bugün

ekonomiyi yavaşlatmaktan başka memlekete bir katkısı olmayan bürokrasi unsurlarının maaş bordrolarından fal açarak "biz vergimizi peşin ödüyoruz" safsatası yapmasının saçmalığıdır.
vergi veriyorlarmış...
hadi ordan be.

ne vergisi veriyorsun?
zaten aldığın para yaptığın işe oranla fevkaladesi ile fazla.
ne veriyorsun bu memlekete?

yaz tatilin var,
memleketin en güzel yerlerinde tatil yapma imkanların var,
cumartesin, pazarın var,
bayramın, seyranın var,
yolluğun var, fonun var, rüşvetin var...

vergi veriyormuş...
hadi ordan.

keşke sizlere kesinti yapmadan maaş verse bu devlet de herkes görse vergi yüzsüzlerindeki artış oranının nasıl tavan yapacağını.

ama öyle birşey sözkonusu olmaz.
vergisini ödemediği için esnafa, sanayiciye çöken bir devlet, vergisini ödemediği için vergi dairesinde çalışan bir memura haciz götürebilir mi?

neyse siktiredin.
sizler hepiniz süpermensiniz. vergilerinizi veriyorsunuz, aferin...
iş güvenliği ve sosyal hak sahibi olan memurların, bunlara sahip olmadığı için sinirlenmiş, nereye saldıracağını şaşırmış bir süperzeka tarafından suçlandığı önermedir. hey arkadaş ya, neler var.

yalnız uyarayım, öyle buradan bir takım aptalca neo-liberal saçmalıkları sallamak ile olmaz. çok kıskanıyorsan memurların çok da mükemmel olmayan, hatta günden güne kötüye bile gittiği söylenebilecek hallerini ya oturacaksın kpss ye gireceksin, ya da ne iş yapıyorsan örgütlü,sendikal mücadeleye başlayacaksın aynı seviyeye gelmek için.
doğru olmayan bir gerçektir.

en çok vergiyi kamuda çalışan insanlar öder. bi dönem muhasebecilik yapmıştım esnafın nasıl ver gi kaçırdığına gözlerimle şahit oldum. kocaman dükkandan vergi çıkmadı bir yıl. kimsede gelip sormuyo arkadaş bi yıldır zararına işletiyosun dükkanı niye hala açık diye. bu adam ayda 2o lira vergi verirken memur babam 300 tl ye yakın vergi veriyo. aslında vermiyo alıyolar.

adı vergi değil memur için algı olmalıymış. vergi gönülden verme anlamı taşır halbuki bu zorla alınan bişey.
esnafa göre oldukça fazla vergi veren meslektir memuriyet.
zira bakkal vs vs vs hepsi vergisini tam vermez.
ancak kamu kurumunda çalışanlar daha doğrusu maaşlı çalışanlar vergilerini maaşını aldığı gibi öder.
Vergi zamanı geldiğinde maaşlarından otomatik olarak kesiliyor vergi parası. Lisede bir öğretmenimle konuşuyorduk, o söylemişti. Altı ayda bir veya on iki ayda bir kesintiye uğruyormuş maaşları. Demek istediğim memurlar vergi ödüyor, söke söke alıyorlar hem de hiç sorgusuz sualsiz.
vergi politikasından ve sistemimizden bihaber provakatör iddiasıdır. la memurun vergiye konu olacak bir işlemi olsa sike sike ödeyecek. ne vergisi ödeyecek birader memur. adam arabası varsa motorlu taşıtlar vergisi öder, evi varsa çevre temizlik vergisini emlak vergisini paşa paşa öder. araba alırsa ötv sini telefon kullanıyorsa öiv sini efendi efendi öder. türkiye de vergi gelirlerinin çoğunu dolaylı vergiler oluşturmaktadır ki bu oran da yüzde 69 civarıydı en son. şimdi yüzde 70i geçmiştir. dolaylı vergiler ortalama bir ailenin işçi olsun memur olsun farketmez bütçesinde çok önemli bir yer tutarken geliri fazla olanlar için devede kulak kalır. demek ki neymiş; fabrikatör olmayan memurdan kurumlar vergisi ödemesini, miras kazanmayan memurdan veraset intikal vergisi ödemesini bekleyemezsin. makul olun lan biraz üniversite bitirmiş adamlarsınız.
komiklikler şakalar. esnafa ve sanayiciye çöken devletmiş. yemin ediyorum, böylesine bir zırva hiç duymadım. neden devamlı dolaylı vergiyle oyanayarak gelir elde edilir bilir misin? mesela götün yiyorsa kurumlar vergisiyle 1 puan oynarsın. yemez, dolaylı vergi yedirilmesi kolay bir vergidir. daha da önemlisi yansıtılması en kolay vergidir. yani esnafın, sanayicinin sırtına binmez, bize girer.

hah şimdi gelelim asıl mevzuya. önceki mesleğimden ötürü bir kredi dosyası incelerken bir kuyumcunun bilançosu geçti elime. ciro 3 milyon tl. ödenen vergi 20 bin tl. 100 bin tl kar göstermiş. yıl sonunda benden yapılan kesinti kaç tl idi sizce? 20 bin tl'ye yakındı. onun içindir ki bi siktir git. devletin kimi domalttığı ortadayken... ha, bir bilançoda da kasa hesabının alacak kalanı verdiğini gördüm mesela. oluyor yani bunlar. devletin esnafa çökmesi, sıkı denetimler falan...
memur olamayıp da memurları kıskanan yazar düşüncesidir. bok atarlar böyle işte.
işte bunlar hep kpss.
benim maaşımdan ödediğim vergiden aldıkları maaşlarla ödedikleri vergidir. bunlardan vergi alınmasa bana girer iyisi mi daha fazla alsınlar onların maaşlarından vergi belki benim ödediğim düşer.
edit ve not: anlayanlar anlamayanlara anlatsın. ben bile ne zırvaladığımı anlamadım.
memurlar gelir vergisi ödemez , bordrolarında görülen vergi devletin bir cebinden öteki cebine attığı paradır. ancak memur tüm vatandaşlar gibi kdv , ötv öder. dünyanın en pahalı elektiriği,doğalgazı ve iletişimine dünyanın parasını harcar.
yine bilip bilmeden bir yapılan bir yorum ile karşı karşıyayız. memurlar en çok vergi ödeyen kısımdır. brüt maaşları üzerinden vergiler kesilir ve memurun eline maaş öyle geçer. yani vergi peşin alınır.
maaş bordromu göstersem 765 tl. vergi kesimi olduğunu görüp umarım utanacağını düşündüğüm sevgili sözlük yazarının açtığı başlık.kendisinin ne iş yaptığını ve ne kadar vergi verdiğini bilmiyorum.ya da umarım vergi veriyordur..
bordroya bakın anlarsınız ödeyip ödemediğini.

memur sadece maaş da vergi vermez, o vergiden arta kalan maaşını harcarken de kdv, ötv, araç, ev gibi vergileri de öder.

bordroya bakın devletin nasıl memurun maaşından sömürdüğünü görürsünüz.
memuru eleştirdiği kadar kendisini gece gündüz çalıştırıp, 700 lira veren patronunu eleştirmeyen kişilerin saçma argumanıdır. bu sikik kafanızla daha çok sikilirsiniz ve sikilmeyi hakediyorsunuz. hafta sonu tatili yapmak, bayramlarda tatil yapmak, yıllık izin kullanmak dünya standartları gereğidir. sen kullanamıyorsan o senin devletinin geri kalmışlığından kaynaklanır efendim.