bugün

bir zamanlar kendisi ile görüşme şansına nail olduğum yazar. tabi aradan belki 8 9 sene geçti. ufacık tefecik içi dolu turşucuk bir yazar.
trakya insanının sıcaklığını yansıtan yazar. ama beni pisiklet sürmeye çağırmadı be ya.
31 Aralık 2014 te müzik hayatına \"Memories of the Moon\" albümü ile giriş yapmış olan Türk melodic death metal grubu.
Albümün Spotify linki hemen şöyle: http://open.spotify.com/album/7j4ds08iv5hQ957QIwdI3c

Kişisel görüşlerim ise şu şekilde:
-Dinlediğim müziklerin yüzde 90\'ının bu tarz olduğunu düşünerek kesinlikle ortalamanın üstünde kalitede şarkılar var albümde diyebilirim.
-Grup adında farklı bir sanatçı daha var o biraz talihsizlik mi olmuş yoksa bunu düşünürken fark edip de farklı bir şeyler mi düşündüler bilemedim.
-Albümü çıkarma tarihleri ise ayrı bir talihsizlik olmuş. 1 gün daha sonra çıkarsanız da 2015 albümleri içinde yer alsaydı daha iyi olurdu bence.
-Sonuç olarak gerçekten takdir ettim devamını bekliyorum.
sohbeti hoş bir yazar gibi. ya da öyle. evet evet öyle.
keşke kendisiyle aynı yerde çalışsaydık dediğim yazar. değiştirin lan meslekleri, valla.
O bir KEdilerin güzide teyzesi, o bir balon sever, o bir jelibon delisi, oo bir babasına inat fenerbahçeli, o birr o bir..
her zaman en güzel Mithradan söz eden en eski belge, Anadolu da Boğazköy kazılarında ele geçmiştir. MÖ.14.yüzyılda Hititlerle Mittaniler arasında yapılan bir barış antlaşması olan bu belgede, Mithranın koruyucu ve tanık olarak adı, indra ile Varunayla birlikte geçer.

iran inançlarına göre bir kayadan doğan Işık -Tanrı Mithra, Kozmik Boğa ile savaşıp öldürerek ( Kurban ederek) dünyayı yaratmıştır. Tüm canlı varlıklar bu boğanın kanından oluşmuştur. Yine de Mithra yaratıcı olmaktan çok, Büyük Güneş-Tanrıyla Ahura Mazda, insanlar arasında bir aracı durumundadır. Bir tür, insanların ruhlarını kurtarmaya çabalayan elçi, Peygamber konumundadır. Boğayı da Güneş-Tanrının buyruğuyla öldürür. Gözlerin bakmaya dayanamayacağı parlaklıkta bir ateş kılığına bürünüp karanlıkları yok edecek, insanlığı aydınlığa kavuşturacaktır. Bu nedenle ateş kutsaldır ve törenlerde önemli yer tutar.

Mithra, Işık-Tanrı olarak kötülüklerle sonuna kadar savaştıktan sonra, Güneş-Tanrıyla birleşip göğe çıkmaktadır. O zamana kadar peygamber konumunda olan Mithranın sonuçta tanrılaştığını görüyoruz. Kötülük büyük çapta yenilmiş, evrenin tüm karanlığı aydınlanmıştır, ama gene de tam aydınlık değildir. Günlerin yarısı aydınlık, yarısı karanlıktır. Kötülükler sinsi sinsi devam etmektedir. Karanlığın kötülükle nitelendirilmesi hırsızlık, öldürme gibi bir çok kötülüğün gece yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Mithra tanrı olarak göklerdeki yerinden, insanların kötülüklerle savaşında onlara yardımcı olmaktadır. Her insan tanrının yardımıyla başarıya ulaşabilir. Ulaşamayanlar bu yardımdan yararlanamazlar. Bu nedenle her insanın ölümünde onu bir yargılama beklemektedir. Bu yargılamadan başarıyla çıkanlar, kurtuluşa ve ölümsüzlüğe kavuşmakta Bahtlılar Ülkesinde sonsuza kadar yaşamak için göğe yükselmektedir.

Din adamları olan MAGUlar Mithra için yazılmış ilahileri yasnaları Mithra adına yapılmış mabetlerde Mithreum okurdu. Grek yazarlar, maguların mabetlerde anlaşılmaz barbar bir dille yazılmış ilahiler okuduklarını yazar. Mithranın bin kulağı, onbin gözü, on bin casus gözü vardır. Kelime anlamıyla Mithra antlaşmadır ve karşıtı kötü güçlere ise Mithradrug adı verilir. Drug, bozucu, kötülük anlamına gelir. Diğer sıfatları ise, evi ayakta tutan, ülkeyi, sürüleri ve insanları yaratan, yağmuru yağdıran ve rüzgarları estirendir. Aynı zamanda Mithra, Sanskritçe DOST anlamındadır. Pontus, Bergama, Bospors gibi bir çok Anadolu kralları da Mithranın esinlendirdiği Tanrının ilham verdiği anlamında Mithridates adını kullanırlardı. Mithraizmin temel felsefesi, iyi ile kötünün, çatışmasıdır.
gece 11-12 hali saha maçına çağırdığım fakat gelmeyen yazar. baklavasınaydı hem de miss gibi.
hey gidi günler hey.
11 şubat.
"ne tür müzik dinler?" ile başlayan mükemmel muhabbetin sahibi yazar.

4000. entry sana gelsin demek istediğim kıymetli kültür mantarı.
mütercim tercümandır kendileri. mütemadiyyen çevirir. durduramıyoruz. almanca'dan - latinceye simultane çeviri yaptı geçen gün ağzım açık kaldı. bilmiyorum diye sallamış da olabilir emin değilim. lakin o sakalları kesmeden önce keşke bir kere daha düşünseydi. olmadı. en azından bıyıklara dokunma artık. kalsın. çok pis depar atıyor. yetişemez bana ama en azından bi kıttik zorladı.
ufak tefekte olsa bi göbeğe sahip olduğumu farkedememiş ve hemşom olan yazar. gerçi dediğin gibi ahım şahım bi göbeğim yok, zeytin yenilebilir * .
birde çay içse on numara beş yıldız olacak insan vesselam.

ama çok güzel kahve yiyor.

hee bide o şarkı söyleyen kızlar nereliydi?
ömrü hayatımda ismimin nereden geldiğini anlatmadan şakkadanak bilen ilk insan. sözlük yaz bunu bannera. Altın olmasa bile led bi yazı yazın.
hayatımda karşılaştığım en zeki yazardır kendisi.
sağolsun gece gece yüzümü güldürmüştür. (bkz: uludağ sözlük huzurevi ziyaretleri) gibi çok da güzel işlere imza atmaktadır kendisi. yakın durulsun efendim. *
Kedim kendisine "mırrık" diyor, oyun arkadaşımız.
sözlük yazar kitlesinin 3/4'ünü, genel kültürüyle rahat rahat dövebilecek yazar kişisidir. Henüz bana gücü yetmedi ama şansını denemeye devam ediyor ısrarla. Ukaladır ama sevdirir kendini. Çok şey taşır cebinde özenle, döke döke gidiyordur aslında ama kendisi farkında değildir. Çok ortak yanımız var kendisiyle, hoş sohbetlerimizin sürmesi dileğiyle.
bir sürü dil bilen komik bir yazar.
duman fan.

edit: gezdigi ülkeleri ve maceralari anlatmasi icin yalvarilmasi gereken kisi. bildiklerini saklamamasi gerekmektedir.*
italyanca bilip bilmediğimi merak eden yazardır. 'bilmiyorum' yanıtını üzülerek veriyorum.
sorunlu yazar. kıskanç kişilik.
sevilesi ve aynı zamanda belli ki oldukça gururlu bir yazar.
Mithra ayinleri, zamanla Dionysos-Sabazius gizemlerinin yerini alırken, Mithra'nın "mağara"ları da, Babil'den ingiltere'ye kadar yayılan bir alanda, eski tanrıların yeraltı tapınaklarının yerine geçiyorMUŞ.
i. ö altıncı yüzyılda perslerin ışık tanrılarına verdiği ad.
25 aralık doğum günü olarak kabul edilir.
ölüp, dirilmiştir.
kurtarıcı ismiyle de anılır.
çoban da denir.
isa ile ne kadar da benzeşiyor değil mi?
güneş tanrılarının hemen hemen hepsi isa ile aynı gün doğmuş, isa gibi ölüp dirilmişlerdir.
hatta bir kısmı isa gibi bakire annelerin çocuklarıdır.
hoşgelmiş, yeni nesil yazar insanı.
muhabbeti hoş, belli etti sağolsun.
sözlük içi aktiflikler efenim.
kendisi genel kültürü ile göz dolduran bir yazardır.girdiği entryler üniversitelerde okutulacak düzeydedir.