bugün

1980 li yıllarda yayınlanan bir çizgi film..
her zaman mutlaka;
*musti o gün, * diye bir replikle başlardı..sanırım kediydi musti birde hanfrisi * vardı.
ama hanfri kirpiydi onu hatırlıyorum .
babasının dirsekten itibaren kolunu yere paralel yaptıktan sonra ileri geri haraket ettirerek "babana gel musti" diye çağırdığı kedi çizgi kahraman. kedi tabiatına aykırı olarak yürümek için ön iki ayağını kullanmazdı.
soluk, renksiz -tabii o zaman tv renkli değildi- 2 boyutlu beş para etmez bir çizgi film adı altında rezaletti ama buna rağmen sevmesek te izlerdik çünkü alternatif yoktu...
kelime anlamı olarak Mustafa'nın kısaltılmış hatta biraz şirin yapılmış halidir.
(bkz: mıstık)
80 li yillarda TRT aksam cocuk kusaklarinda oynayan basit animasyonlu Rus cizgi filmiydi. en buyuk ozelligi dirseklerini 90 derece asagi yukari hareket ettirerek yorum yapmasiydi.
mustafanın kısaltmasıdır.
bildiğin hello kitty'dir.

görsel
http://www.standaarduitge...x/algemeen/Musti_blij.gif
mustafa ismine sahip olan kişilerin yıllarca katlanmak zorunda olduğu işkence.

burdan bütün insanlığa açık mektup yazıyorum,

arkadaşlar, kardeşler, abiler, bacılar etrafınızda mustafa isimine sahip olan insanlara musti demeyin. çok rica edeceğim bunu.

nedir abi musti, nasıl bir kısatlamadır bu? yılışık olmasından mı, kulağa kötü gelmesinden mi, karşıdaki adamı ibne gibi göstermesinden mi bahsetsem bilemiyorum. sakalım var bıyığım var, eşek kadar adamım ama bir yerde mustiyim. adalet mi lan bu.

yapmayın diyorum. lütfen diyorum.

edit: mıstık diyenlerde var ama onların adını ağzıma almak bile istemiyorum.

(bkz: mustafa mıstık tarlaya kıstık)*

mustafa mıstık kafa
niye sıçtın bizim dama
dam senin malın mı
eşek senin karın mı!
Mustafa sandal akıllara gelir.