bugün

eski yunan çağlarında bilinen en ünlü cadı. cadıların atası.
Yunan mitolojisindeki acıların kadını. Çok güçlü bir büyücüdür. Kral Aeetes'in kızıdır. Golden Fleece peşinde dolanan Argonautlara pek çok yardımı dokunmuştur. Babasından gizli olarak Jason'a kaçmıştır, onlarla birlikte Golden Fleece'i iolcus'a götürmüş, yolda karşılaştıkları envai çeşit zorluğu yenmekte onlara yardım etmiştir. Argo ile yol alırken kızkardeşini kıskançlık yüzünden parçalayarak öldürmüştür. Bu yüzden lanetlenmiş, babası Kral Aeetes'in ablası büyücü Circe'den yardım istemiştir. Binbir türlü entrikalar yaşadıktan sonra çıldırmıştır Medea, bu yüzden çevresindeki herkesi öldürmeye çalışmış ve çoğunda başarı sağlamıştır. Çocuklarını boğarak öldürmesiyle de bilinir.
dario fo'nun tek kişilik kadın oyunlarından biridir. medea'da kendisini genç aşığı için terk edip giden, kocasını cezalandırmak için çocuklarını öldüren bir annenin dramı anlatılır.
(bkz: phaedra)
aşkın, kıskançlığın, intikamın ve ölümün kraliçesi.
(bkz: medea kompleksi)
euripides tragedyası. yunan efsanesi. medea aşık olduğu adam uğruna ülkesini terk edip yunanistan'a yerleşir. çok zaman geçmeden kocası corinthia prensesiyle aldatır medea'yı. ve medea delirir. para ve güç uğruna kendisini terk eden kocasından intikam almak derdindedir medea artık. ve trajik son gelir: medea çocuklarını kendi elleriyle öldürür.
Kolkhid kralı Aeites'in kızı. Sihirbaz Kirke'nin yeğeni.
muhteşem bir delacroix eseri.

http://upload.wikimedia.o.../e/ec/Medea_delacroix.jpg
güngör dilmen'in "kurban" türkçeleştirdiği europides tragedyası. bu oyunda medea'yı oyunayan karakter zehra'dır. oyun; kocasının, üstüne genç bie kızı kuma getirmeye çalışması sonucu zehra'nın düğün günü iki çocuğunu birden keserek kocasına verdiği cezayı anlatır.
lars von trier' in de filme dönüştürdüğü yunan tragedyasıdır.
güngör dilmenin zehrası beni çok duygulandırmış.medea gerçeğini öğrendiğimde ise hüzünlendirmiştir.niye biz kendimiz olmuyoruz dedirtmiştir.
Günümüzden yaklaşık 2500 yıl kadar önce yazılmasına rağmen konuya 3. Sayfa haberlerinden aşina olduğumuz trajedi. (bkz: kıskançlık) (bkz: intikam) (bkz: cinnet)
Ayrıca pasolini tarafından Kapadokya'da bir filmi de çekilmiştir.
Medea'dan bir kesit:
"Cahil ve akılsız dense yeridir
eskiden yaşamış olanlara.
Eğlencelerde, yemeklerde ve bayramlarda
söylensin diye güzel şarkılar yazdılar,
Dinledikçe insanın kulaklarını dinlendiren.
Ama kimse düşünmedi, ölümlülerle
Korkunç felaketlere yol açan, yuvaları yıkan
Kahredici acılara, müzikle, melodiyle
Son vermenin yolunu bulmayı.
Büyük bir kazanç olurdu, insanların
Acılarını şarkılarla dindirebilmesi.
Lezzetli yemeklerle dolu masadan
Şarkı seslerinin yükselmesi neye yarar?
Yemekler, bol oluşlarıyla, yeter
Tek başlarına insanları mutlu etmeye."
Euripides, Medea/ ΜΗΔΕΙΑ
Yunan mitolojisinin, en güçlü kadınlarından biridir.
Kinin, öfkenin, intikamın sembolüdür nerdeyse...
Üniversite dönemimde, sunum için günlerce uykusuz kaldığım hatundur ayrıca..
Aslında bu eser erkeklere kadınları aldatmamaları için bir uyarıdır.

Medea, intikam uğruna her şeyini feda etmeye hazır bir karakterdir. Eder de.
Cehenneme de kahkahalar atarak gider.
en son ne zaman bu kadar sıkıcı bir film izledim hatırlamıyorum

1969 yapımı film.