bugün

yatıya kalınan bir misafirlikte sabah olunca yatakta mahsur kalınmasıdır, kalkıp rahatça dolaşamaz, ben acıktım kahvaltı edicem diyemezsiniz. evinizde olsanız belki öğleye kadar uyumuş olurdunuz ama misafirdesiniz ya erkenden açılır gözler faltaşı gibi, lan bunlar ne zaman kalkar acaba diye beklemeye koyulursunuz. zamanı geçirmek için, telefonun müziğini açar yorgan altında dinlersiniz kulaklığınızla, insanın evi gibisi yok canım..
mp3 çalar ile aşılacak sorun. herkes uyuduğu için, kişi yatağında rahatça osuramaz bile.
maruz kalınması en kötü durumdur. yatsan yatılmaz, kalksan kalkılmaz. üstüne bir de açlık kemirir seni. " kalkın uleeeyn, açım lan ben, hazırlayın şu kahvaltıyı da zıkkımlanalım " diyesin gelir de diyemezsin.
hatta ve hatta ev sahipleri kalkıp da seni ayakta gördüğünde * yok ben de az önce uyandım zaten gibisinden gereksiz bir yalan da atabilirsin ortaya. *
sabah erken uyanıldığında ev ahalisiyle tuvalet yada banyoda pijamayla karşılaşmamak için yataktaki bekleme hadisesidir.
yatakta kalmanın saçma oldugu durumlardan biridir. şayet misafirliğe zorla gitmemişseniz, ev sahabinin sizden once kalkıp kahvaltı hazılaması falan gerekmektedir. Ha ev sahibi uyumaya devam ediyorsa siz uyanıkken, saga sola çarpa çarpa " ya pardon cok mu gürültü yaptım", "hay allah uyandırdım seni de" gibi yalandan cumleler soyleyip ev sahibini gaflet uykusundan uyandırmak şarttır.
yüzsüzlükle aşılabilecek sorundur. kimin uyuyup uyumadığı sorun edilmez ve televizyon açılır, kendine kahvaltı hazırlarsın. bir de üstüne üstlük ev halkını bağırarak uyandırırsın. böylece herkes uyanık olur sen de mahsur kalmazsın.
geç uyanıp laf yemekten yeğ olan durumdur.
zamanın geçmek bilmeyişi insanda gereksiz bir strese neden olsada durumu lehine çevirmekte mümkündür. erken kalkıp kahvaltı hazırlama girişiminde bulunup evsahibesinin gözlerini doldurmak ,bir daha ve bir daha o evde yatıya kalmana sebebiyet verecektir.
helede açılan kanepede yanınızda diğer bir misafirin çocuğu var ise,
o horul horul uyuyorsa ve siz duvar tarafında yatan kişiyseniz..
oof artık bekleyin uyansın diye bu biir
ikincisi, uyanırsınız hadi elinizi yüzünüzü yıkadınız üstünüzü başınızı değiştirdiniz yatağıda topladınız,çantanızıda hazırladınız.. ee uyuyo bunlar hala çok feci çok...
Her saniye bir saat gibi gelir.
rezil bir durumdur. aksine o gun herkesin geç kalkacağı tutar. ses çıkmasın diye yataktan kalkmazsın. o sırada uyuyanların osuruk seslerinden senfonilerine şahit olursun. karnın acıkır çay koyamazsın... v.s...
yataktan kalkmamak için yatağa gömülmeye sebeptir. bir süre sonra sızıp kalırsınız, gözünüzü açtığınızda ev halkı uyanmış olur. arkadaşınız da hehuhheueheu oolum ben sabahın x inde uyandım ya heuehhehe gibisinden şeyler söyler. katlanılmazdır.
yanında uyuduğunuz arkadaşın, sabah kalkıp içerde ailesiyle kahvaltı seslerini duyduğunuzda, daha da bok olan durum. lan şimdi gitsen bi türlü, gitmesen bi türlü... şimdi gidecen de herif ailesiyle kahvaltı ediyor arkadaş. lap diye dalınmaz ki mutfağa. haliyle millet sen memnun kal diye kahvaltısını yarıda kesip, seni rahat ettirmeye çaışacak. olmaz. tamam bunları düşündün. peki gitmezsen... gitmemeye karar verdin. ulan demezler mi; "çamışa bak geldi kendi evi gibi içerde osura osura uyuyo!". al bir de burdan yak. yani tam bir keşmekeş. uyuduğun uyku afedersin götünden çıkar o anda. ne yapacağını bilemezsin. o yüzden ya git evinde uyu, ya da en fazla 2 kişi kal evde. budur.
insan bünyesi böyle tuhaftır işte. kendi yatağından zorla çıkarsın, başkasının evinde en geç sekiz dedin mi gözlerin açılır, kapanmaz. ne kadar kasarsan kas uyumak için, ters tepki yapar. kalksan kalkamazsın, n'apacaksın ki zaten. ne dolabı açıp kafana göre takılabilirsin, ne televizyonun karşısındaki üçlü koltukta kaykılabilirsin... bir su bile içemezsin.

bu gibi durumlarda yapılabilecek en akla yakın şey, ev sahibini uyandırmak ses çıkarmaktır. bir tuvalete girip sifonu lüzumsuz yere iki üç defa çekmek olsun, banyonun kapısını yanlışlıkla hızlı kapamak olsun, ev sahibinin odasının kapısından geçerken öksürmek olsun...
(bkz: umut sarıkaya)
rezalet birşeydir hele yanınızda telefonunuzda yoksa işin boku iyice çıkar saatlerce o yatakta dolanır durursunuz.
Bir de erkenden yatmak vardır ki geceleri geç yatmaya ve sabahlamaya alışkın bünyelere tamamen zararlıdır.
tam tersi icin (bkz: #1421742)
UYANDIKTAN SONRA ÖKSÜRÜK TUTMUŞ MODUNA GiRiP ARDI ARKASI KESiLMEYEN ÖKSÜRÜK SESLERi YAYARAK EV SAKiNLERiNiN UIYANMASINI SAĞLAMAK SiZi YALNIZ BIRAKMAYACAKTIR.HELE Ki MiSFiRE DÜŞKÜN BiR EV SAKiNLERiNiN YANINDAYSANIZ. DiĞER OLASILIĞI BiLE DÜŞÜNMEK iSTEMiYORUM;
- NE BU YA SABAH SABAH, HÖNK HÖNK ÖKSÜRÜYOR.
- SIÇTI UYKUNUN iÇiNE.
- HOOPPP!!! BiLADER GiT Bi SU iÇ YAT.
sırf bu tehlikeden dolayı kolay kolay misafirliğe gidilmez, gidilecek yer de özenle seçilir, ev halkı, misafirin uykusu gelene kadar oyalamaları gerektiği konusunda önceden bilgilendirilir.

(bkz: şartlarım var benim işine gelirse)
çocukluğumdam beri sürekli erken uyanan bi tip olduğum için başka bi yerde yatmak istememe sebebimdir.
geç saatte yatılmışitır ve herkesin öğleden sonra uyanacağı aşikardır. mümkün mertebe uyumaya çalışırsınız ama güneş ışıkları gözünüze gözünüze girer. o kadar sıkılırsınız ki yatak batmaya başlar. daha önceden akıl edip yanınıza bir kitap almadıysanız zor saatler sizi bekler.
siz saf saf yatakta otururken, birisi tuvalete kalkar. o an hissettiğiniz sevinç anlatılmaz, yaşanır. sonra o kişi uykulu gözlerle size bakar "manyak mısın bu saatte uyandın" tarzı bir şeyler söyler ve gidip tekrar yatar.
ne ilginçtir ki güneş ışığı ona uğramamaktadır galiba...
ama günümüzde eskisi kadar sıkıcı değil o saatler, çoğu evde internet olduğu için bi şekilde zaman geçirilir. hem başkaları rahatsız olmaz, hem siz o kadar saati yatakta dönerek geçirmezsiniz.

ben çocukken tüm evi uyandırırdım, hiç acımazdım... şimdi yeltenmiyorum bile. *
misafirlik sevdiceğin evindeyse kurban olunur öyle mahsurluğa.
en huzurlu uykusuzluk saatleridir.
eğer pek samimi olmadığın bir kişinin evindeysen ve yanında telefon ipod gibi teknolojik bir alet yoksa yapacağın en iyi şey hayal kurmaktır misal bir futbolcusun küçük bir takımdan başlayıp kariyerinde zirveye çıkıyosun bütün kupaları kazanıyorsun. bir yerden sonra bu aktivite de sıkabilir tabi. o zamana kadar da uyanmamışlarsa yapacağın içinden bir yuh deyip gözünü kapatıp uyumaya çalışmak olabilir.
kesin acıkılır da bu durumda, guruldayan mide, fal taşı gibi açılmış gözler, sabırsızlık içinde geçen saatlerdir.
bile bile gürültü yapar misafir edildiğiniz evin sahiplerini uyandırırsınız. üstelik onlar geldiği zaman "aa kusura bakmayın bu bu bundan dolayı gürültü çıktı" diye yalan söylersiniz. iyidir iyi.