bugün

sergen yalçın bir gün ''la mına koduumun tosbası kaç kere maç yapmışlığın var, gelmişsin burda ahkam kesiyosun'' derse hiç şaşırmayacağımdır.
galatasaray lisesi bitirip bi insan nasıl fenerli olura örnek...
türkiye'de futbolu bilen tek türk insan.
edit: birde (bkz: uğur meleke)
türkiye nin en iyi futbol yorumcusu. nokta.
türk insanının futbol anlayışı hakkında çok güzel tespitleri olduğu için beğendiğim ve buna bugün bir yenisini eklemiş olan futbol yorumcusu: http://ligtv.com.tr/Yazarlar.aspx?r=1&hid=79046
--spoiler--
Biz analar hep Hagiler doğursun istiyoruz. Biz tepe tepe kullanalım.
--spoiler--
sergenle aralarında; her an ısınacakmış gibi duran bir soğuk savaşın hüküm sürdüğü sezilen spor yazarı. iyi hoş fakat biraz gevrek insan.
sergen yalçın ve mustafa doğan gibi 2 tane dar düşünceli adam arasında gerçekten çok gerildiğini ve 'ben nerdeyim' diye kendine sorduğunu düşündüğüm özgün yorumcu.
futbol yorumcuları arasında ayrı bir yere koyduğum yorumcu. sergen yalçın, mustafa doğan ve diğer eski futbolcuların yorumları genellikle sıradan. her mağlubiyet sonrası bu tarz yorumcular her teknik direktörü aynı şekilde aynı sözlerle eleştiriyorlar. defansı çok ileri kurmuş hoca, rakibi ciddiye almamış , türkiye ligini küçümsemiş gibi binlerce defa söylenmiş sözleri söylüyorlar.

diğer yorumcu tipi de aşırı detaycı gibi geliyor bana. endüstriyel futbol , sistem, futbol dilencisi gibi sözleri de onlar ağızlarından düşürmüyorlar. her halükarda eski futbolculara tercih edeceğim yorumculardır onlar ama sonuçta üstüne kafa patlattığınız konu futbol be abicim. bir yere kadar detay vermek ,fazladan bilgi öğrenmek güzel ama bence futbolu olması gerektiğinden fazla ciddiye alıyorlar.

işte burda devreye demirkol giriyor. futboldan konuşurken detaylarda boğulmadan ,gereksiz ayrıntılara girmeden, sıradan yorumlar yapmadan bu işi çok iyi yapıyor. farklı fikirleri var adamın ve bunlar direkt olarak futbolla alakalı. izlemesi keyifli adam vesselam.
Sokakataki herhangi birinden bir artısı olmadığı halde ekranlarda ahkam kesen bomboş bir adam. Bomboş dememin sebebi tam olarak vakıf olmadığı, içinde bizzat bulunmadığı kavram, olay, kurum, kişiler hakkında olayların bizzat içinde bulunmuş ve konuya tam hakimmiş gibi ahkam kesmesidir. Yorum yapması demiyorum lütfen dikkat, ahkam kesmesi. Bunu da Sergen ve Mustafa Doğan gibi kavram, olay, kişi ve kurumların içinde 20-30 yıl bizzat bulunmuş kişilerin yanında yapmaktadır ki bu büyük bir saygısızlıktır. Örneğin bu dışarıdan biri olarak Koç Holding'te 20 yıldır çalışmakta olan bir personel müdürüne, "Koç Holding şöyledir, işçi hakları böyledir, işçiler grev yaparsa Koç da böyle yapar abi" demeye benzer. O senin dediklerini doğru ise biliyordur, bilmediklerini de biliyordur, daha önce bu konu ile yaşadıkları, anıları vardır. Zaten muhabbetin oralara gittiği görünce bu hazret kurnazca götüm götüm muhabbetten sıyrılmaktadır. örneğin sergen'in, mustafa doğan'ın anılarına girdiği kısımlara dikkat ederseniz bu hazret yer yarılsa içine girsem de bana da bişey sormasınlar pozisyonundadır. Örneğim konu daum'dur. Sergen "futbolcular daum'a güvenmez" diye bir laf eder. Mehmet temkinlidir çünkü Sergen'in konuyu bir anısıyla açıklayacağını bilir, anıyı patlatır da Sergen. Mehmet bu anlarında çok zayıf ve savunmasızdır ve anısını anlatanın yanında kahveden bir adamdan farkı olmadığını kendisi de bilir. Şimdi arkadaşım yanında ahkam kestiğin adamlar, sekiz yaşından beri ömrünü Süleyman Seba'larla, Fatih terim'lerle, Lucescu'larla, Daum'larla, Ali Şen'le, Aziz Yıldırımla, Milli takımda, dört büyüklerde, ikinci ligde geçirmiş adamlar, aklına gelen her türlü türk futbolcuyla, menejerle, mafyayla, komisyoncuyla vesair şahsen arkadaşlar. Hadi en yetenekli Türk topçusu olmasını da boşver, o önemli değil. Sen ancak bu adamlardan işin iç yüzünü, gerçeğini, dinletikten ya da konfirme ettirdikten sonra yorumunu yapabilirsin. Asla ve asla olaylara senden daha hakim adamlara ahkam kesme, sıran gelince yorum yap. Boş atıp dolu tutmaya çalışma. Tabii madara olmak istemiyorsan. Kanımca yorumunu da zayıftır, kahveden futboldan anlayan 10 adam çağırarak isimsiz yorum alıp editöre versen, onbirinciyi de bu adam yapar ve bana göre kimin kim olduğunu anlayan çıkmaz. Herhangi bir futbol izleyicisi neden bu adamdan daha kötü bir yorumcu olsun, sebep var mı?
kendisi duyduğum en iyi futbol yorumunun sahibidir..şöyle birşeydi ;

'' antrenör seçimlerinde türkiye de genel bir mantık hatası var..a takımların başına tecrübeli yabancı hocalar getirilirken altyapılarda futbolu yeni bırakmış genç isimler hocalık yapıyor..altyapılar futbolcu yetiştirmek için değil hocanın kendisini geliştirmesi için kullanılıyor..sonra da a takımın başındaki büyük isimli yabancı teknik adamlardan bu altyapısı zayıf futbolcuları kullanarak yeni bir ekol yaratması, başarıdan başarıya koşması bekleniyor..altyapılar tecrübeli yabancı hocalara teslim edilmelidir, bir ekol yerleştirilmek isteniyorsa bu altyapıdan başlar ve uzun vadede sabırla elde edilir.''
galatasaray'ın kayseri'de verilmeyen 2 penaltısı için "iyi de galatasaray'da penaltıyı kim atacak" demiş süpper yorumcu. ben atacağım mehmet abicim yeter ki versinler penaltıları biri atar canını sıkma. peki benim bi sorum var? fenerbahçe'nin 2 penaltısı verilmese "kim atacak fener'de penaltıyı mı" diye mi sorardın yoksa fenerbahçe'ye haksızlık yapıldığını mı söylerdin?
--spoiler--
Real Madrid kazansın istiyorum. Barcelona'yı sevmiyorum, ispanya'nın en zengin şehri ve fazla pazarlamayı seviyorlar, ezilmişlik pazarlamasını. Ve de çok iyi oynuyorlar, çok can sıkıcı. Iniesta-Xavi ikilisi ön plana çıkmazsa Real Madridli futbolcuların tamamı maçı sürükler.
--spoiler--
işte budur. ''pazarlamayı seviyorlar, ezilmişlik pazarlamasını..'' helal.
gene mükemmel yorumlarıyla 90+ya keyif veren spor yazarıdır. sergen ve mustafa sanki pusu da bekliyor sanki nasıl göt etsem diye. edemezsiniz efenim. mektebiniz yetmez.... an itibariyle sergen gene lafa girdi. ayrıca mehmet söylüyor sergen tekrarlıyor. türkiyedeki okunası ender yazardır mehmet demirkol...
spor hakkındaki yorumlarıyla beğenilen ve konuşması bitmesin diye düşündüğüm şahsiyet...
iyi yorumunu geçtim cidden karizmatik ve yakışıklı bir adamdır bu.
birebir muhabbet etmiş birisi olarak söyleyebilirim ki ukalalıkta zirve yapmıştır. üstüne tanımam.
bu sabah ettiği laflarla nasıl mükemmel bir adam olduğunu ortaya koymuştur. şüphesiz türkiye'nin en kaliteli futbol(hatta spor) yorumcusu. spor servisi gibi über bir program oluşturmaktadır kendisi tabi ki fuat akdağ ile. bazen bakıyorum da fuat bey müthiş asistler yapıyor kendisine. komik adam ayrıca bu mehmet.
en azından yorumcu olup '' o real madrid'deki sağ bek neydi onun adı'' modunda değildir...
en azından sadece eleştirmek yerine yanlış veya doğru öneri de sunmaktadır...
macaristan maçından sonra yazdığı "ben size macaristanı yenemezsiniz demedim" yazısıyla gönlümü fethetmiş müthiş insan...
sergenle mustafa doğanı üstüste koyup ikiyle çarpacak güçte adam. maalesef telel oluyor aralarında. spor servisinde ise gerçekten izlenesi. hiç olmazsa maurinyo demiyor.
Çok ince denlemezseniz objektif sanabileceğiniz yorumcu...Ve kesinlikle Sergen Yalçın ı kıskanan adam..
objektif olmadığı tek konu içindeki barcelona nefretidir. kendilerine tebriklerimizi sunuyoruz. sergenin yorumculuğunu kıskanıyorsa vay onun haline gerçekten, çıtasını çok düşürmüş.
çok ortadaki bir mesleği futbol sahasından gelmeden başarabilmiş son zamanlarda ise mesleki hevesi oldukça kaçmış

görünen spor yorumcusu.

ukala felan diyorlar da .. bu tür adamlarda biraz ego olur, tarafsız kalmak için biraz piskolojik direnç gerekli.

yalnız türkiye liginde yazacak pek birşey bulamıyor gibi geliyor bana sonuçta avrupa'da da maç izliyor bu adamlar

şimdi gelip umut bulut'un performansını mı yazsınlar uzun uzun ...
aklı başında konuşan, farklı pencerelerden bakan 3-4 adamdan biri. en azından beş paralık futbol keyfimiz var, onun da içine etmeyenlerden. kalemine sağlık.
sergen yalçın ve mustafa doğan ile program yaparken epeyce bir sıkıldığını hissediyor insan.
ukala olduğu kesindir. ancak o ukalalık çok yerinde ve dozajındadır.hatta zaman zaman etrafında ki eski futbolcuların saçma yorumlarına sonuna kadar sabrettiği olmuştur. kendisi bülent timurlenk ile birlikte türk futbol camiasında ki en donanımlı ,en kültürlü insanlardan biridir . söylediklerine dikkat etmekte ,yorumlarını iyi anlamaya çalışmakta yarar var .