bugün

PROF. DR. NADiR DEVLET 1944 Mançurya doğumlu Prof. Dr. Nadir Devlet, Türk topluluklarının sosyal, siyasi, kültürel tarihi ile uluslar arası ilişkiler uzmanıdır. 20 ve 21. yüzyıllardaki Rusya, Kafkasya ve Orta Asya'daki Türk halklar üzerinde yoğunlaşmıştır. Şu anda üniversitedeki öğretim ve yöneticilik görevleri dışında Genelkurmay Başkanlığı ATASE - SAREM Dış ilişlikler Uzmanıdır. 1972 - 1984 yılları arasında Almanya'da gazeteci olarak çalışmıştır. Nisan - Haziran 1991 tarihleri arasında UNESCO'nun ipek Yolu ekspedisyonu çerçevesinde iki ayı aşkın süre Orta Asya cumhuriyetlerini dolaşmıştır. 1989 - 1990 eğitim yılında Columbia Üniversitesi, 1996 - 1997 öğretim yılında da Wisconsin-Madison Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak ders ve konferanslar vermiştir. Bu kitapla, yayımlanmış eserlerinin sayısı 20'ye ulaşacaktır: Başlıcaları Rusya Türklerinin Milli Mücadele Tarihi, Çağdaş Türk Dünyası, 1917 Ekim ihtilali ve Türk - Tatar Millet Meclisi, Empires in Euraisa, Studies in The Politics History and Culture of Turkic Peoples. Türkçenin dışında ingilizce, Rusça ve Tatarca yayımlanmış 200'ün üzerinde makalesi bulunmaktadır. Almanca, ingilizce, Rusçanın yanı sıra Tatarca da bilmektedir. ABD, Rusya Federasyonu, çeşitli Avrupa Birliği ülkeleri, Türk cumhuriyetleri, Hindistan, israil gibi ülkelerde 100 kadar bilimsel toplantıya konuşmacı ve oturum başkanı olarak davet edilmiştir.Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in 30 Haziran 2005 tarih ve 762 sayılı kararnamesi ile kendisine "Kazan şehrinin bininci yılı" anısına madalya verilmesi uygun görülmüştür. Ayrıca 30 Mayıs 2006 tarihinde Dünya Tatarları Kongresi hizmet madalyasına da layık görülmüştür. 1993éten bu yana Tataristan ilimler Akademisi Dil, Edebiyat ve Tarih Enstitüsü Şeref Üyesidir. Bunun dışında Türk Tarih Kurumu (1995-2001), Tatar Mirzalar Meclisi (1995-... ), Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü (1993-..), iLESAM (1986-..) gibi kuruluşların üyesidir.

http://www.devletkildi.net
Aydın Üniversitesinde öğretim üyesi olarak derslere girmektedir.