bugün

momo, bitmeyecek öykü ve dilek şurubu gibi mükemmel kitapların yazarı. Kimileri kitaplarını çocuk kitabı olarak nitelendirse de , anlattıkları her yaşa , her zekaya uygundur
1998'de Münih'deki Uluslararası Gençlik Kütüphanesi bünyesinde adına müze kurulan(Michael Ende Müzesi), kitapları sayısız dile çevrilen, bazıları filme çekilen, 65 yaşında Stuttgart'ta mide kanseri sonucu yaşamını yitiren, çok ödüllü hem oyuncu hem yazardır.
"momo" adlı kitabında zaman bilmecesinin ta kendisi söz konusudur. bu bilmecede doğal gibi görünen olaylara şaşmayı henüz unutmamış olan çocuk ve yetişkinleri aynı derecede düşündürecektir. momo'nun öyküsü hiç - bir zaman ve hiçbir - yerde bulunan bir hayal ülkesinde ya da belirsiz bir şimdiki zamanda geçmektedir.
" karanlıkta ışığın parlıyor
nerden geliyor, bilmiyorum
çok yakındaymış gibi görünüyor, oysa o kadar uzak ki
bilmiyorum adın ne
ne olursan ol;
parla, parla küçük yıldız! "

(eski bir irlanda çocuk şarkısı)
momo ' dan.
çok iyi bi yazardırç lafta çocuk kitapları yazarı diye geçen bi çok yazar gibi , kitapları büyüklere okutulasıdır. çok isterim ki harry potter'in bunca filmi varken momo'yu da kitap yapsınlar. insanlara "zaman sömürgeci" esasen kan sömürgeci olan sülükten çok çok daha zararlıdır , çünkü zaman geri alınamaz mesajlı bi film verilsin. ne kadar küçük şeylere taktığımızı anladıkça izleyip izleyip takmamayı öğrenelim. tabii filme illa ki luzum yok ama okuma oranı belli *.
ayna içinde ayna-bir labirent isimli kitabını yıllardır okumama rağmen hala tam olarak keşfedememişimdir. bu nedenle inatla okumaya devam ediyorum. anlatımı, kelimeleri seçimi, duygusal yoğunlukları çok çok çok güzel.
fantastik öykülerin fantastik yazarıdır kendisi. öyküleri genellikle çocuklara yönelik görünümündedir ama her yaştan insan keyifle okuyabilir ve hatta okumalıdır. fantastik dünyada geçen olayları aslında gerçeğe yönelik metaforlar içermektedir. dolayısıyla didaktik olmadan analoji yoluyla, hissettirmeden hayata dair çok güzel masallar anlatır. misraim'in katakompları'nın bendeki yeri ayrıdır.
inanılmaz hayal gücü ve tasvir yeteneğiyle okuyucularına farklı dünyaların kapılarını açmış, hayal gücümüzü aydınlatmış ve kalbimize dokunmuştur.