bugün

modern görünebilmek için en ilkel canlıdan daha aşağılık olmak.
Evrenin en büyük problemi modern insan.
Çıplaklığı modernlik sanmaktır.
kendini modern insan zannetmesi.
Hep "ben" demek. Buna rağmen kendini iyi kalpli ilan etmek. Suçu başkalarına atmak.
(bkz: Samimiyetsizlik)
Modernleşme adı altında gavatlaşmak. insani duygulardan arınmak. Havalı olmak için aptal aptal hareketler yapmak.
Tüketmek. Her şeyi en hızlı şekilde tüketmek.

Sevgiyi, saygıyı, insanlığı, parayı, insanları, değerleri...
5 inç lik bir ekrana saplanıp kalmaktır.
gelecekteki daha modern insanların kaynaklarından çalıyor olması.
Her şeyi iki kuruş parayla çözebileceklerini sanmaları.
Kişinin kültüründen yozlaşması.
görselliğin tüm seçimlerde en büyük etken olması.
moderniteden kurtulamaması.
Daha fazla para kazanmak için yaptıkları saçma şeyler.
tahammülsüzlük.
modernite işte. her şeyin başı bu modernite. bireyin bütün sorunlarının başı.
akşamı çıkaramayan telefon bataryaları.*
modern insan tanimina tamamen karsi oldugum icin bir sey diyemeyecegim durumdur. modern insan ne amk?
varlığının farkında olmak ve varlığının amacını bazen çözdüğünü sansa da aslında bir türlü çözememek.
kendini fazlasıyla önemsemektir. varlığının bir amacı olduğuna, dünyada bir şeyleri değiştireceğine dair sürekli kendine gaz verme halindedir. işin tuhafı değişim için de hiç bir şey yapmamaktadır. her biri kendi insanlığının peygamberidir neredeyse. kabul görme kaygısı, inanç, inkar, kutsal çileler vs. sonuç sürgün edilme, azledilme ve kurgulanmış sığınılmış bir arafta yaşıyormuş hissi.
birkaç gramdır.
Zamanla kendisini kaybetmesi dir ve bu onun elinde olan bir şey değildir, aklı ve duyguları arasında kıyasıya bir savaş verecektir ve kazanan tarafı onu da ele geçirmiş olacaktır, benliği ni yitirmesi de muhtemel dir bunun önüne geçebilmesi için ise tek çözüm kendini kontrol edip, hayatını akışına bırakması dır.
kulluk vazifesini unutup, hic olmuyecek gibi mal mulk hirsina kapilmak.
Empati yoksunu, herkesin beyinsizce bir birini yadirgadigi bir insan güruhu ile yaşamak zorunda kalmasıdır. Kimse kimsenin yaşamına, hayat görüşüne saygı duymuyor, herkes kalın duvarlarının arkasından bağırıyor. insanlar bir birini karakterlerine göre değil önyargılarına göre değerlendiriliyor. Bir insanın fikirlerinden çok nereye ait olduğu ya da ne kadar parası olduğu ile ilgileniliyor. Herkes bir birine laf atıyor ve herkes haklı olduğunu düşünüyor. Hele bir dünya'dan uzaya doğru kusbakisi olarak çıkın yavaşça güneş sisteminden daha sonra samanyolundan çıkın şimdi yine kendinize bakın. Ne kadar da küçük görünüyorsun değil mi? Hiç birşey sana ait değil, varlığın hiç bir önem teşkil etmiyor değil mi? Şimdi oradan söyle, bu kadar dar kalipli ve herkesi yargılamaya calismana ne gerek var? Kimse kabul etmiyor ama yanlışız beyler, cok boktan fikirler ve hayatlar yaşıyoruz, halen karanlık çağı yaşıyoruz. Başlığa bakmayın beyler modern insan halen olamadık, gelecek nesiller bizim bayagiligimiz ve aptaligimizla dalga gececekler eminim..
Modern çağda yaşayan insan olması. Hayır laf ebeliği yapmıyorum. Ben insan olsaydım modern çağda yaşamak istemezdim ki istemiyorum. Orta çağ candır. Ha insan olmasaydım? Bilmiyorum ya. O konuda cevabım yok seçme şansım olsa ne yapardım bilmiyorum. Bir ankette insanlara kimin yerine geçmek istedikleri sorulmuş herkes bir isim söylemiş. Sonradan denmiş ki her kim olursanız eski siz yaşamamış olacak. Muhammed Ali mi olmak istiyorsunuz XIV. Louis mi tamam olacaksınız ama bu dünyaya plüton hükümeti eş sözcüsü hiç gelmemiş böyle biri hiç yaşamamış olacak. Ezici çoğunluk vazgecmiş. Yani bu anket filan nerden girdik hiç bilmiyorum da allah kahretsin böyle çağı be.