bugün

x²=x.x;
x²=x+x+x+x+x+........(x tane x in toplamı ).
türevlerini la ikitarafında.
2x=1+1+1+1..........(x tane 1in toplamı).
2x=x.
x ler sadeleşir.
a=b
a.b=b.b
ab-a.a=bb-a.a
a.(b-a)=(b-a).(b+a)
a=b+a
a=2a
1=2
analiz dersinde değişken değiştirme yaparak çözümün bulunmasi sirasinda
x'e y diyelim
y'ye de z diyelim şeklindeki ifadeden sonra matematiğin değilde benim çöktüğüm andir.
sadece 1 adet 100 tl ile bütün kasabanın 100 tl lik borcunun ödendiği andır. izah edeyim. bir rus işadamı alanya da bir otele geliyor. kasaya 100 tl bırakıyor. aksama belki kalırım diyor. kalmazsam paramı geri alırım diyor. otel görevlisi o 100 tl ile gidiyor otelin manava olan borcunu kapatıyor. manav aldığı 100 tl ile kasaba olan borcunu kapatıyor. kasap aldığı 100 tl ile marangoza olan borcunu kapatıyor. marangoz aldığı 100 tl ile berbere olan borcunu kapatıyor. berber aldığı 100 tl ile rus işadamının 100 tl bıraktığı otele borcunu kapatıyor. aksam olunca rus işadamı otelde kalmaktan vazgeçtim diyor. otel sahibi berberden aldığı 100 tl yi rus işadamına geri veriyor. 1 adet 100 tl aslında olmayan parayla bütün kasabanın borcu ödeniyor. matematik burada tam anlamıyla çuvallıyor.
türkiye'de asgari ücretle çalışmaktır.
aşık olduğun insana msj atmak.

(bkz: 160 karakter)
matematiğin çökmediğini bizim işlemi yanlış yaptığımızı gösterir.
a=b ise b-a=0 olur. O'ları sadeleştirmek matematiği çökerttiğiniz andır.
(bkz: kaldı mı dohuz)
kainatın dengesini yitirdiği andır.
matemetik, sonsuzluk alemi kadar dengeli ve kusursuzdur.
matematiğin çöktüğü an bilinki kainat, cennet ve cehennem paldır küldür yıkılmaktadır.
yaratıcı gücün ışığı matematikle parıldar.
bir memur veya işçi maaşı ile 1 çocuklu ev geçindirmek.
Başaranlar var.
x-x=0

simdi goturdu denilen kisma gelelim. Goturmek ne lan? Eve mi atti?

x . (x - x) = (x + x) . (x - x)

x/(x+x)=(x-x)/(x-x)

esitligin sag tarafi 0/0 olmaktadir. 0/0 herhangi bir matematik isleminde birbirini goturmez. Daha cok veriye ihtiyac oldugunu tarifler.
sen o kadar çalış didin okulu bitir. sonra sani öğretmenliğe mahkum etsinler.işte matematikçinin çöktüğü an.
bu havuz problemlerinden dolayı benim için taaa ilkokulda çöktü. bi daha da toparlanamadı zaten. * *
çöktüğü an falan değildir. matematik eğitimini eksik alanların söylediği bir şey herhalde zira biz matematik derslerinde öyle kafamıza göre sadeleştirme yapılamayacağını te ortaokulda falan öğrenmiştik.
açlık sınırının altında maaş veriliyor olmasına rağmen türkiye'de açlıktan kimsenin ölmemesi.
Devlet Bahçeli hesaplamalarına yetişemeyen matematik profesörleri.
matematiğin asıl çöktüğü an, asgari ücretli birinin hem kira verip, hem de evini nasıl geçindirdiği, çocuklarını nasıl büyüttüğünü, bir de o büyüyen çocukları üniversite falan okutup hala kendisi asgari ücretle çalışmaya devam edebildiğini ve hepsinin birden hayatta kalabildiğini görmektir.
nasıl oluyor kardeşim biri aydınlatsın beni. düşünüyorum taşınıyorum çıkamıyorum işin içinden. çevremizde bu şekilde yaşayabilen insan o kadar çok ki.
çözümünüz yanlıştır.son işlem:
0=-x+x olacaktır. x'ler birbirini götürdüğünden 0 kalacaktır
0=0 olduğundan soru doğrudur.
3 kişi para birleştirip bir radyo almaya gidiyorlar. radyo 30 lira. hepsi 10'ar lira koyup radyoyu alıp gidiyor. fakat sonra tezgâhtar radyonun indirime girdiğini ve 25 liraya düştüğünü hatırlıyor ve çırağına 5 lira verip gidip para üstünü iade etmesini istiyor. çırak 5 lirayı 3 kişiye bölüştüremeyeceğini düşünüp 2 lirayı cebine atıyor ve 3 lirayı 3 kişi arasında bölüştürüyor.
böylece radyoyu 9'ar liraya almış oluyorlar.
şimdi: 9 x 3 = 27
çırak da cebine 2 lira attı 27 + 2 = 29
peki geri kalan 1 liraya ne oldu. ?

bu bile matematiğin çöktüğünü gösterir.
--spoiler--
(x - x)'ler birbirini goturur
--spoiler--

(bkz: sıfırlar birbirini götürmez)
kaos teorisine bakalım. bir çok fizikçiye göre bu teori, izafiyet ve kuantumdan sonra 20. yy'ın üçüncü büyük teorisidir. ama izafiyet ve kuantumdan farklı olarak, günlük hayatın içine girer, bu tür meselelerle ilgilenir.

mesela elimizden bir cam bardak düşer ve irili ufaklı yüz parçaya ayrılır. tamamen gelişigüzel bir dağılım, bir kaos. kaos teorisine göre, bu kaosun içinde de gizli bir düzen vardır. ve bu artık, bildiğimiz matematiğin konusu değildir. başka tür bir matematikle formüle edilir.

sonuç: teorik olarak mümkündür. nasıl ki, madde altı aleminde newton fiziği çöküyorsa, bazı şartlarda da mantık kurallarına bağlı matemetik sessiz kalabilir.
asgari ücretle kira veren, öğrenci okutan, karnını doyuran * adamın yaptığı hesap kitapla matematik çökmüştür zaten.
matematiğimiz kötü diye yapıyorsunuz demi.
milli eğitim bakanı söyleminde gerçekleşen andır,
4 yanlış 1 doğruyu götürüyor o halde evlatlarımız 25 doğru 75 yanlış yaptığı için sıfır çekenler arasında!
güncel Önemli Başlıklar