bugün

Uzun süredir toplulukları hakkında bilgiye ulaşmaya çalıştığım, internet vs. gibi araştırmalardan elin boş döneceği bir konudur. isim kökeni olarak Kürtçe'de ''Magrab'' yani akşam vakti olarak çözebildiğim ''muğuribiler'' denilince de akşam piyasaya çıkanlar anlamını taşıdığını anladığım bir kelime olarak bir toplululuk adıdır. Nacizhane araştırmalarım neticesinde Mardin'in Nusaybin ilçesinde sınıra yakın bir bölgede küçük bir köyde yaşayan halk olduğunu buldum.. işin ilginç tarafı köyde yaşayan topluluk insan değil..! yani cinler.. Bölge halkının da ''akşamcılar'' diye isimlendirdiği ve en yakın yerleşim yerinin 30 km kadar uzağında olduğu(bu yerleşim birimi de yezidilere aittir) ilginç bir konudur. Lakin bunları genelde he he diye geçiştiren ben neden bu konuya bu kadar takıldım anlamış değilim doğrusu.. Bilgi kaynağımı soracak olursanız. Suriyeli bir yezidinin muhabbetinde yakalamış bulundum.. Kendisi Amerika'da bir üniversitede öğretim görevlisi olan bu kişi.. Bu hikayenin insanlık tarihinden bile eski olduğunu ve bölge ülkelerinin bu konuda (nedendir bilmem) kamuoyunu aydınlatmak yerine sessiz kalmayı tercih ettiğini söyleyerek eklemiştir. (bkz: yezidiler)
ayrıca bu konuda başka bilgisi olan varsa eklemesini isteyerek açtığım konudur.