seçmediğinin gölgesi ile yürüyeceğin yolun ucu.
(bkz: kav^u^şak)
yanlış yollara sapan, saptırılan gölgelerin izdüşümünde nereye mıhladı güneş seni, nasıl?...
faruk emre özünlü şiiri.

yol ayrımı

çöker üstüme talan olmuş
zaman...sevgi yitiminde
bitimsiz, mevsimsiz yollarda
anımsarım.
ah! yağmurla arama şemsiye koymadığım
zaman-
sızlıklar...
zehir zıkkım olmazdım yer çekimine.

önce zembereği çelmelerdin
renkleri yıkar kuşanır
paylaşırdın anlamını devrimle
nefes alırdı mevsimler

silinir izler
bir yankı kalır gök gürültüsü
gidişin hep yağmur önü...

zamana yenilmişliğinle
böyle döndüğüm kendime
sessizliğinde
ey sevgi, söyle
nerede ben seni yitirdim.
(bkz: iki yol).
kemal tahir'in; cumhuriyetin ilk yıllarındaki çok partili hayata geçiş denemesini anlattığı romanıdır.
sağdan git para bulursun söylemi dahilinde seçim yapılabilecek ayrım.
bir yol ayrımına getirdi bizi zaman
ki daha kurtarılmış değil seher türküleri
dağları kuşatan çakal sesleri dinmiş değil
hâlâ tütüp durmakta acılarımızın dumanı
konup göçmedeyiz mayınlı topraklarda
ama unutmayalım, bir yol ayrımındayız artık
bellidir geçmiş ile gelecek

bellidir
geçmiş ile gelecek arasında kalan

ahmet telli
çok yakında trt 1 ekranlarında izleyeceğimiz üstat kemal tahir'in eserinden uyarlanan dizi.
merakla beklemekteyiz.

teşekkürler trt.
An itibariyleTrt 1 ekranlarında boy gösteren dizi.
bildiğiniz kurt kanunudur. bir tane aşüfte kadın birer tane vatansever iki adet vatan haini'ni barındıran dizimsi. (bkz: elini kolunu sallayanın dizi çekmesi)
ayrıca işitme engelli kişiler için türkçe altyazısı yapmak istediğim dizi fakat hem torrentten hem de rapidden ve benzerlerinden indirmeyi beceremediğim bu girişim şu an için hüsran durumundadır. *
prodiksiyon olarak başarılı bir dizi olduğu kanaatindeyim. umarım yanılmam.
ilk altı bölüm itibariyle başarılı bulduğum özellikle gerçekçiliği ve oyunculuğuyla takdiri hak eden trt 1 dizisidir.
engin altan düzyatan ın oyunculuğunu beğendiğim dizi. o kasıntı haller pek bi yakışmış.
tek parti döneminde hükümetin pisliklerini tamamen olmasa da teğet geçerek anlatan bir dizi. ama 1930'ları canlandıran bir dizide kostüme ve sanat yönetimine bu kadar mı dikkat edilmez.
en zevklisi;

am göt memedir.
Kemal tahir'in kaleme aldığı, çok partili hayata geçiş safhasında kıvranmakta olan cumhuriyet türkiyesini aktarmaya çalışan roman. işlediği karakterlerle o dönemin havasını, vatandaşın yaşanan olaylara bakışını yansıtması açısından dikkate değer. Fakat üstü kapalı da olsa mustafa kemal eleştirileri mantıksal tutarlılığa sığmıyor bazen. Sanırım her dönemde eksikliği hissedilmeyen iktidar cilalayıcılarından gına gelmiş kendisine. Farklı olmak adına söylenmeyeni söyleyelim misali bir düşünceye girmiş.
hikayesi çok bir şey vaat etmiyor ama yine de gidicem meraktan.
az önce Netflix de izlediğim SUITES isimli dizinin 4. sezonda verilen bölümünün adı.
yol ayrımları kötüdür can yakıcıdır, yıkıcıdır.
Dominic Toretto ve Brian O'conner, hızlı ve öfkelideki o çataldan ayrı yollara doğru gittikleri sahne gelir aklıma.
şener şen filmi.
Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği, Şener Şen’in başrolünü oynadığı filmin fragmanı yayınlanmıştır.

http://www.cumhuriyet.com...agmani_yayimlandi....html
10 kasım'da vizyona gireceği açıklanan bir yavuz turgul ve şener şen klasiği filmin adıdır.
Fragmanıyla bile göz dolduramamış filmdir. Galiba internete düşünce şöyle cok işsiz yapacak bi şey yok dedigim an belki izleyebilecegim listesine aldim bile ben.
dün izleme olanağı bulduğum film. bir sinema dehası olarak değil, basit bir izleyici olarak söylemeliyim ki bu kadrodan çok daha başarılı bir ürün ortaya çıkabilirdi.

filmin en büyük kırılma anı olan kaza sahnesi basit ışık oyunları ve dumanla nasıl geçiştirilir? mazhar'ın yaşadığı bu büyük dönüşümün kişisel sancıları nasıl işlenmez? iyi ve kötü dünya çatışması artık bıktırmadı mı? bir psikolog, hastasına "bu adam resmen deli" diyebilir mi?

netice itibariyle karakterleri bir izleyici olarak içselleştiremedim. şener abi'yi bile tam olarak kendime yakın bulamadım. 

amma! kaliteli film kıtlığı yaşadığımız şu zamanlarda ne olursa olsun izlenir. ustalara saygıdır bir nevi.

notum: 10/6. 3 puanı şener şen'in, 2 puanı rutkay aziz'in, 1 puan da mahçup'a...
güncel Önemli Başlıklar