri varmış dediğim kişi.

ayrıca: labinlima, alulim hikayelerini de çok sevdim kendisini, izleyin okuyun efendim.
Eski sevgilimin bana kazandırdığı * şey, vlogger. Ayrıca yırttığı tişörtleri çokkısel.
vlogger.
Mutlak Hakikat & Şimdinin Gücü:
http://www.youtube.com/watch?v=FnmgfPPgPJY
youtube'daki kanalı, twitter paylaşımlarını geride bırakan ilerde kendinden çok söz ettireceğine inandığım zeki şahsiyet...
Hoş karizmatik bir adam ama bilğinin getirdiği ciddiyet ve soğuklukla pek ilerleyemez. Konuştukları da aslında ilği çekiçi ama bişey eksik videolarda bulamadım. Türkiyede ki güzel yotube kanallarından biri.
Çok seksi biri ama youtuber olarak fazla ilerleyebileceğini sanmıyorum. Takipçileri kayırmak falan videolarımın bazıları özel kişilere açık demek, twitterdan takipçilerinin bir kısmına hıyarsınız demek, ne demek? Bir de kıymetin bilinmiyor seni izlemeyen gitsin enes batur izlesin diyorlar. Hahahah

Wattpad’de yazdığı hikayeden azımsanmayacak kadar okudum fakat edebilikten nasibini almamış olduğu bariz.
Bu arada ben de edebi yazabiliyor değilim ama konumuz bu değil. *

Şimdiki zaman cümlelerinde -r’leri neden bastıra bastıra söylüyorr anlamıyorrum. gündelik hayatında bu şekilde konuşmadığı da belli.

Kibirli olduğundan bahsediyorlar fakat ben pek de gerçekçi bir kibir görmüyorum. Eğer kibirli olmak istiyorsa lordlardan ders almalı.

Fakat Eğer sevişmek isterse bunların hiçbiri engel değil. *
severim kendisini. ülkenin girişimci, bilgili ve ümit vaad eden gençlerinden bence. hele o "1" videosu inanılmazdı.
Çağdaş filozoftur kendisi.
11. sezonu büyük bir heyecan içerisinde beklediğim entellektüel youtube içerik üreticisi.
fikirleri ve yorumları ile günümüz türkiyesinin ihtiyacı olan içerikleri üreten, zekası ve üretkenliği ile kendisine en derin saygılarımı sunduğum nevi şahsına münhasır bir internet karakteri.