erkin koray ın gün ola harman ola albümünde yer alan parça aynı zamanda baba nın yazdığı otobiyografik dökümanter kitabının da adı..
erkin koray'ın yeni kitabı.*
http://www.ideefixe.com/k...DVIXQOX&referer=78903
dalında kalabilen,tacize ugramayan tek güldür.
kıtabın arka kapagı:
'tum hippiler,tum cicek cocukları,tum rock'cular ve tum 68'ler!
sizden gecti!
siz basaramadınız!
bu bolum simdi sizin cocuklarınıza:
'ne yazık ki;
artık sizi oldurmak icin silah uretenlerin onune,babalarınızın ogrettiği gibi,cicek veya zaytın dalı uzatarak,bundan kendilerine bir mesaj cıkarmalarını beklmek hayalden ibaret olmustur.
onlar bunu şimdiye kadar anlamadılarsa,bundan sonra anlayacaklarını beklemek aptallık olur.
artık esas olan ,sadece ve sadece silah uretmenizdir!
tum işinizi gucunuzu bir yana bırakıp,yalnızca silah uretcek ve onları oldureceksiniz!
inanın!ancak bu mesajınızdan anlayacaklardır!'
erkin koray
erkin koray'ın kitabının tanıtıldığı başlıktan sonra hürriyet gazetesinde -uludağ sözlükte terörizm özendiriliyor- gibi bir haber çıkması muhtemel durumdur...

(bkz: cuneyt arkin a bunu da yaptilar)
erkin baba'ın belli bir yerden sonra aktüel siyaset'e çok fazla bulaşdığını düşündüğüm,kürt sorunu konusundaki görüşlerinide erkin babaya yakıştıramadığım kitabı.seni seviyoruz erkin baba ama sen sadece müzik yap..
erkin babanın 8 yılda bitirebildiği ilk ve son kitabı. yıllardır susma hakkını kullandığından, "bilinçaltını temizleme ve içini dökme amaçlı" yazdığını düşünüyorum. gördüğü bir rüya sebebiyle yazmaya karar verdiğini anlatıyor kitabın başında. sadece benim gibi fanatikleri değil herkes okumalıdır derim.
türk rock tarihinin en kral parcası. müzik olarak içindeki ahengi yakalayabilecek bir başka parça varsa bile o da erkin koray'a ait olur ancak. sözleri ile de ince ayar veren parcadır. anlamak için bakmak değil görmek gerekir.

Solan yüzleri
Donan elleri
Boş gönülleri
Kollar mezarlık gülleri

Sonsuz düzeni
Ruhsuz bedeni
Ipek kefeni
Gözler mezarlık gülleri

Soğuk taşlarda
Yeşil çimlerde
Kara toprakta
Açar mezarlık gülleri
--spoiler--
kizgin adam - 6

ben öyle kolayca aglayan bi adam filan degilim. annemin, babamin vefatinda aglamisimdir, agladiysam...
cem karaca' ninkinde de...
daha iki gün öncesi programina gitmis ve programdan sonra da sabaha kadar oturmusuz.zaten arkadasiz...birde bukadar taze olunca, o kadarina dayanamamisimdir artik... ayrica, kaybettigimiz bu sanatçilara tüm memleketin aglamasi gerekir de, her nedense bizde tersi olur. cem karaca' lari "dönek" , aziz nesin' leri "yakilmalik", nazim hikmet' leri "yabanci" ilan ederiz.
aglamak degil ama, gözlerimin yasardigi olur. ona aglamak denmez! istiklal marsi okunurken olur, törenlerde asker geçerken olur, mehter takimi geçerken olur.heycanli adamimdir.
bir de nerede olur?
mesela hürriyet gazetesinin o meshur altin kelebek yarismasinin ödül töreninde olur
misafir olarak gitmisizdir. "grup duman" adinda genç bir grup çikar "biz bu ödülü erkin baba' miza ithaf ediyoruz" der ve olayi sadece "sahneden atip tutmak" la birakmayip (isin ekranda her nedense size gösterilmeyen kisminda) genç olduklari için zaten o güne kadar almis olduklari "iki ödülden birine" kiyip, sahneden inip siralarin içinden geçerek oturdugum yere kadar getirir, bana elleriyle verirler. iste orada gözlerimiz bu olaya yasarir. ama sayin kameraminimiz her nedense isin bu tarafina yakalayamaz baslik olarak "gençler erkin baba' yi aglatti" der de, baska bir sey demez. bu duruma göre, tv izliyicisi isi zaten hiç anlayamaz, gazete okuyucusu ise zanneder ki, biz sahneden atilan iki " erkin baba" sloganina iki göz iki çesme aglamisizdir.hatta, altindaki iki satir yaziyi okumaya üsenen kisi ise, kelebek gazetesinin basligina baktiktan sonra kafasina göre yorumlamak durumundadir artik "gençlerin erkin baba'larini nasil olup da aglattiklari"ni
duman grubu' nun "kendine güvenen" bir grup oldugu her hallerinden bellidir. ben zaman zaman onlarin tavirlarini, kendi geçnlik zamanimdaki hallerime benzetirim.
esasen gençler büyük çogunlukla erkin abi'lerini severler ve bu durum beni sonsuz sevindirir. çünkü ben de onlari sever ve konserlerine gitmek için bir sekilde firsat yaratirim.
--spoiler--
melodisini black sabbath'ın electric funeral'ına benzettiğim erkin baba parçası.
erkin korayın gün ola harman ola albümünde yer alan kaliteli bir parça.

sözlerini de copy pastleyim tam olsun

solan yüzleri
dolan elleri
boş gönülleri
kollar mezarlık gülleri

sonsuz düzeni
mutsuz bedeni
ipek kefeni
gözler mezarlık gülleri

soğuk taşlarda
yeşil çimlerde
kara toprakta
açar mezarlık gülleri
erkin koray'ın 1996 yılında gün ola harman ola albümünde yer alan parçasıdır.
melodisi ve geçişleri şahanedir.
her ne kadar baya baya electric funeral çakması olsa da aslında şarkının güzel yeri orası değil. asıl coştuğu yer über güzel nakarat kısmı. neden esterabim sevgili erkin baba?