bugün

taun hastalığından 38 yaşında filisntin de vefat etmiştir. kuran-ı kerimi ilk ezberleyenlerden dir.
Hz. Muaz bin Cebel'in fazileti, üstünlüğü çoktur. Onu Resûlullah (s.a.v.) birçok hadîs-i şerîflerinde medhetmiş, övmüştür. " Muaz bin Cebel (r.a.), ümmetimin âlimlerindendir ve çok yüksektir. "

" insanlar arasında, Allahü teâlânın helâl ve harâm ettiklerini en iyi bilen Muaz bin Cebel'di. "

" Kur'ân-ı kerîmi şu dört kimseden alınız (öğreniniz): Muaz bin Cebel (r.a.), übey bin Kab, Abdullah bin Mesud ve Salim Mevla ebu Huzeyfe. "

" Muaz kıyâmette ümmetimin âlimlerinin bir adım önlerinde mahşer yerine gelecektir. "

Eshâb-ı kirâmdan Enes bin Mâlik (r.a.) diyor ki: " Kur'ân-ı kerîmi şu dört kimse toplamıştır. übey bin Kab, Muaz bin Cebel (r.a.), Zeyd bin Sâbit ve Ebu Zeyd. Bunların dördü de Ensârdandır. "

Hz. Ömer'e: " Bize kimi halife bırakıyorsun? " denildiğinde buyurdu ki: " Şayet Muaz bin Cebel sağ olsaydı, onu halife bırakırdım ve Rabbime kavuştuğumda, Rabbim bana: " Muhammed aleyhisselâmın ümmetine kimi halife bıraktın? " deyince: " Senin kulun ve Resûlün olan Muhammed aleyhisselâmın 'Muaz, kıyâmet günü, âlimlerin önünde, tek başına bir cemaattır.' buyurduğu kimseyi bıraktım, derdim. "
cemaatin yargıtayda ki imamın kod ismi.
Helal-haram konusunda çok bilgili sahabi.

Allah ondan razı olsun.