bugün

matematik zorunlu ders olmalı hatta, sözlecilee bile zorla okutulmalı. matematikten yana hiç yüzüm gülmedi ama öğrencinin kafasına vura vura öğretilmeli.
matematik lisede seçmeli derstir zaten diye yanıt verilecek kampanya.
yanlış istektir. matematik zekayı geliştirir,zihni açar,analitik düşünmeyi sağlar... o olmadan olmaz.
matematik lisede seçmelidir zaten, gerçi sadece adı seçmelidir zira sözel sınıflarda bile seçmeli adı altında zorla okutulmaktadır. ayrıca;

(bkz: dostum şeçmeli demişsin ama seçmelidir o)
(bkz: seçmeli ders)
seçmeli olması yerine örneğin sosyoloji okuyacağım diyen öğrenciye integral dayatılmaması daha iyidir.
matematik zaten seçmelidir fakat her okul tarafından seçilir sadece adı seçmelidir. aslında seçmeli değildir yani. halbuki seçme hakkı tanınmıştır. fakat seçilmesi garantidir. yani matematik zorunludur. fakat müzik ve resimde seçmekte özgürsündür. benim diyeceklerim bu kadar. kolay gelsin.
(bkz: hadi oradan)
bunu işteyen önce türkçe öğrenşin..
matematik hayatın ta kendisidir. seçmeli olamaz.
mızmız liseli söylemi.

- la bu integral ne ya
+ hı?
- bune olm ne işimize yaricak bu bakkala gidince abi e üzeri x çarpı dx'in integrali kadar ekmek istiyorum mu dicez ehe eheh
+ bi siktir git rıza ya
- ehe ehe
+ ...

dünyada varolan herşey matematiksel olarak sembolize edilebiliyorsa, herşey matematikten meydana geliyorsa, liseyi bitirmenin, bir üniversiteye gitmenin vakti gelmiştir liseli.
(bkz: geometri bilmeyen giremez)
o ders zaten öğrencisini seçer.
bu şakayı yapana şapka çıkartılır. hem de şiir yazarken bile matematik kullanılıyorken.
seçmeli ders diye birşey yoktur. zorunlu seçmeli vardır. pek farketmez.
temelde matematikten nefret edilmesine sebep olan olgu; eğitim sistemimizdeki çarpık, ezberci zihniyettir.
(bkz: düz mantık)
türkiye'nin en çok zorlandığı ders olan matematik seçmeli ders olursa seçilebileceğini düşünmüyorum, o yüzden seçmeli ders yapılamaz.
mezunlara bile senede bir, 1 haftalığına çağrılarak yeniden verilmeli ve sonunda sınav yapılarak sınav sonucunda temel düzeyi geçemeyenlerin hak ve fiil ehliyetlerinin sınırlanmalı diyerek destek verdiğim düşüncedir.