bugün

murat özyaşar, diyarbakırlı bir öykücü. öyküleri sanırım ilk olarak adam öykü'de yayımlanmıştı. sonra birçok yerde ben ismini gördüm; varlık, eşik cini, notosöykü, külöykü. "doğu duyarlılığı" falan gibi etiketlerle okunmaması gereken, öykülerinde bazı "dert"lerin olduğu (bir yönüyle ona çok yakın olan yavuz ekinci'yle benzerlikler taşıyan) iyi bir öykücü özyaşar. kitabı şu sıra tezgâhta bekliyor olmalı.
Diyarbakır'da 1979 yılında doğan Murat Özyaşar, Ergani Anadolu Öğretmen Lisesinde yatılı okuduktan sonra Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.

Öyküleri, Varlık, Kitaplık, Adam Öykü, Notos Öykü ve imge Öyküler dergilerinde yayımlanan Özyaşar, " Ayna Çarpması " adlı eseriyle " 2009 Yunus Nadi Öykü Ödülü "ne de değer görülmüştü. Kitap, Doğan Kitap tarafından Kasım 2008'de yayımlanmıştı.
kaynak : cnn türk.
ayrıca yazar 2008 haldun taner öykü ödülü'nün de sahibidir.
"Çünkü derdimi öykü ile anlatabileceğimi düşünüyordum. Bunun formu şiir, roman ya da sinema olsaydı onları yapmaya kalkışacaktım belki. Bu türler arasında en iyi bildiğim şey öykü olduğu için öyküyü tercih ettim ya da öykü beni tercih etti diyelim." http://www.bounterview.com/muratozyasar/
Diyarbakırlı öykücü güzel insan. eski okuldan öğretmenim olur kendileri. şu sıralar sarı kahkaha adlı bir öykü kitabı daha çıktı sanırım. Gerçi kahraman tazeoglunun yazar sayıldığı kitaplarının yok sattığı ülkede benim murat hocamın ödül almış kitabı yerinde sayiyorsa çok da kitaplardan söz etmemek gerekir ama yine de sarı kahkahayı alın okuyun derim.
çok yetenekli, yaratıcı, okuru kalbinin on ikisinden vuran öykülerin yazarı.
O gözaltında sevgili okur, sen nerdesin?
Çok kibar bir abidir.Sorunca cevap verir. Kıymetli öyküler yazmıştır.