bugün

sokrates zamanında akademiye asılan bir yazıdır. bugün TBMM'nin de girişine bu yazının yazılmasını canı gönülden dilemekteyim.
(bkz: mühendislik fakültesi)
sokrates'in meshur sözüdür.

burada anlatmak istedigi mantık sahibi olmayan bir insanın akademiye girmemesi gerektigidir. geometri kelimesi ile mantık olgusunu dile getirmiştir. bu sonucu geometri bilmeyen bir adama karenin alanını, mantıksal cıkarımlarla hesaplatmasından cıkarabiliriz.
ömer hayyam ın kapısına yazdığı yazının bir kısmıdır.
(bkz: geometri ve psikoloji bilmeyen giremez)
sokrat'ın işgüzarlar tarafından sadece sayısal nitelik olarak algılanan sözü. onun demek istediği mantıktan, mantıksal çıkarımdan uzak duran, beynini kullanmayı beceremeyen insanların oraya giremeyeceğidir. günümüzde bir sokrat yok ki insan olmayanları bizden ayırıp hakettikleri yerlerine göndersin.
(bkz: bu kurumda geometri bilmemenin cezası 500 ytl dir)
aynen eski yunan'da olduğu gibi, sözlük'e ilk girişte karşımıza çıkması gereken uyarı. parolayı girmeden önce 1 adet geometri sorusu çözmeyen giremesin aq. atatürk'ün geliştirdiği bilim dalı imiş. vay be.
-üçgenin iç açıları toplamı kaçtır?
+üçgenine göre değişir.
-siktir git lan burdan. bir daha da gelme.
sokrates zamanında akademinin kapısında yazmaktadır.
bir üçgenin iç açılar toplamı, 180 derecedir.
geometrinin temelidir.
çok klasik bir örnek olsada
(bkz: ich kam)
Bir arkadaşın üniversite için söylediği sözdür.zira bir yabancı dil öğrencisi icin ygs de ~12 soruluk geometri defa edilecek bir şey değildir.
benim kesinlikle ve kesinlikle giremeyeceğim yerdir.
platon da okulunun kapısına matematik bilmeyen giremez yazmıştır. miras paylaşımı yapmayı bile beceremeyen tanrılara duyrulur.
her şeyin matematiğe bağlı olduğu bir sınav sisteminde:
(bkz: öss)
(bkz: damsız girilmez)
(bkz: ben almayım)
+ geometri bilmeyen giremez!
- o zaten bana girmiş gireceği kadar. bi kereyi çok görme nolur.
(bkz: geometri bilmeyene girilmez)
açıkçası '' kafası mantığa basmayan giremez '' dir

edit: lan beni ne eksiliyorsun adam böle demiş
geometri bilenlerin bilmeyen arkadaşlarını içeri almaları olasılığını hesaba katarak akademinin wc'sine de bu yazıyı not düşmüşler diyolla.
(bkz: bi altıgene bakıp çıkıcam)
(bkz: flatland) *
yanlış bilgi verilmiştir. sokrates in değildir. bu yazıyı platon yazmıştır. akademinin kurucusu platondur.
beni eskilere götürdü, bak şimdi.
dedem bana hep derdi ki: çarpım tablosunu bilmeyen millete logaritma tablosunu öğretmeye çalışma.