bugün

noktasının kesinlikle vurgulanarak söylenmesi gereken cümle. zira sonuç, karşıdakinin anlayış kabiliyetine göre çok çeşitli olabilir.
+müsait bir yerde inebilir miyim?
-akşam bize gel de daha müsait bi yere yumuşak iniş yaptırayım sana yavrum.
Müsait bi yer dersen kafana göre demiş gibi olursun ama en kötü ihtimalle şöyle dersen daha rahat olabilir ..

(bkz: Kapıyı açarmısın)
''şoför bey müsait bir yerde inebilir miyim'' diyen idealist öğretmen tipinden daha az dikkat çeken bilinçsizdir.
(bkz: inecek var)
bilinçsiz böyle diyorsa bilinçli insanımız de diyor?' diye cevabını biraz da insanımızla gurur duyarak beklediğim bir soruyu aklıma getiren durumdur. kaptanın minibüste kral olduğu bir havada inme isteği ancak kralın keyfine bırakılır. otobüsteki gibi düğme olsa müsait yer yine değişmez sadece telaffuz edilmez o kadar.
farklı bir inme şekli var da biz mi bilmiyoruz acaba? acaba yolcular inerken ne demesi gerek?

şöför bey
--hı
ee şey
--ne ? ne var? ne?
ya diyemiyorum sonra dalga geçerler
--yav ne diyon sen malak mısın...
eeımm ben şey incem de
--nerde ?
müs....aa yok yok..size uygun bi yer olsun
--iyi tamam bizim ev uygun..kıvır kıçını otur şimdi...
Bir gün minibüste giderken şoför yolcu indirdi. Yola devam edeli 5-10 saniye olmamıştı ki, bilinçsiz biri olan ben müsait yerde inebilir miyim dedim. Şoför bana "ya kardeşim daha yeni durdum şimdi bu trafikte durmamı istiyorsun" dedi. Kendisine "Trafikte durman gerekmez, ben sana müsait bir yer dedim, şurada dur burada dur demedim" dedim. Kısa bir sessizliğin ardından benden özür diledi, oysa ben bilinçsizdim o sırada hatırlamıyorum.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
incem ben diyen tiki kızımıza göre daha doğru bir davranış sergilemiştir. koordinat mı belirleyecekti? ne yapsın adam.

ineceği sıra şöföre teşekkür edeni bile varken, inmek için müsait bi yer isteyen arkadaşımız fikrimce en yüce duyguların insanıdır.
(bkz: yol ayrımı)
normal olanı gerçekleştiren insandır. ne yapalım, inmeden 5 dakika önce şoförle muhabbet mi başlatalım? parayı verdik, iniyoruz işte. yareppim ya.

edit: başlık değişmiş. şöyleydi "minibüsten inmek için müsait yerde diyen bilinçsiz".
en neormalini yapmaya çalışan, şöförle muhabbeti ilerletip ona asılmayan insan tipi.
"dur lan" diyen hödükten daha bilinçli olan kişidir.
istanbulda heryer müsait olduğu için; yolun sağı solu ortası farketmez, gereksiz bir kelimedir ağız yorgunluğu yapar. kısaca "incem ben" demek yeterlidir.
evinin tam önünde inmek isteyen insandan daha akıllı olduğu kesindir.şöförün durduğu yeri beğenmeyip ayy biraz daha ilerde demesinden bin kat daha iyidir.
>Yolcu musait bi yerde inmek ister ama dili surcer;
- Musait bi yerde iner misiniz?
Şöför : Niye sen mi kullancan?
(bkz: sağda inek) diyende vardır, yurdum insanları arasında.
+şöför bey mübarek bir yerde inebilir miyim?

-tamam abla, az ilerde cami var orada indiririm seni.
(bkz: insanları dışlamadaki akıl yoksunluğu)
* *
+ müsait yerde inecek var
- sana göre mi bana göre mi?

not : şahit olunmuştur.
+müsaitsen inebilir miyim?
-daha değil biraz daha kal...
afyonkarahisarda "encek vaa" seklinde bir durdurma unleminin kullanıcısı.
halbuki hebele dese "bakin nasil da farkli/eglenceli" tarzi ovgulerle karsilanacak kisi. *
- müsait bir yerde ?
+ kime göre neye göre

- müsait bir yerde inebilir miyim? dur dur bunu beğenmedim. müsait bir yerde indirebilir misiniz? yok bu daha güzel. müsait bir yerde durabilir misiniz?
+ hah, bak işte şimdi görelilik kalktı ortadan.
- heralde yani, ben basmakalıp yaşamıyorum bir kere.