bugün

yobazlar tarafından sık sık dile getirilen, özgür kadınların hayvandan farkı olmadığını söyleyen söz.

söyleyen zaten kafadan medeniyeti yanlış anlamış. medeni olmak insanları dil, din, etniste, kıyafet... gibi kalıplara sokmadan saygı duyabilmektir. bunu söyleyende bu yok.
Şimdi bir geri zekalıya anlatır gibi anlatıyorum.

Aa gerek kalmamış üstteki yazar gayet güzel anlatmış. Yine de üstünden bi geçeyim ya.

Şimdi birisinin sadece açık değil kapalı, kısa, uzun, koyu renkli, açık renkli vs giyinmesi ancak kendisinin verebileceği bir karar olmalıdır. Giyeceği şeyler kişinin kendi tercihine bırakılmalıdır. Üçüncü kez farklı bi cümleyle söylüyorum; kişi ne giyeceği konusunda özgürce karar verebilmelidir. Bu üç farklı şekilde söylediğim şey medeni olan ülkelerde oluyor. Kişi ne giyeceğini tercih ediyor (ister açık, ister kapalı, ister etnik) ve sokağa çıktığında da giydiği şeylerden ötürü belirli bi kalıba sokulmuyor, taciz edilmiyor, şiddet görmüyor, aşağılanmıyor da göklere de çıkarılmıyor.

Kimse "açık giyersen medeni olursun" demiyor zaten "istediğin gibi giyinmekte özgürsen medeni bir toplumda yaşıyorsun" diyorlar. Haksızlar mı?

Hayır açık giyinilmesi hakkında ille de bi derdin varsa lütfen birazcık daha mantıklı bir yoldan ifade et ve insanlar senin düşüncenin tam aksini söylüyorlarsa haklı olabilecekleri ihtimalini göz önünde bulundur. Şöyle bok gibi kelime oyunları filan çok ucuz ya. Cidden çok ucuz. Vasat. Rezil. Kendini kepaze etmek başka da bi şey değildir. Biraz daha üst seviyede tartışlalım lütfen. Bu nedir böyle yaaaaaaaaa üf iq'um düştü.
aynı şair, şunları da demiştir;

"Hani Müslümanlık bir kardeşlik husule getirilecekti. Nerede? Her tarafta Müslümanlık cehalet, sefalet içinde mahvolup gidiyor (...) Biz cehaletimiz yüzünden dini bu hallere getirdik."

ve bir dörtlüğü;

"Tevekkülün manası hiç öyle değil
Yazık ki beyni örümcekli bir yığın cahil
Nihayet dine oynayarak en rezil oyunu
Getirdiler, ne yapıp yaptılar, bu hale onu."

mehmet akif ersoy
evet hayvanların birçoğu günümüz insanlarından medeni yürüyen merdivene tersten binip pardesüsü sıkışıp yere düşen kadın kadar sorun yaşamıyor benim köpeğim yürüyen merdivenlerde mesela.
ahlaki olarak sorun varsa, bunu cinsiyet ayırt etmeden toplumsal olarak ele almak lazım. çünkü sadece kızlara yöneliyor uyarılar ve bu hiç hoş bir şey değil. ilk olarak herkes kendi öz eleştirisini yapmalı sonra başkalarını tenkit etmeli..
--spoiler--
şair ne güzel söylemiş. mehmet akif in ''evet bazı hayvanlar ile sizden medenidir'' dedirten dizelerdir. birçok sokak köpeği karşıdan karşıya geçmeyi bilir, sokak kedileri pisliğini kumla örtebilirken hala çocuğunu ağaç dibine pisleten karşıdan karşıya geçyi bile bilmeyen insanlar sürüsü ile birarada yaşamaktayız. şairi bundan 150 yıl önce geleceği görebildiği için kutluyoruz. evet şair hayvanlar sizden medeni ne yazık ki.
--spoiler--

bazen yanlış anlaşılan sözdür.

dostum sen yanlış yerden anlamışsın kusura bakma da. *
şair ne güzel söylemiş. birçok sokak köpeği karşıdan karşıya geçmeyi bilir, sokak kedileri pisliğini kumla örtebilirken hala çocuğunu ağaç dibine pisleten karşıdan karşıya geçmeyi bile bilmeyen insanlar sürüsü ile birarada yaşamaktayız. şairi bundan 150 yıl önce geleceği görebildiği için kutluyoruz. evet şair hayvanlar bile sizden medeni artık ne yazık ki.
bu başlığı gördükten sonra papağanımın yanına gittim ve yine ne yediyse duvara da yedirmiş. duvar muz, çekirdek türü şeylerle dolu yüzlerce kez söyledim olm şu yemeğini güzel ye ama dinlemiyor medeniyetsiz pezevenk.
o' zaman, kadını kapatmakta ''namus'' olmamalıdır efenim.
-zaten hayvanlar, doğuştan kapalıdırlar...
(gibi)
bir salağın söyleyeceği önermedir.

"medeniyet yalnızken karanlıkta dahi esnerken ağzını kapamaktır."
durun bir dakika! ee hayvanlarında tüyleri, postları var.

devamında; çeşitli ülkelerden bilim insanları gelir ve ödülünü takdim ederler.
doğrudur.

siz değil misiniz 70 yaşında azıp 10 yaşında ki kızlarla imam nikahlanan,
siz değil misiniz 13-14 yaşındaki kıza tecavüz eden,
siz değil misiniz kadın saçından, kolundan, ayak bileğinden tahrik olan,
siz değil misiniz kadını ikinci sınıf vatandaş yerine koyan, çarşaf ! giydiren,
giymeyenler için de vücudu gösteren kıyafetler giyen kadına tecavüz etmek normaldir diyen siz değil misiniz?

ulan hayvanlar bile sizden binlerce yıl daha medeni.
hayvan kadar medeni olamadığını belli eden insan düşüncesidir.
Hayvanların vücudunun kıllarla kaplı olduğunu düşünürsek yanlış olan bir söz.
KENDiNi çıplak yaratan allah'a isyan eden bir vatandaşın eleştirisi.
''bizi meydana getiren olayı, ayıp saymaktan büyük hayvanlık olabilir mi?'' montaigne'de böyle söylemiş. emin olun biz daha medeni ve gelişmiş olduğumuzdan bizde böyle daha çok söz var sayın gerici kardeşlerim.
Merak ettiğim M.Akif Ersoy bu şiiri yazarken, o zamanki kadınların giyim tarzı nasıldı? Açıklıktan bahsettiği günümüzdeki magazin programlarında vücudunu teşhir etmek için giyinilen kıyafetler ise sonuna kadar haklıdır. Tabi bu giyim tarzının medeni değil, yozlaşmış bir giyim tarzı olduğunu da söylemek gerekli. Yok eğer bahsettiği, türbanlı, çarşaflı olmayan sokaklarda gördüğümüz milyonlarca kadından biriyse,o zaman kendisi hayvandan aşağıdır benim gözümde.

Bu arada o zamanlarda kıyafetlerin ne kadar açık olduğunu siz tahmin edin.
yaşananları gördüğümüzde;tekrar tekrar, hiç usanmadan okunan ender dizelerden. bu beyitten hazzetmeyenler kaba etleriyle zurna çalacak kadar marifetli olsalar, beyitin orjinalliğine gölge düşüremezler.
orjinali;

--spoiler--
bacımın iffeti batmakta rezilin gözüne
acırım tükürüğe billahi tükürsem yüzüne
medeni olmak eğer açmaksa bedeni
desenize hayvanlar sizden daha medeni.
--spoiler--

olan mehmet akif ersoy şiiridir.
bu söz bir anda bana ozan arif in güneydoğu adlı parcasını hatırlatmıştır.o da bir bölümde şöyle demektedir;

tesettürü hep inkar eder örtüyü yırtar
çıplak kıç ile tartar namusu ırzı bunlar.

entrymize gelince doğru kullanılmış bir laftır.
yobaz söylemi.

bu yobazlar böyle azizim. sen açma ben açmayayayım nasıl modern olacagız.
yıllar öncesinden verilmiş bir ayardır, günümüzde hala yankılanır.
insanları kapmplaştırmak için yuvarlanmış sözlerdir.
vay anasini sayin seyirciler, ne-niçin-neden üclemesini bir kenara atip fikriyat içermesi imkansiz olan mevzuatlarda bir özlü sözün nasil da carpitildiğini görmekteyiz. üzerine üstlük bakın nasil da koduk lafi amigoculugunu ve o laflari atlattik pavyonda sampanya patlattik tezahuratlari karsi slogan olarak cikmakta işte turkiye cumhuriyeti vatandasi değilseniz hayret edebilirsiniz. ama tecrubeli turkiye cumhuriyeti vatandasiysaniz anca ufolar merhaba dunyali derse size bir gece ansizin o vakit mefta ve donuk olan hayret duygulariniz harekete gecebilir.

biz fazla tras cilde zarar diyerekten bazilarinin camdan imal edilmiş olan kafalarina akıl ve mantiktan imal olmus civilerimizi cakmaya devam edelim.

şimdi bir kelam edilmiş ise öncelikle o dönemin kosullarini göz önüne almamiz önceliklidir.

bu sözün sarf edildiği vakitlerde muassir medeniyetler seviyesine ulasma islahatlarina start verilmiş ve tanzimat devrinden itibaren iki arada bir derede olan fesli monser hamlesindense akla bilime önem verilen bir menzile girilmiştir.

tabiki medeniyet değiştirme olayi bireylerin kafasinda değilde sadece diş görüntüye önem vereek ve yaldizli boya sürülmek olarak algilandiği için taklitciliğe dönüşmüş ve akli basinda olan kişilerin nazar-i celbinde 'yahu bunlar medeniyet kisvesinde zibidilik yapiyorlar' gibi hakli tespit etmek mecburiyetinde birakmiştir.

hatta hani şişli de bir apartuman yoksa halin duman sarkısının dizelerini bazi akli evellerin vatan haini diye damgaladiklari nazim'in hikmetin yazdiği lüküs hayatta, bu özenti, ne oldum delisi zümreler tenkit edilmiştir.

şimdi gelelim mehmet akif ersoy cephesine. biliyorsunuz bu şair bir mevsim mısır da bir mevsim türkiye'de ikamet ediyordu. misir da o vakitler bütün dünyayi saran 1. dünya harbi sonrasi sefahatinden fazlasiyla nasibini almiştir ve basinda meshur zübük krallardan kral faruk'un - nasir devirdi hani- pederi büyük zübük kral birinci fuat'in nem menem bir herif oldugunu bilenler bilir.

herneyse fazla teferruata gerek yok ama son olarak benim bilgidense zibidiliği tercih eden pek muhterem akli evellerime sunu da beyan edeyim. mehmet akif'e kuran-i kerim'in türkce mealini yazmasini istemişler. ama kendisi ilk başta bu işi yapabileceğini düsünmüş fakat ceviriyi yaparken bu işin onun ilmini astiğini görünce ve layikiyla yapamayacağini görünce vazgecmiştir.

bu entry benim ulema gecinen ve utanmadan sözleri carpitarak zübüklük yapan ve post kavgasinda bir adim öne geçmeye calisanlar kişi ve kişilere armağanim olsun. 2008 model ittihatcilar mi? eh onlara yeterince armağan vermedik mi zaten?

yarin bir gün 'Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda' dizesini kim soylemis beni
suheyla'ya vurulmusum diye? kim gormus, ama kim, eleni'yi optugumu' olarak algilayacak kişilerde elbette cikacaktir.

sözümüzün özü birakin bu işleri devlet su işleri. bugun ektiğiniz nifak tohumlari yarin tarih baba karsisina ciktiğinizda sicma deliğinize yagsiz cart diye girebilir.
Eski şairlerin dizeleri arkasına da saklanmayın açıkça belirtin niyetinizi,medeni olun siz de,şeklin de de açıklanabilir durumdur.