bugün

bir sürü yanlışlarla dolu olan katliamdır.

dizide şehzade mustafa babası ile yüz yüze gelmiş, hatta onunla konuşmuştur. oysa gerçek katledilişte, şehzade mustafa ile sultan süleyman yüz yüze gelmemiş, konuşmamışlardır. bir rivayete göre kanuni oğlunun katlini perde arkasından seyretmiştir.

ayrıca, dizide şehzade mustafa katledilirken kanuni cellatlara bağırmakta, emirler vermektedir. oysa gerçekte cellatlar sağır ve dilsizlerdir, duyamaz, konuşamazlar, dolayısıyla kanuni'nin emirlerini duyamadıkları için yerine getiremezler.

şehzade mustafa'nın katlinde toplam 3 cellat yer almıştır. oysa dizide tam 6 cellat yer almaktadır.

dizide şehzade mustafa cellatlar ile epey mücadele etmiş, sonunda boğularak öldürülmüştür. lakin gerçekte şehzade mustafa boğulmadan evvel cellatlar ile mücadele etmiş, yine boğularak öldürülmüştür ama, şehzade mustafa boğulmadan evvel cellatlardan biri tarafından göğsünden balta ile yaralanmış, ondan sonra diğer cellatlar tarafından boğulmuştur.

dizide şehzadeyi boğan kişi zal mahmut ağa'dır.
(bkz: şehzade mustafa nın katline sebep olan kürt)
oysa gerçekte zal mahmud şehzadeyi boğmamış, cellatlarla mücadele ederken onu arkadan iterek dengesini kaybetmesine sebep olmuştur. daha sonra mustafa önce balta ile göğsünden yaralanmış, sonra cellatlardan biri tarafından boğularak katledilmiştir.

dizide şehzade mustafa'nın bu balta ile göğsünden yaralanmasına yer verilmemiştir. oysa osmanlı ve türk tarihi açısından bu olay çok önemli bir dönüm noktasıdır.
zira şehzade mustafa'nın katline kadar türklerde hanedan mensupları kutsal sayılır, katledilişleri kansız bir şekilde halledilir, kanının yere akmasına müsade edilmezdi. oysa şehzade mustafa katledilirken bu binlerce yıllık teamüllere aykırı davranılmış, hanedanın kutsal kanı dökülmüştür. dizide buna yer verilmemesi çok önemli bir hatadır.
yandaki komşu teyzesinin, şehzadenin boğdurulmaması için hatim indirdirdiği olaydır. Kadın neredeyse tarihi yeniden yazdıracaktı.

http://www.haberself.com/h/6194/
hayretler içerisinde cümleeee sosyal medyanın müthiş bir ciddiyetle diziden olaya vakıf olup yorum yaptığına şahit olduğum olay..
Anneanneme hunharca beddua ettiren sahnedir.
Anneanne yapma bak bir ayağın çukurda zaten gÜnaha girme diyorum, anlatamıyorum.
ak parti iktidarı döneminde gerçekleşmiştir.
allahın var mı be sülümen .
300 yeniçerinin görev yerinin değişmesine, 45 yeniçeri ağasının görevden alınmasına sebep olmuş vakadır.
Gerçekten içime bi yumru oturdu o sahnede.
dizi tarihten esinlenerek kurgulanmıştır. Kimin ne şekilde hata yaptığını çözmek yerine, merak edenlerin açıp tarih okuması gereken durumdur.
bir mustafa gider bir mustafa gelir halifeliği kaldırır.
hanedan kanı akıltıldığı konusunda tarihçiler hemfikirdir. zira taşlıcalı yahya da şiirinde bahsetmektedir.

“ Meded meded bu cihanın yıkıldı bir yanı
Ecel celalileri aldı Mustafa Han'ı
Dolundu mihr-i cemali bozuldu erkanı
Vebale koydular al ile Al-i Osman'ı „
önemli olan ayrıntılar değil bir insanın oğlunu canice öldürmesidir.
ayrıntıları vererek bunu hafifletmeye çalışmak ise insanlık dışıdır.
iktidarın kulağı sağırdır. diziden bir sonuç çıkacaksa ilk önce bu. sonra "allah herkesi kadınların şerrinden korusun"; en son olarak da osmanlı'da devşirmelerin ne kadar güçlü olduğunu görmemiz hususunda önemli ipuçları vermiş. bildiğim kadarıyla şehzade mustafa'nın anası da türkmen. yani halk tarafından da ayrı bir seviliyor.
duygusal anlamda gerçekçiliği ve oyunculuklarla hayran bırakan ve bir o kadar da hüzünlendiren dakikalarla dolu unutulmayacak sahnelerdendir .

teoride okuduklarımızı dizi ekibinin kurgusu ve onların yorumuyla izlediğimiz malumdur. gerçekte nasıl ruh halleriyle, ne koşullarda gerçekleştiği; kimin masum kimin suçlu olduğu ise tarihin tozlu sayfalarındaki muammalarda saklı. ancak tahmin edebiliriz. her nasıl olmuş olursa olsun; belki akıl alıyordur evlat katlini o zamanın koşulları da düşünülünce bir de ; ama kalp kesinlikle almıyor , almamalı da . alırsa zaten geriye koca bi karanlıktan başka ne kalırdı ? ya da ne kalmıştır ?

sonuç olarak olan olmuştur . gerçek hesaplar öteki tarafta !
yanlışlarla dolu olan mustafa'nın katli değil dizidir. zira bu akşam yayınlanan bölümüyle gün yüzüne çıkan hatadır. şimdi bakın abi. aslında şehzade mustafa'nın kalbini kıza takacaklardı, tamam mı. sonra da kız yaşayacaktı.

izledim ben bu filmi aşk sülümanları sever bu.
--spoiler--
Meded meded bu cihânun yıkıldı bir yanı
Ecel celâlîleri aldı Mustafa Han'ı

ilâhî cennet-i Firdevs ana durag olsun
Nizâm-i âlem olan pâdişâh sag olsun.
--spoiler--
rivayetler üzerinden doğru olmadığı şeklinde eleştirilen sahnelere sahip katliamdır.

--spoiler--
bir rivayete göre kanuni oğlunun katlini perde arkasından seyretmiştir.
--spoiler--

hem ''bir rivayete göre'' diyor, hem de sahnede bir sürü yanlış var diyor. rivayetlere dayanarak mı yanlış olduğunu iddia ediyorsun sen? beyin çok mu pahalı, lütfen yapmayın ya. zaten o cümleden sonra da devamını okumadım.
(bkz: kesin ip var)
muhteşem yüzyıl dizisinin izleyicisini gerçekten üzmüştür. taa 1553 yılındaki olay halen etkilemektedir çogumuzu.
şehzade mustafanın gözünün önünde öldürülmesinden etkilenmeyen kanuni diger oğlu beyaziti da 15 lal ile öldürtecek ve plan yine sokulluya ait benzer bi plan sonuç olara cani sultan Süleyman.
''bu dizi tarihten esinlenilerek kurgulanmıştır'' cümlesinden gram anlamayan, her şeyin tıpa tıp tarihtekiyle aynı olmasını bekleyen insanların en az bir ay daha söyleyeceğidir.
merakla beklenen sahnenin en nihayetinde gerçekleşmesidir. tarih kitaplarına bakacak olursak savaşlarda 30bin askere karşı 15bin okçu, 45bin akıncı, bilmem kaç bin bilmem kim var. bunlara inanan varsa kusura bakma ama bizimla deyılsın.

şehzade mustafa'nın katli çoğu kaynakta farklı anlatılır. ama burada asıl üzerinde durulması gereken katledilmiş olmasıdır. katledilmesinin sebebi ise ihanettir. bak burası çok önemli. şehzade mustafa gerçekten ihanet içinde olsaydı, otağa gelene kadar 10 kere isyan başlatabilir, tahta çıkabilirdi. ama yapmadı. işte burada anlıyoruz ki gerçekten de her şeyin fazlası zararmış. sadakatin bile...

sırada şehzade beyazıt var. bekliyoruz efendim. ayrıca önemli not olarak, sokollu mehmet paşa neredeyse birebir canlandırılıyor. aç, oku. hak vereceksin. sadece boyu biraz daha uzun olmalıydı. şehzade cihangir'in de eceli yakın. hürrem sultan edirne dönüşü hastalanarak ölürken, kanuni ise keder, pişmanlık ve acı içinde ölecek. şehzade selim tahta çıktıktan sonra diziye ne kadar devam ederler bilmem. ama devam edilirse sokollu mehmet paşa daha iyi tanınabilir, daha iyi anlaşılabilir. zira selim devlet işleriyle hiç alakası olmayan bir padişah olarak yazılmış hep. dolayısıyla aslında iktidar ve başarı sokollu sayesinde gelmiştir.

bunun haricinde rüstem paşa'nın en büyük rüşvetçilerden biri olduğu da var tarihte. ben sık takip etmiyorum ama izlediğim kadarıyla rüstem'i hiç rüşvet alırken görmedim. gören var mı?

sonuç; tarih esin kaynağıdır. hiç bir zaman tek başına senaryo olamaz. çünkü perde arkasında olanları, ne kadar yazılırsa yazılsın, kimse bilemez.
sahne olarak, oyunculuk olarak, atmosfer olarak gayet güzel çekilmiştir.. hatta birçok kişinin içini acıtmıştır, o denli.. ama, tarihte öyle değildir, şöyle olmuştur, bu böyle yapılmıştır vs gibi şeyler söylemek doğru değildir, zira öncelikle bu bir "dizi film", yani belgesel değil.. ayrıca tarih ile ilgili sadece elimizde bulunan "kaynaklar"dan yola çıkarak bazı yorumlarda bulunabiliyoruz. sonuçta 450-500 sene önce olmuş olaylar bunlar ve dahi o zaman orada bulunmuş olsa idik bile yine de bilemeyecektik tam olarak çünkü insanların içini bilemeyiz..
yok mantık hatası yok şu yok bu olm zaten geçmişten günümüze ne adam akıllı gelmiş ki ötüp duruyorsun kardeşim...

seyirci ekrana kilitlendi mi evet..

olay bu bundan ibaret emin olun. dizi bitti ameke hala izleyip yorum yapıyorsun izleme olm o zaman git sirinleri izle uslu bi cocuk ol gargamelle oyna bak yine sacmaladim töbee..
şehzade içeride boğuşurken sülüman bunların bu boku yiyemeyeceğini anlar ve zal mahmut denen kürt arkadaşı salar mustafa nın üstüne zal arkadaş elinde balta küçüğü bir hançer gibi bir şeyle mustafa nın göğsünün ortasına bir yara açar ve mustafa nın kanı yere dökülür ( kanın yere damlaması osmanlı geleneğinde şehzadelere yapılamazdı ) artık daha fazla dayanamayan mustafa solunum yetmezliğinden aramızdan ayrılır . aferin sülüman çok iyi iş çıkardın !