bugün

müşterinin infertilite ( kısırlık ) hasarlarından sadece muayenesi ödenmiş. Diğer tetkikler ödenmemiştir. Halkla ilişkiler departmanını arar...
M: müşteri
C: Calyx
M:Alo?
C:Merhaba ben Calyx size nasıl yardımcı olabilirim?
M:Benim her şeyimi reddetmişsiniz.
C: ?!!?! Tövbeee.... ( içinden )... Reddedilen nedir?
M:infertilite muayenemi ödemişsiniz ama tetkikleri reddetmişsiniz!!! Boşuna mı para ödüyorum ben a.q.
C:( Lan sen kısırsan ben napiim bi yerlerine okuyup üflicek halim yok ya allalllaa denmez ve cici cici devam edilir... ) Böyle konuşmayı sürdürürseniz telefonu kapatmak zorunda kalabilirim. Poliçeniz gereği muayene ödeniyor fakat diğer tetkikler kapsam dışı. Özel şartlarınızda bunu okuyabilirsiniz.
M:illa elletmek mi lazım!!!
Beklemeye alınıp kopulur.....
2 yanıt seçeneği vardır: Evet elletin zorunlu yada elletmeyin caiz değil?!??
Başka birine bağlanarak baştan savılır....
zavallı müşteri temsilcileri ve onlara gelen telefonlar.
- Temsilci : Annenizin kızlık soyadini ögrenebilir miyim?
- Müsteri : Benim anamin bir ayagi çukurda, kizligi mi kaldi?
- Temsilci : Medeni Durumunuz?
- Müsteri : Erkegim!!!

..

- Temsilci : iyi günler Nasil yardimci olabilirim?
- Müsteri : Benim dün son ödeme tarihiymis extre bugün geldi. Bugün
yatirirsam faiz islermi?
- Temsilci : Evet geciktirdiginiz için faiz isler.
- Müsteri : Ne biçim bankasiniz diger bankalar böyle olunca faiz almiyorlar
iptal ediyorlar.
- Temsilci : Su andaki uygulama böyle, Baska yardimci olabilecegim bir konu
var mi?
- Müsteri : Yok.
- Temsilci : iyi günler size.
- Müsteri : Size kötü günler. Köpek siçsin sizin bankaniza!!!!!
- Temsilci : Medeni durumunuz?
- Müsteri : Bekarim.
- Temsilci : internet subesine kayitli misiniz?
- Müsteri : Esim kullaniyor.
- Temsilci : Bekarim demistiniz!
- Müsteri : Ben hergün kalbime imza atiyorum!!!!*
..

- Temsilci : E-mail adresiniz varsa alabilir miyim?
- Müsteri : bradpit@mynet.com kendisine çok benzerimde?*
- Temsilci : Cep telefonu kullaniyor musunuz?
- Müsteri : Nokia 3210'um var ama satacagim. simdi küçükleri çikti onlardan alicam.
- Temsilci : Hayirli olsun. Numarasini ögrenebilir miyim?
- Müsteri : Kontürlü? O daha iyi oluyor bilior musun? Vergi yok
falan.*
öğrenci işleri gibi saç baş yoldurtan kurumlardan birisi.
soyadı kanunu olmayan bi ülkede doğup büyüyen annemin kızlık soyadını sorduklarında nasıl anlatabilirim ki diye kara kara düşündüğüm servis.
Binbir insan türü ile karşılaşabileceğiniz hayat okuludur.

Dışarıda eğitimi kursu vs yoktur gelirsiniz işe başlarsınız , ya yaparsınız yada yapamazsınız, uzun süre kalmak sinir sisteminizi yıpratır, ortalama iş süresi Sinir sisteminizin güçlülüğüne ve dayınızın etkisine bağlıdır.

(bkz: Çalışanların alayı çatlaktır)
- Alo, beyefendi iyi günler. Telefonumu arayanlar sürekli nusrettin diye biri açıyor senin telefonu diyorlar. Fakat ben öyle birini tanımıyorum. Nasıl oluyor bu?
- telefonunuzu üzerinizde taşıyın, ortalık yerlerde bırakmayın hanımefendi. Çalınca da siz açmaya çalışın, bir zahmet. iyi günler.
- Beyefendi bee, çok rica etsem benim hatta ki arızaya bir bakabilir misiniz?
- Hanımefendi yalnız uydu uzayda.
- Ama yardımcı olun lütfen...
- Ben nasa da çalışmıyorum hanımefendi, sadece müşteri hizmetlerinde çalışıyorum.
- Peki bir öneriniz yok mu acaba?
- Yeni bir hat alıp, hat değişikliği yapmanızı öneririm.
- Hattımı nasıl değiştiririm? numarayı burdan mı alıyoruz?
- Hayır hanımefendi.
- ??
- Herhangi bir telefon bayisinden.
- nasıl?
- Parayla.
- Parasız bir öneriniz yok mu? hattım varken birde gidip yeni bir hat alıcam hiç işim yokta...
- Güvercin besleyin o zaman efendim.
- Siz besleyin o güvercini, o uydu da kafanıza düşsün sizin.
mt: isminizi soyisminizi rica edebilirim miyim lütfen?
müşteri: kerim alpsol.
mt: anlayamadım. soyisminiz adananın a sı lüleburgaz l si pransa p si ile mi? (höö!pransa?)
müşteri: (hiç bozmaz) evet öyle..
mt: (canım yaaa)

**
mt:iyi günler ziklimsö müşteri hizmetlerinden arıyorum ismim zömrü. ahmet ortayayla ile görüşebilir miyim?
müşteri: orta da kimse yok.
mt:hmm,eee,şeey.. iyi günler o zaman.
insan ruhunda psikolojik travma yaratan kurumlardan bir tanesi. müşteri temsilcilerine peygamber sabrının verildiği su götürmez bir gerçektir. memleketimin konuşmaya aç insanları müşteri hizmetleri yetkililerini bir çeşit güzin abla olarak görüp amacın dışına çıkarak komşusunun kaynanasını, kocasının haylazlığını, evinin kaç odalı olduğunu, evlenmek isteyip hemen çocuk istemediklerini, karısını genelevden aldığını vs. gibi özel konularıda anlattıkları için sabrın sınandığı noktalar vardır. bilinmesi ve öğrenilmesi gereken bir gerçek var ki, müşteri hizmetleri bir psikiyatri kurumu değildir ve sizin evinizin kaç odalı olduğu da hiçbir müşteri temsilcisinin umrunda değildir. lütfen özel sorunlarınızı anlatıp kendi psikolojinizide müşteri hizmetleri yetkilisinin psikolojisinide boş yere bozmayın. sektörde çalışma limiti maksimum 2 yıldır o da maksimum. aramızda bu sektörde 3 yılı bitirenler var mı? var. kim? sizce? ****.
insanların günlük streslerini rahatlıkla atabilecekleri bir yerdir.görüşmeler kayıt altında olduğu için küfür etmek müşteri için doğal bir hak olarak algılanır.bu küfürleri dinleyen müşteri temsilcileri ise sinir küpü olmalarına rağmen bunu müşteriye yansıtmamak için sinirden masaları yumruklayan acınası bir çalışandır.görüşmelerin sonu genelde 'sözüm sana değil bunu dinleyen tüm yetkililerin....' diye biter.müşteri hizmetleri modern çağın güzin ablası gibidir.
Müşteri hizmetleri(Müşteri Temsilcisi ) Günümüz teknelojisine en iyi ayak uydurmuş olan hizmet ağı olup, çalışanlarının farklı amaçlarda kullanıldığı aslında bir nevi ücretsiz psikiyatri hizmetleridir. Arayan kişiler yeri geldiğinde ;

- Sinir ve stresini atmak
- O anki yalnızlığını giderecek bir arkadaş
- Kafayı çektiğinde
- Arkadaşlar arasında canı sıkıldığında veya radyo promlarında yayınlamak amacıyla işletmek
- saymakla bitmez...

Yani sadece banka , alışveriş , sağlık vb. hizmetleri değil bunun yanında beleş psikolog hizmetide vermektedir. Sen sen ol psikolog bana göre değildir deme.Müşteri hizmetlerini aramış olan herkes psikologa gitmiştir...
kurum farketmez, eğer direkt olarak canlı bir insanla muhattap olmak istiyorsanız sürekli sıfıra (0) basınız.
-1 e basın.
-3 e bası.
-2 ye bas.
-8 e ba.
-9 a.
-yed.
S*ktir!
müşteriyi donuna kadar soyan hizmetlerdir.

müşteri temsilcisinden başka her şeye ulaşırsınız. mozart'ın senfonisine bile ulaşırsınız ama temsilcilere bir türlü ulaşamazsınız. her aramanızla ortalama 1 dk geçirirler size. 5 kez ararsanız eğer, temsilceye ulaşamadan 5 dk geçer size. temsilciye ulaşırsınız ve tam o anda kontörünüz biter.

işte şirketler böyle zengin oluyor sözlük efendi.
an itibari ile çalışma arkadaşlarımın yoğun çalışmasına yardımcı olmak adına el attığım olay. arkadaş ne zormuş bu iş. o sistemim çok yavaş bahanesi aslında bahane değilmiş bunu anladım. sistem hakikaten yavaş olabiliyormuş. neyse kısa süreliğine de olsa el attığım mesleğimin sinir bozunu yönlerine dalmadan kurtulmayı diliyorum. zira insanlarla uğraşmak zor.
bi' bankadan gelen çağrıya red yanıtından bi' kaç saat sonra tekrar telefon çalar:

temsilci 1: iyi günler, kredi kartınızla ilgili sizi bi' kaç kampanya hakkında bilgilendirebilir miyim?
tako: kredi kartınızı kullanmıyorum, hatta kırıp attım.
temsilci 2: peki, teşekkürler iyi günler.

aradan bi' saat geçmiştir, telefon tekrar çalar.

temsilci 2: iyi günler, sizi bi' kaç kampanya hakkında bilgilendirmek için aradım, konuşmamız kalite standartları açısından kayıt altına alınacaktır.
tako: ne kampanyaymış, anlatın bari.
temsilci 2: kredi kartınızla yaptığınız akaryakıt, gıda, elektronik vb. alışverişleriniz için seçtiğiniz herhangi bi' kampanyayla %20 ye varan bonus kazanabilirsiniz. burada yapmamız gereken en çok tükettiğiniz alanı belirlemek. tako bey kredi kartınızı en çok hangi kategoride kullanıyorsunuz?
tako: valla şimdi ben sizin kredi kartını iptal ettim, hatta borcumu böldürdüm o derece iptal yani. he ama varken en çok alkol tüketiyordum kendisiyle.
temsilci 2:........
tako: alkole bonus yok mu?
temsilci 2: .....
tako: peki notunuzu alın kampanyayla beraber bi' kredi kartı daha alayım ben.
yaşanmıştır.

+ aloo iyi günler,
- iyi günler efendim nasıl yardımcı olabilirim.
+ internetimle ilgili bi sorum olacaktı,
- tabi efendim telefon numaranızı alabilirmiyim.
+ 216310****
- adsl hizmet numaranız.
+ 183*******
- üyeliğiniz kurumsal mı bireysel mi?
+ kurumsal (ulan bireyseldi galiba)
- kontrol ediyorum.
+ pardon ya bireyseldi yanlış söyledim.
- efendim verdiğiniz bilgilerde çelişki var. bilgi sahibi olup tekrar ararmısınız.
+ yahu elli tane soru sordun hepsini bildim, sadece dalgınlıktan kurumsal dedim onu da düzelttim. beni uğraştırmayın lütfen.
- üzgünüm beyefendi bi telefonla bir giriş yapabiliyoruz. bilgi sahibi olup tekrar aramanız gerekiyor.
+ yani şimdi kapatıp tekrar arıyacam bireysel diyecem o zaman oluyo öyle mi?
- evet efendim. başka yardımcı olabileceğim bişey var mı?
+ (ulan dalga geçer gibi bi de soruyor) var. şimdi bu telefon kaydediliyo dimi?
- evet efendim
+ seninde, seni oraya koyanın da, sana bu kuralı öğretenin de yedi sülalesinin a.ına koyim.
dıt dıt dııt.
+merhaba xxx bey hoş geldiniz buyrun.
-ben kredi başvurusunda bulunmak istiyordum.
+güvenliğiniz için bir kaç sorum olacak.
-tabiki bekliyorum.
+doğum tarihiniz?
-1973.
+annenizin evlenmeden önceki soyadı?
-annemi karıştırma lan pezemenk..
bekletme sürelerinin uzamasından mütevellit,bağlanana kadar telesekreteriyle kendi kendime "evet canım, tabi canım oldu canım hatta ben de seni canım" şeklinde konuştuğum hizmet birimi. hayır,tam böyle kaptırıp gitmişken, bir gün fena yakalanacağız bir temsilciye o olcak.*
http://www.youtube.com/watch?v=L96OaYc2E9c&feature=related

*
Bekleme fon müziği ile birlikte düşünülürse, beş dakika da, meselenin değil çözülmesi, anlatılması bile mümkün değildir.
Önceden müşterinin sorunlarını çözmek için vardı. şimdi müşteriyi sikmek için. Her sorunda götümüze giriyor. Zamanında hatırlarım bakiyemden yanlışlıkla alınan 39 kontör için 50 kontör harcadığımı. Onun da 19'unu iade ettiler. alayının..
belirli kurallar dahilinde konuştuklarından kişinin ruhunu okşarlar. bu yüzden insanın aradıkça arayası geliyor.
her aradağımda cep telefonumun ekranında şöyle bir görüntü oluşuyor: 25654897511221102221254587454899
güvenlik için ses kaydı altına alıyoruz demiyor mu deli ediyor! ulan beni güvence altına alacaksın diye benim ağzımdan çıkanları benim aleyhime delil olarak kullanacaksın ben nerede güvende olmuş oluyorum burada? oturtmuşlar oraya robotları. sinirlenme hakkı yok, insan halinden anlama hakkı yok, sesini yükseltemez, aptal muamelesi yapamaz, gülemez. herif kendisini bozmuyor ki onun nesini koruyorsun? karşıdaki anlamadığı için ben bağırırım, karşıdaki normal kaldıkça ben daha çok bağırırım.

birkaç firma dışında geri kalanının beş para etmediği iş kolu diyelim.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar