çok büyük bir sorundur. iç denizlerde mavi-yeşil okyanuslarda mor olduğunu duydum. görmedim hiç.
Mavi ve yeşil olarak ayrı ayrı bulunurlar. Dünyanın oksijenini büyük ölçüde karşılayan canlılardır. Hem de denizdeki hayvanlara yiyecek olurlar.
yıllarca adını işittiğim ama birkez bile görmediğim gizemli deniz yaratığı. bakanlık benim sitemimi duymuş ve artık müfredatta farklı bir isimle anılmalarını sağlamıştır.

(bkz: eyvallah)
(bkz: allah başka dert vermesin)
mavi yeşil algler özellikle baskın olan iki renk pigment maddesi içerirler**: yeşil rengi veren klorofil ve fikobilinlerden mavi renk veren fikosiyanin. dolayısıyla mavi yeşil algler mavi ve yeşilin karışımı olan "cyan" rengidir (öss hazırlıkta optik konusunda cyan, magenta ve sarının kesişimleriyle ilgili de bir konu vardı belki ordan hatırlarsınız). zaten grubun latince ismi de "cyanobacteria"dır. bu grubun kültürleri de yeşil alglerinkiyle yanyana konduğunda daha mavimsi yeşil görünür. peki bu cyan nası bir renktir? bildiğimiz turkuazdır bu aslında. fakat ingilizcede "blue green algae" olarak geçtiği için ve biz de mavi yeşili karşılayan "turkuaz" gibi bir kelime olmadığı (!? için "mavi yeşil algler" demekteyiz sanırım.