bugün

tanım: seçilmiş milletvekillerinin yeni yasama dönemi başlamadan önce ettikleri yemin.

hakikaten ziyadesiyle sakat bir metin. faşizan ifadeleri es geçtim. asıl parmak basmak istediğim noktalar var, onlar gözden kaçar yoksa.

şu an da 24. dönem meclisi milletvekili yeminleri sürüyor. hep beraber izliyoruz. takıldığım bir kaç nokta var aktaralım;

"herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim." diyor vekiller.

- yukarıda söz konusu yeminden bir kesit sunulmuştur. burada bir hinlik seziyorum ben. insan hakları ve temel hürriyetlerden yararlanmasından bahsedilmiş eyvallah. fakat burada eksik bir şey var sanki. metni okuduğumda garibime gitti. neden orada ".... eşit şekilde yararlanması" ifadesi konulmamış.

- ikinci olarak ise bu yemin kanunların ne kadar hantal ve statik olduğunu ufak bir delil yoluyla bizlere tekrar göstermişdir. malum söz konusu seçimlerin tüm partilerce birinci gündem maddesi "yeni anayasa" yapılmasıydı. yeni yasama döneminin başlamasıyla belki de ilk iş bu olacak. fakat bakıyoruz orada bir ifade anayasaya sadık kalacağına vekillere namus ve şeref üzerine and içtiriyor. evet bu adamlar yeni anayasa yapacak. belki de çoğu vekil sırf bu yüzden girdi meclise. ancak daha dakika bir anayasa sadık olmak üzerine and içtiriyorlar.

dediğim gibi ya kanunlar hantal ve vekillerle dolayısıyla milletle alay ediliyor ya da bizim vekiller çok yalancı. bundan önce zaten zırt ve pırt kanun değiştirip ufak ufak ihlale kalkıyorlardı yeminlerini. şimdiyse yeni anayasa yapacaklar, namus ve şerefleri riskte mazallah.

en nihayetinde bu çökmüş ve olduğu yerde kalakalmış, ne sağa ne sola dönebilen, yerinden kıpırdayamacak hale gelmiş sistemin bir güzel ifadesi ve delilidir bu yeminde.