Allah'a ve peygamberine düşman olanlar var ya, işte onlar en aşağı kimselerin arasındadırlar.

Allah, "Şüphesiz ben ve peygamberlerim galip geleceğiz" diye yazmıştır. Şüphe yok ki Allah çok kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.

Allah'a ve ahiret gününe iman eden hiçbir topluluğun, babaları, oğulları, kardeşleri yahut kendi soy-sopları olsalar bile, Allah'a ve peygamberine düşman olan kimselere sevgi beslediğini göremezsin. işte Allah onların kalplerine imanı yazmış ve onları kendi katından bir ruh ile desteklemiştir. Onları, içlerinden ırmaklar akan ve içlerinde ebedi kalacakları cennetlere sokacaktır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. işte onlar, Allah'ın tarafında olanlardır. iyi bilin ki, Allah'ın tarafında olanlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

▪️bu ayetlerin tefsiri hakkında;

Allah Teâlâ, Allah'a ve Rasûlune muhalefet eden inâdçı kâfirlerden haber veriyor. Bunlar Hakk'tan yüz çeviren ve hakîkata karşı çıkanlar olup, bir yanda kendileri, bir yanda şeriat, bir yanda onlar, bir yanda hidâyette olan kişilerdir ki; «En çok zillete düşenlerle beraberdirler.» Dünya ve âhirette en çok zillete düşen, doğru yoldan kovulup uzaklaştırılmış eşkiyâ ile beraber olan kimselerdir.

Onlar, Allah için akraba ve yakınlarının düşmanlığını kazandıklarından, Allah Teâlâ onlara kendi rızasıyla mukabele etmiş, verdiği nimetlerle onları hoşnûd kılarak karşılığın vermiştir. Yüce kurtuluş ve yaygın lütuf onlaradır.

Saîd îbn Abdülazîz ve baş­kası da der ki:

Bu âyet, Ebu Ubeyde Âmir ibn Abdullah ibn Mücerrah' in Bedir günü babasını öldürmesi üzerine nazil olmuştur. Bu sebeple Hattâb oğlu Ömer kendisinden sonra halifeliğe altı kişinin seçilmesini aday gösterdiğinde; eğer Ebu Ubeyde yaşasaydı, onu halef ta'yîn eder­dim, demiştir. Denildi ki ((Babaları da olsa» kavli, babasını öldürdüğü gün Ebu Ubeyde hakkında nazil olmuştur.

«Oğulları» kavli de Bedir günü oğlu Abdurrahmân'ı öldürmek istediğinde Ebubekir es-Sıddîk hakkında nazil olmuştur.

«Kardeşleri» kavli ise, o gün kardeşi Ubeyd ibn Umeyr'i öldürmesi üzerine Mus'ab îbn Umeyr hakkında nazil olmuştur.

«Veya akra­baları» kavli ise, aynı gün yakın bir akrabasını öldüren Ömer, Hamza. Ali ve Ubeyde ibn Haris hakkında nazil olmuştur. Hamza, Ali ve Ubeyde îbn Haris o gün, Utbe'nin oğlu Utbe, Şeybe ve Velîd'i öldürmüşlerdi. Al­lah, en iyisini bilendir.

Ben derim ki: Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Bedir esirleri hakkında istişare ettiği zaman cereyan eden olay da bu kabildendir.

Nitekim Ebubekir es-Sıddîk ona esirleri değiştirmesini ve onların elle­rinde bulunanların müslümanlar için bir güç olarak alıkonulmasını işaret etmiştir. Halbuki onlar amca ve akrâbâ çocuklarıydı. O; belki Al­lah bunları hidâyete erdirir, diyordu.

Ömer ise şöyle demişti: Ey Al­lah'ın Rasûlü, ben onun görüşünde değilim. Sen bana imkân ver falan­cayı —Ömer'in akrabası— öldüreyim, Ali'ye de imkân ver Akîl'i öldür­sün. Falancaya da imkân ver, falancayı öldürsün ki, ALLAH BiZiM KALBiMiZDE MÜŞRiKLERE KARŞI BiR DOSTLUK OLMADIĞINI iYiCE BiLSiN!
https://www.youtube.com/watch?v=6QzNN4AwZq0
"allah “elbette ben ve elçilerim üstün geleceğim.” diye yazmıştır. şüphesiz allah güçlüdür, üstündür."

diyor 21. ayetinde.
görsel