bugün

çocukluğumun sakızıdır. poşetimsi bi paket içinde renkli renkli kare sakızlar vardı hepsini fondip yapardık tadı gidince de çöpe giderdi zavallılar.
başlığı görünce bizi geçmişlere götüren isim. sakız ismiydi eskiden. ağzı yüzü kaymış bir kız resmi basılıydı hep üzerinde, pembe de bir ambalajı vardı. yutulabilitesi çok yüksektir. çünkü minnacıktır her sakız. hepsini ağzına atmak ister insan.
80 ler ve 90 ların unutulamayan abur cuburları başlığında görüp duygulanmama ve eski günlere dönmeme sebep olan güzel sakız. o kadar minicikti ama yine de teker teker çiğnerdim, paket bitene kadar. paketin üzerindeki tipler şahaneydi bir de.
(bkz: miroslav stoch)
(bkz: bence 90lar)
ilkokulda kız kaldırmak için bakkaldan alınan şekerimsi sakız. *
görsel
gecenin bu saatinde aklıma düşen minik sakız topluluğudur. bazen bir kısmı avuca doldurularak ağza atılır, bazen adeta turuncu pelerinli sabır timsali kel amcalar gibi tane tane ağza atılır, sonrasında birleştirilerek büyük bir sakız haline getirilirdi.

çocukluğumda bazı öküzler tanımıştım ki paketin tamamını ağızlarına doldururdu onlar. şüphesiz ki minonun haysiyetini böylesine çirkin bir eylemle çiğneyerek değersizleştirmek öküzlük alametidir.
hepsini teker teker çiğnetmeyi başardığı zamanlarda sabrın ne demek olduğunu öğreten, gıda boyası ile boyanan ama o zamanın çocuklarnı şimdinin adamları yapan sakızdır, zararsızdır.
çocukken yediğimiz poşet sakız çok cici bir şeydi ya.
(bkz: o değilde hala var mı bunlardan)
üzerinde her zaman farklı karakterlerin var olduğu çok sevimli çocukluk hatırasıdır.
90' larda bir poşet dolusu renkli sakızı ağıza atıp, karışınca hangi renk olacak acaba diye merak edenlerin sakızı.
90 çocuğuyum ben, hey gidi ne günlerdi falan filan demeyi pek sevmeyen benim bile, söz konusu olduğunda hatırlamaktan kendimi alamadığım, şu ana kadar da yediğim ya da çiğnediğim en güzel sakızdır.
bitmesin diye hepsini ağzıma atamazdım, paketlerini biriktirirdim.
güzeldir, hep hatırlanır, arada keşke yine olsa dedirtir.
muhteşem bir tadı olan, şu anda satılmayan sakızdır. keşke olsa da alsak, çiğnesek

görsel

#direnmino
hala satışta olan ve geçen hafta hunharca çiğnediğim efsanevi sakızdır.
özlenen sakızdır. nerede hâlâ satılmakta merak edilir.
bulunduğu takdirde kutu ile alınacak sakız. nerede bu.
tadı kendini özlettirir.
görsel
böyle tatlı, lezzetli bir sakız daha gelir mi acaba?
Rengarek minik sakızlardan oluşan çocukluğumuzun efsane ürünlerinden. Keşke tekrar üretilse de alsak.
Olsa da çiğnesek sakızıdır.
görsel
Japonya'nın Gifu prefektörlüğünde bulunan bir şehirdir.