bugün

ingiliz dereceleri çıkartan arap atı.
Hemen her ganyan bayiinde resmi olan efsane yaris ati . olumunden sonra sahibi onun anisina heykelini diktirmistir .
tuta tuta birinci gelen yegane arap atı.
sprintine dayanılamayan efsane. yürü be oğlum kim tutar seni, her nerede olursan ol. sanıyorum ki türk arap atçılığı bir daha öyle bir at göremeyecek.
dayımın nicki yapacak kadar sevdiği bir dönemin efsanevi yarış atı(ymış).
yarımkan olduğu için anlaşıldığı için ve kazanılan tüm ikramiyeleri vermemek için sahibi tarafından canına kıyıldığı efsanesi dilden dile dolaşan efsane at. padoktayken o çocuk aklımla bile anlamıştım diğerlerinden farklı olduğunu.
yarış koşacağı günlerde, yarış gazetelerinin mirhat la 5 li ganyan diye başlık attığı efsane at
(bkz: bunu bilen liseli değildir)
görsel

allah rahmet eylesin.
http://www.youtube.com/watch?v=foTA0pJedMw
mirhat'la kerim tekin'in aynı gün öldüğünü hatırlıyorum, ben ve bütün at yarışı severler mirhat'ın ölümüne tabii ki daha çok üzülmüştük.adana hipodromunda jokeyi tekin kolcuoğlu iken pek çok yarışını izledim, diğer atların iki katı kadardı. bir ara 20 yarış üst üste kazandı ( turbo'da 21 yarış üst üste kazanmıştır) ve sonra henüz 5 yaşlılığının başındayken haziran ayının bir gününde mafya tarafından öldürülüverdi.tabii ki yarımkandı, hiçbir yarımkan onun kadar sevilmedi. ne hafiye, ne şubat, ne tansel, ne deprem, ne ginza, ne doğucan, ne çetin, ne alper kaan.yarımkan olduğu için arap atlarıyla kıyaslanmamalı.

ayrıca şubat ve alper kaan gibi yarımkanlardan hızlı da değildir.