bugün

hayatın, insanların kısaca her şeyin 4 - 4'lük olmasını isteyen, istediği gerçekleşmeyince ciddi psikoloji sorunlar yaşayan kişi.
(bkz: mukemmeliyetcilik)
(bkz: mukemmeliyetciligin zararlari)
(bkz: mukemmeliyetci melankolik)
ing. perfectionist

insan psikolojisinin biçime, bilime yansımış hali. bende de olan minik bir hastalık. *
hayatinda genellikle mutluluga ulasamamis insanlardir. kendileri mutlu olmadıkları gibi etraflarındakileri de mutsuz ederler. insanı yorup çıldırtırlar.
aslında bu bir hastalıktır,bu kişiler umduklarını bulamadıkları için hayatlarını mutsuz olarak geçirirler.Hayal kırıkları olağan bir durum alır.Toplumda yer edinmeleri zordur.bu kişinin çevresini de rahatsız eden bir durumdur.her konuda mütevazı olmasını ve yetinmeyi bilmek gerektiği bu kişilerin öğrenmesi gerekir.
-"Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır" diye ne güzel söylemiş Mevlana.
yenilgiye gelemeyen, hayatının her daim mükemmel olması için uğraşan, olmadığında krizlere giren ve oldurana kadar rahat nefes almayan tiplerdir. hep daha iyiye ulaşma çabası bunların ana düşüncesi olmuştur ne yazık ki birilerinin bunlara kusursuz olamayacaklarını anlatmaları gerekmektedir. ayrıca korkmayın zararsız kişilerdir, zararları * kendilerinedir. *
huzursuz yürekler ama elde değildir ki anlayışla yakalşılması gereken isanlardır .acı çekerler vaz geçmek isteselerde.
(bkz: başak burcunun genel özellikleri)
kafalarına küçücük şeyleri takıp sabaha kadar yataklarında bir sağa bir sola dönen ve uyku tutmayan insanlardır. *
zaten her şekilde zor olan hayatı, hem kendileri hem de çevresindeki insanlar için kırk kat daha zor hale getirmeyi başaran insanlardır.
kimsenin önemsemediği, önemsemeyeceği, önemsenecek hiçbir yanı olmayan, hatta önemsenmesi komik kaçacak bir ayrıntıyı bile yakından incelemeden geçmezler, geçemezler çünkü. eğer oldu da geçmek zorunda kaldırlar, bu demektir ki, sabaha kadar o ufacık, önemsiz bir noktayı düşünüp, "neden öyle oldu?" diye yiyip bitireceklerdir kendilerini.
çevrelerindeki insanlar onlarla ne alışverişe çıkmak ne de başka herhangi bir işi beraber yapmak isterler. çünkü yok yere yormaktadırlar kendilerini de, çevrelerindeki o insanları da. kolay beğenmezler, çabuk karar veremezler, ince eleyip sık dokurlar. bu da çoğu kez "en iyisi" anlamına gelmez. çünkü üzerinde saatlerce, günlerce düşünülen, uğraşılan bir şeyin cılkı çıkar.
hatasız kul olmaz felsefesine aykırı olan kişi.
(bkz: dugune gider oynamaz oluye gelir aglamaz)
sözlükte aldığı her eksi oyu aynı enrty üzerinden 15 tane artı oy alsa da silen kişiliktir.
her seyin en iyisinin olmasini isteriz ve eger olmazsa kendimizi suclu ve mutsuz hissederiz ve yasadiklarimizi hic kimse anlamaz,bu da bizi biraz yanliz hissettirir.
kulağa ne kadar hoş gelsede istenmeyen sonuçları gayet fazla olan, iyi veya kötü olarak nitelendiremediğim duygu.
benim, ruh hastalığına giriş aşaması olarak nitelendirdiğim bir durumdur insanda. ayrıca anarşist ve muhalefet insanlarda yan etki yapabilir. karşısındaki "mükkemeliyetçi"nin ağzını burnunu kırabilir.

örneğin; işyerindeki patronun anarşist personelden dayak yemesi.
özellikle kadınların kendilerini tanımlamak için kullandıkları bir terimdir. "mükemmelliyetçilik". aslında hiçbiri öyle değildir.
disiplinli kişilerdir. aslında kullanılabilinirse çok yararlı kişilerdir. (özellikle de ağır çalışma şartları olan yerlerde). en ufak şeyleri gecelerce düşünebilirler. aşırı insanlardır. üzülünce çok üzülür sinirlenince çok sinirlenirler ama asla sevinince çok sevinmezler. çünkü bir şey başardıklarında kendinden bir üst seviyedekilere ulaşmaya çalışırlar. hayatları böyle geçer.
(bkz: dellalpi)
herşeyin maddelere uygun olmasını isteyen, plansever, kusursuz olmaya çalışmaktan taviz vermeyen cins kişilik.
hiçbir problem yaşamamak adına herşeye plan proje program yapan kişidir.
Başarılarıyla değerini bir tutan kişilerde görülür.Ona göre her şey mükemmel olmalıdır aksi halde değersizdir.Mükemmel olamadığını olamayacağını anladığı anda diğerlerininde mükemmel olmadığını dolayısıyla kendisi gibi onlarında değersiz olduğunu düşünür.Bu yüzden etrafındakiler onu rahatsız edici bulabilirler.Bu kişi en ufak hatasında ya da hata yapmasa bile mükemmel olmadığından değersiz olduğunu düşünür.Peki ben nereden biliyorum bunu.işte o benim.mükemmel olmak zorunda hissediyordum kendimi.sonra düşündüm niye böyleyim ki.psikologlar aileden geldiğini söylüyorlar.annem derslerimde hep daha iyisini isterdi.80 aldıysam yüzde alabilirdin çalış derdi.ona göre her ışte iyi olmalıydım yoksa başarızım demektir ve saygıyı haketmiyorumdur.iyi bir yönüm varsa zaten olmam gerekirdi ama kötüysem sorun var demekti.ailenin kişiliğe etkisi bilinen bir şey.yanlış düşünceleri değiştirmek kolay olmuyor.
muhtemelen simetri hastasıdır da.
zordur,kendi mutsuzluğunun zeminini hazırlayan insandır.
Migrenli insanların baş özelliklerindendir.
Bu özelliğe sahip kişiler, kalpten gider.
bir tür psikolojik rahatsızlık. yaptığı işin daha iyisinin yapılabilicek olması bu mükemmeliyetçi arkadaşı rahatsız eder. ve kusursuz olmasıyla uğraşırken çok fazla detaya iner ve sonunda yapmak istediği iş elinde patlar.