bugün

Şudur;

https://x.com/afc_ano/sta...;t=o1kDp73LU0TuukjZkDd2Ag
icardinin dzekonun getir götürünü yapacağı karşılaştırmadır. zamanında bizim efsanemiz alex ile hagi gibi bir "dünya yıldızının" karşılaştırılması ne kadar abes ise bu da o kadar abes. gs taraftarı "aşkın olayım boynuma dola icardi manitan yap beni icardi" diye gezmeye devam etsin dzeko her ortamda icardiden büyük. atılan veya kaçırılan bir gol üzerinden kıyaslama yapmayalım.

dzeko daha 25 li yaşlarında iken icardinin bu yaşına kadar oynamışlığından daha fazla avrupa kupası ( şampiyonlar ligi uefa kupası ) ve milli maç oynamışlığı var. o yüzden bu karşılaştıma hagi-alex kıyasından daha gereksiz.
Dostum ama kabul et icardi daha imkansız pozisyonların golcüsü (bkz: swh). Atanamamış zlatan diyelim kısaca.

Ayrıca milli takım kıyasına girmeyelim biri arjantinli bir bosnalı lütfen yani.
milli takım kıyasına girilecek bir şey yok dostum icardiyi milli takıma almadılar hiç zaten. toplamda 4-5 maç falan çağırdılar * higuain gibi bir takoz yıllarca oynarken icardiyi davet bile etmediler.

gs taraftarı abartmayı çok seviyor.. gruplara kaldınız gibi kuralar çekilsin böyle zalgiris gibi olimpia gibi molde gibi takımlara karşı değilde bir citye karşı bayerne karşı intere karşı reale karşı da atsın bu golleri o zaman tamam deriz abartın istediğiniz kadar. ama siz çok uçuyorsunuz be dostum biraz sakin olun.. zlatan kim icardi kim muhteşem yüzyılda süleyman pargalıya diyordu ya "sen kendini kimlerle kıyaslıyorsun ibrahim" diye. az alçaktan uçun artık.
Hayır kimse dzeko ya kazma demedi zaten (bkz: swh) ama icardi daha imkansız pozisyonların golcüsü bu bir gerçek. Bakalım şl de ağa babalara karşı neler yapacak. Gerci siz ona da takacak kulp bulursunuz.
amk gitti citye böyle bir gol attı da biz kulp taktık sanki * az alçaktan uçun diyorum çok yükseklerdesiniz sonra çakılırsanız burada millete küfür etmeyin dalga geçiyorlar diye.. dereyi bir görün paçayı sonra sıvarsınız gene acele etmeyin diyorum. bir kuralar çekilsin ilk 3 maç bir oynansın baktınız icardi gene aynı devam ediyor sonra boynuma dola icardi dersiniz gene.
benim gördüğüm icardi kendini kasmıyor. kariyeri boyunca daha fazla uğraşsa başarı olarak kupa olarak da dzeko'yu geçebilirdi. dünya kupasına almadılar bile formsuzluğundan mücadele eksikliği yüzünden.

sadece katılsa oynamasa bile dünya kupası olacaktı ne enteresan.

icardi cidden iyi forvet. mevcut en iyi 5 forvetten birisi oynuyor şu an Galatasaray'da.
Dzeko 37 yaşında Türkiye'ye düşmüştür, icardi 29. Dzeko 29 yaşındayken Avrupa'nın en iyi takımlarında en üst seviyelerde oynuyordu.

Ayrıca icardi molde ve olimpia'ya atıyor ama bakalım city, Bayern, real, Barça vs gibi takımlara karşı da atabilecek mi, yoksa bu maçlarda sıçacak mı, göreceğiz.
icardi dzekonun daha genç hali gibi, ceko dayım belini döndüremiyor aklıyla vücudu birbirine yaşi gereği yüzde yüz koordine değil yalnız icardi için de şu var kendini salmış ligi donunda sallıyor diyorlar hakikaten kendini saldıysa 3 ay sonra bilemedin bir sezon sonra bitime yaklaşır.
ikiside süper ligimizin gururudur bence.
icardi 26 yaşındayken 50 milyon euro'ya psg'ye satıldı.
neymar ve mbappe ile birlikte bir dünya devinin ileri üçlüsü rolü verildi.
öncesinde 6 sezon inter'de oynamış 2 kez serie a gol kralı olmuştu piyasa değeri 100 milyon euro idi. inter tarihine geçmiş istatistiklere sahipti.
inter'de 219 maçta 121 gol attı.
psg'de oynadığı dönem psg 1 kez şampiyonlar ligi finali, 1 kez de yarı final gördü.
psg'de 98 maçta 32 gol attı. 27-29 yaş dönemi dünyanın en büyük 5 takımından biri görülecek bir kadrosunda geçti.

dzeko 27 yaşındayken 4+11 milyon euro kiralama+opsiyonla city'den roma'ya gönderildi.
26 yaşındayken city'de son sezon 900 dakika süre almış ve 22 maçta 4 gol atmış sadece.
roma italya'da genelde 5.6. sıralarda bitiren b sınıfı bir takımdı. dünya devi falan değildi.
27-35 yaş dönemi roma'da geçti, cl'de max yarı final gördü. italya şampiyonluğu göremedi.
1 kez gol kralı oldu.
roma'da 260 maçta 119 gol attı.

dzeko'nun kariyerinde 3 sezon city'nin gelişim döneminde oynamış olmak hariç a+ sınıfı bir takım yok. oyuncunun belli başlı kulüpsel zirveleri hortlatılıyor ama hayatı boyunca kaç para bonservis ödendiği, ulaştığı piyasa değeri ortada.

ayrıca serie a'da ortak oynadıkları dönem icardi'nin istatistikleri de dzeko'nun önündedir. icardi avrupa'nın en büyük 10-11. takımı seviyesindeki inter'den en kaliteli 5 takımdan biri olan psg'ye terfi etmiştir. dzeko ise city'den sonra en güçlü 20-25 takım seviyesindeki roma'ya düşüp 7 sene orada kalmıştır.

bana göre icardi'nin 29 yaşına kadarki kariyeri de dzeko'nun önündedir.
türkiye ligi'ne geldikleri dönemdeki seviyesi de bariz önündedir.

icardi ilk sezonunda 24 maçta 22 gol attı. 1888 dakika süre alıp 31 gole katkı verdi. dzeko ligimizde 1800 dakika süreye ulaşsın bakalım. 30 gollük katkısı olacak mı? yarısını yapsın öp de başını koy.
icardi kötü topçu değil; fakat Edin Dzeko gibi karakterli ve futbolcu hiç değil. Bazıları vardır ki herkes onlara saygı duyar: Kimse Tugay Kerimoğlu, Ergün Pembe için kötü konuşmaz; ama Fener'de oynarken bile Emre Belözoğlu gibilerine Fenerli olsan bile kaydırırsın. Melo denen ite yaptığı köpek taklidi için ayılıp bayılan taraftar bulunan kulübün, başka kulüp futbolcularını değerlendirmesi ve aklınca versus yapması bile züldür. icardi kendi çöplüğünün horozu. Dzeko ise gerçek bir insan ve futbolcudur.
bir enis destan değildir. 3 büzükler medyasının şişirilmiş top tepicileridir.
Dzeko; 10 haftada 800 dakika süre almış, yani maç başına 80 dakika oynamış. 10 gol atmış (penaltısız) ve 4 asist yapmış. Yani 10 maçta 14 gole katkı.

Pikardi ise 10 haftada 835 dakika süre almış. Yani maç başına 85 dakika. 10 gol atmış (3'ü penaltı) ve 2 asist yapmış. 10 maçta 12 gole katkı yapmış.

Pikardiden penaltıları çıkarsak 10 maçta 7 gol 2 asist, 9 gol katkısı. Üstelik dzeko'dan daha fazla süre almış.
Dzeko 10 maçta penaltısız 10 gol 4 asist, 14 gole katkı, üstelik pikardiden daha az süre almış. Ha bu arada pikardi 30 yaşında, dzeko 37 yaşında.

Pikardi karşimden penaltıları al, geriye neyi kalır ki.. ne pikardi karşimi 37 yaşında bu seviyede görürüz, ne de Dzeko'yu 29 yaşında (icardi 29da geldi geseye) bu ülkeye getirebilirdik. Zaten 4 ay önce şl finalinden geldi adam.

Getirin ordan bi penaltı, pikardi karşim panenka atcak zahahaha.
zeko nun bir ağırlığı var. zeko derim.