1. 1.
  cem karaca tarafından bestelenmiş olan nazım hikmet şiiri.

  çok yorgunum, beni bekleme kaptan.
  seyir defterini başkası yazsın.
  çınarlı, kubbeli, mavi bir liman.
  beni o limana çıkaramazsın...
  4 ... yasakani
 2. 2.
  (bkz: çok yorgunum)
  2 ... yasakani
 3. 3.
  nazım hikmet in şiirini şarkı haline getiren ferhat göçer çektiği klip de de çizgi animasyonlarla cem karaca ve nazım hikmet ran ı bir araya getirdi.
  2 ... bohemian rhapsody
 4. 4.
  Çıkmış olduğum uzun seyahatlerden birinde boş otobanlarda ilerlerken ismini bilmediğim bir radyo frekansında duymuştum bu şarkıyı. Dışarıda yağan yağmur ve yolların sessizliği derin bir iz bırakmasına neden olmuştu üzerimde. Daha sonradan nazım hikmetin sürgün edildiği dönemde vatanına duyduğu özlemi dile getirmek için yazmış olduğu bir şiir olduğunu öğrendiğimdeyse her mısra daha büyük bir anlam ifade etmeye başladı.

  Çınarlı, kubbeli, mavi bir liman.
  Beni o limana çıkaramazsın...

  (bkz: istanbul boğazı)
  ... grey havens
 5. 5.
  nazım hikmet'in istanbul'a hasretini dile getirdiği muhteşem şiiri. 1 temmuz 1957'de bulgaristan'ın karadeniz kıyısındaki balçik (balchik) şehrinde yazılmıştır. şiirin yazıldığı yeri öğrenince şiir bana daha da dokunaklı geldi, şöyle ki balçik'te denize doğru baktığınızda ufkun ötesi türkiye kıyıları ve istanbul boğazı. nazım o kıyılarda dolaşırken öyle içlenmiş ki o yaz günü bir kaç mısrada koskoca bir sürgünlüğü anlatıvermiş bizlere.

  balçik'ten denize (ufkun ötesi türkiye)

  http://commondatastorage....tos/original/15994312.jpg

  denizden balçik'e

  http://commondatastorage....otos/original/2411151.jpg
  1 ... volkan2386
 6. 6.
  , nazım in doğum gününe yakıştırdığım şiiri , cem abinin sesidir. Bugün 111 yaşındasın evet abi demek istiyorum senı o limana biz çıkaramadık , ülkene hasret , sevdiğine hasret bir 111 yıllık ömür . Bugünü görerek dediğine inanıyorum ; çok yorgunum .http://fizy.org/#s/103er1
  ... osym gonullusu
 7. 7.
  usta işi hasret tarifidir.
  ... poisonx
 8. 8.
  insanüstü edebiyatın sonucudur. bi de şebnem ferah ile birleşince aman allahım.
  teşekkürler makina.
  ... by hack
 9. 9.
  Özlem ve gurbette ölümü anlatan ne büyük dizelerdir onlar. Hep derim, nazım okumayan memleket sevdası nedir, vatan özlemi nedir asla tam olarak anlayamaz. Ve o ne muhteşem beste ve yorumdur cem karaca. Artık ne böyle şiirlerimiz ne de böyle dolu dolu memleket ve özlem kokan bestelerimiz, yorumlarımız var. Bu dünyadan iyi ki nazım ve cem geçmiş dedirten şiirdir.
  1 ... duffy duck
 10. 10.
  http://m.youtube.com/watch?v=2_HWmQSJt8o+

  Şebnem Ferah'tan da dinlenmesi gereken çok güzel bir nazım Hikmet şiiridir.
  1 -1 ... mahmutiye