bugün

yurdum eğitim sistemini çok net bir şekilde özetleyen kavramdır. marmara üniversitesi işletme enformatiği bölümüne kayıt olduktan sonra bölümle ne alakası olduğunu anlamasanız da alacağınız sanat dersi hesapta seçmeli derstir. ama allahın adamı da gelip şurdan bi ders seçin dememiştir.
kayıtların son gununde onaya gelen ogrenciye kontenjanı dolmus secmelileri verememe durumunda itelenen secmeli derstir.
(bkz: kavram kargaşası)
uluslararası ilişkiler öğrencileri için briç dersi.
"secilmesi mecbur ders" olarak adlandirilmasi gereken derstir.
liselerde her dönem seçmeli dersi görünce heyecana kapılan öğrencinin kabusudur. çünkü onca dersin arasından bizim yerimize sayın ve pek muhterem idaremiz dersleri seçmiştir ve bunlar hiç değişmez:
ana kadro olarak: resim- müzik- beden eğitimi
yedekler(ki bu da idarenin insiyatına kalmış): trafik- çevre- milli güvenlik.

budur. yüce eğitim sistememizin seçmeli dersden anlayışı. daha seçenekleri bile görmemiş öğrencilerin önüne sunulan sunlamyıp direk verilen pek muhterem idaremizin seçtiği dersler.

(bkz: eğitim şart)
eğitimde çoğunluk diktatörlüğüdür.Mecburi seçmeli(ce) karpuz havalarında verilir bu dersler ve dadından yenmez * Kus!!!
istanbul üniversitesi iktisat fakültesi ingilizce iktisat bölümündeki seçmeli derslerdir. hoca yokluğundan iki yada üç tane seçmeli dersten iki tanesi seçilmek zorundadır. * *
genelde bu derslerin sayısı 2 veya 3 ü geçmez ve genelde en az birinin hocası çok kazık olur.
Askerdeki "gönüllülük esasına dayalı emir" gibidir...