bugün

muhabbet kuşlarının akıl dışı davranış şekilleridir.

örneğin şezlongun kumaşını kemirmesi ve bunu günlük bir takıntı haline getirmesi. engellenmeye çalışılınca da isyan etmesi ve kızması.
döktüğü tüylerini kafesinden dışarı atması. siz tekrar içine koysanız bile ısrarla size baka baka tekrarlaması.
siz onunla ilgilenmiyorsanız veya başka birisi ile sohbet ediyorsanız,deli gibi ötmeye başlar bu mahlukatlar.işi bir de abartıp sizin sesinizi bastıracak kadar bile volümü yükseltir.siz sus diye bağırırsınız o da çörek otu gözlerini devirip devirip,muzır bir bakış atar sonra yine başlar ötmeye taki sizi çıldırtıpta onu öteki odaya atana kadar.
gıdığını okşayınca mayışması.
bazılarının papağanvari haller sergilemesi, ortamda öğrendiği küfürleri yerli yersiz söylemeye çalışmaları.
benim ilkokulda bir arkaşım vardı ve kuşları televizyon kumandasından ayrılamıyordu. kuşu evde salıyodunuz ve televizyon kumandasını gördüğü an da gelip üzerine konuyordu manyak şey.

edit: imla
delikli topuyla futbol oynuyor gibi oynaması, saklandığında zilli salıncağının zilini çalması, maket araba dizilen pencere önünden arabaları atması, pencere yanlışlıkla açıldığında bunu hangi akıllı açtı der gibi manalı bakması. komşunun hollandalı kuşundan ayrıdığında kıyameti koparması.
Eve atılan kızın adını ezberlemesi ve bunu ailecek televizyon izlerken tekrarlaması.

kuş : ayşgül ayşgüülllll..

anne : oğlum??

baba : hoop?

x : ayıp oluyo ama ayşegül falan.. sus lan!
*
kuşumuzun adı cemil.
Cemil:C

x: Cemil nbr?
C: Sikicem bunalımdayım...

2 gün sonra Cemil mutfak balkonundan atlarken alt komşunun camdan geçen kütleye yaptığı yorum: Aha cemil yine kafasına sıktı...
her sabah kahvaltı masasına gelip ekmek verilene kadar bağırması,

mutfakta gördüğü bir bardak suyun içinde banyo yapmaya çalışması,

bütün gün kapıların ahşabını kemirmesi,

banyoya gidip tuvalet kağıdını çevirerek açması ki en çok buna ayar oluyorum, mundar ediyor koca ruloyu şerefsiz, bütün gün çevire çevire.

bir de ekranın üstüne konup patır patır ekrana bırakması.
yem kabını yemesi. öyle ki o tatlı ayaklarını koyduğu kısım incelmiş bile.
sapık olması. baya baya sapık ayol öpüyor falan.
Kafesindeki süs halkaların içine girip sıkışmak, uğraşmak, uğraşmak, başaramamak ve kafesin köşesine gidip bana küsmesi. Hadi sen şişmansın da bana niye trip atıyosun öküzcüğüm?
azmedip klavyedeki tuşları koparmaları.
görsel

böyle şeylere odaklanacağına az öğretmeye çalıştıklarıma odaklansa, tüm haber kanallarında boy gösterir biz de biraz yolumuzu bulurduk yemin ediyorum .
her yemek yediğimizde onunda bizi görüp, yemliğine inmesi. az ve sık yesem kuşu obez yapacam.
kazak içine girip, boyundan çıkmak. kim öğretiyor bunları hiç bilmiyorum? *
örtülerini altına girmesi ve uçmayı ebmemeleri. ikisi de zorla uçuyor resmen.
Tırnaklarıma gagasını vurup tüylerini kabartarak şarkı söylemesi. Kalçasında tüyleri kabartıp elime "oturması" . Bildiğin oturuyor hayvan. Evde iki insan konuşmaya başlayınca bildiği kelimeleri tekrarlaması ( şu anda cici kuş ve kanka şeklinde 3 kelimelik bir haznesi var ). Suluğunu banyo zannetmesi.
bilgisayarın başına benden başka biri oturunca kartala dönüşmesi. abartmadan söylüyorum bilgisayarın başına benden başka biri oturunca kulak,burun,parmak,boyun, ense allah ne verdiyse girişiyor hayvan. ben oturunca da kulagıma şarkılar söylüyor. böyle de güzel ve seviyesiz bir ilişkimiz vardır kendisiyle.
eğer uygun bir eş bulmazsanız, kafesteki aynayla başlayıp mutfaktaki damacanaya göz kırpmaya kadar uzanacak yollara sapma potansiyelleridir.
sabahları avaz avaz bağırıp dışarı çıkmak istemesi.
yemleri kafesin dibine atması.

bunun sebebi eşini beğenmemesidir büyük ihtimalle. yalnız yaşıyorsa da ilgi istiyordur ya da dışarı salınmak. yani odaya.
yediğim elmaya hunharca saldırması ve inatlaşmamla beraber dudağımı tüm gücüyle ısırması.
eve yeni aldığım diğer dişi muhabbet kuşu yüzünden bana pas vermemesi.

nasıl gıcık bi hayvan çıktın anlamıyorum ki. yine de seviyorum seni.
poğaça uzatıyorum bi lokma almıyor çok tuhaf. üç gündür yemek ymedi halbuse.
çipetpet, çipetpet, cibili cibili, ciyuuuu..