1. 1.
  1620 yılında wasp * ları ilk kez ingiltereden amerikaya getiren gemi. bu insanlar soyluluğunu kanıtlamak için mayflower la geldiklerini söylerler ve katolik baskısından istediklerini kendi ülkelerinde gerçekleştiremedikleri için mülteci durumundadırlar. ahanda beyit bile yazdım bunlara:

  just because you came on the mayflower,
  do you really think you're so clever? * *
  2 ... goliath
 2. 2.
  amerika kıtasına ilk ayak basan ingilizlerin geldiği geminin adı. bu gemi beyazları amerika'ya bıraktıktan sonra bu kıtada barışın adı bile anılmamıştır.
  ... basketbol asigi
 3. 3.
  1620 yılından öncede amerika kıtasında koloniler kurulmuştu ama hiç biri mayflower'ın ilk yolcuları kadar planlı ve yeni bir ülke kurmak amacıyla hareket etmemişti. geminin amerika'ya varışıyla plymouth kenti kurulmuştur. Pilgrimler Plymouth Kolonisi'nin (aynı zamanda New England bölgesinin) ilk yerleşimcileri için kullanılan bir tabirdir. Bu yer, bugün itibariyle Massachusetts'in Plymouth şehridir. Doğu Midlands'te yaşanan geçici bir siyasî gerilim esnasında Britanya'yı terkederek bugün Massachusetts Plymouth olarak bilinen yere gelen ilk topluluk bunlardır. Bu yerleşim ileride kurulacak Birleşik Devletler'in çekirdeğidir. Pilgrimlerin serüveni, Birleşik Devletler'in tarihi ve kültürü içinde merkezî bir yere sahiptir.

  Pilgrim'ler Virginia kolonisini kuran ingilizler gibi altın bulmak, zengin olmak gâyesiyle değil, onlarınki dinî bir muhaceretti. Puritan mezhebinin ''Ayrılıkçılar'' grubunu meydana getiriyorlardı. ingiltere'de din hürriyetleri yoktu, ibâdetlerini ceza görmeden yapabilecekleri bir yerde yaşamak için Amerika'ya geldiler.

  Meşhûr yolculuk 1620'de yapıldı. Noel arefesinde karaya ayak bastılar (şükran günü).

  ingiltere'nin ABD topraklarındaki varlığı ispanya ve Fransa'ya göre çok daha yenidir. 14 Mayıs 1607 tarihinde ingilizlerin Jamestown, Virjinya'da kurduğu koloni ingiltere'nin Amerika'daki en eski kolonisi olarak kabul edilmektedir. Bu koloni kısa zamanda dağılmış ve yok olmuştur. Ancak 1620 yılında Mayflower adlı bir gemiyle ingiltere'nin Plymouth limanından yola çıkan bir grup ingiliz yurttaşı günümüzdeki ABD'nin Massachusetts eyaleti sınırları içinde yer alan bir sahile ulaşmış ve burada Plymouth Bay Colony adı verilen koloniyi kurmuştur. 17. yüzyıl boyunca ABD'nin doğu kıyısında ingilizler başka koloniler de kurdular. 1733 yılına gelindiğinde bu koloniler On Üç Koloni adı altında Britanya imparatorluğuna bağlı bir sömürge halinde birleştiler.
  ... drygt
 4. 4.
  Eskişehir'de Sazova bilim parkı nda kopyasını görebileceğiniz gemi.
  AMERiKA'YI iNGiLiZLEŞTiREN GEMi, BU GEMi...
  Sazova'daki park, 2008 yılının Ekim ayında açıldı.
  Açılışının üzerinden aşağı yukarı 7 yıl geçti.
  Park açıldığından bu yana, parktaki gemi KORSAN GEMiSi diye anılıyor.
  Ama böyle anmak, çok ayıp...
  NEDEN Mi?
  Çünkü o gemi, Mayflower gemisinin BiREBiR KOPYASI...
  Mayflower da korsan gemisi değil...
  inançlarındaki farklılık nedeniyle ingiltere'de BARINDIRILMAYAN bir grup ingiliz'i Amerika kıtasına taşıyan gemidir Mayflower.
  (O gemi Kuzey Amerika'ya 1620 yılında gitmiştir. Bu gemiden sonra Kuzey Amerika'da ingiliz yerleşimleri artar. Amerika'nın ingilizleşmesinin tarihi, bu gemiyle başlar.)
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/mayflower-751812/
  1 ... nevzatb