bugün

Matematiğin en temel mantığı zannımca eşitliğin sağındaki ve solundaki değerleri birbirlerine eşitleme aşamasıdır. Her kuralda ve formülde bu durum görülmektedir.
Dogayi modellemek. Herkesin ayni matematiksel ifadeden ayni seyi anlayabilecegi sekilde.
"Trende giderken siyah bir koyun gordum" demek yerine, "Trende giderken gordugum koyunlardan en az bir tanesinin en az bir tarafi siyahti" demektir.
(bkz: özdeşlik mantığı)
Matematiğin altın kuralı, onu sevmektir. Matematiği Severse bir insan ancak ondan sonra bu ilimde başarılı olabilir. Sonra, Çalışmak vazgeçmemek, sebat edip Sabırla gayret etmek gereklidir. Hele iyi bir hoca denk gelirse bulunmaz bir nimettir.
lise ve üniversitelere girişte belirleyici olmasıdır açık ve net.
iletişimdir. matematik bir dildir...
tanrının ilginç bir kurgusudur matematik. en azından ondalık geçerli sistem.

10 u 3 e eşit bölemiyorsunuz. ilginç. 2 elin parmak toplamı. oda 10 bak buda ilginç .
matematik, kokenleri binlerce yillik olan bir dildir. her temel dilde oldugu gibi asil misyonu veriyi saklamaktir. yani bir bakima arac mantigi gorur.
(bkz: hesap makinesi)

ne sandiniz?
Dört işlemi bilmekten geçer.
Çarpma bölme, toplama çıkarmadan önce yapılır.
2+2=5 bi fen liseli olarak benden bu kadar.
Şaka jenwkdmejr temel mantık bence karşınıza soru çıkınca bütün bildiğiniz şeyleri uygulayın. illa ki bi sonuca ulaşıyorsunuz zaten.
Paradokslar yada çelişkiler, makul gibi görünen soruların kabul edilemez cevaplarının olduğu durumdur. bilim için harcanan zaman hiçbir zaman boşa gitmemiştir, bilimin dili matematiktir, matematiğin beyni ise mantıktır.
Olmuyorsa zorlamamaktır.
determinizmdir.
Zıtlıktır. Zıtlık.
Oldum olası sevmedik matematikle birbirimizi.
bilgiyi dizinleme
bilgiyi olayları formüle etme
gerçek dünyayı simule etme
yani bir olguyu olayı karşı tarafa iletme.
Matematik bir dildir. Fizik ise bilim.
Kesinlik üzerinedir bizi yanıltmayan tek disiplin.
toplama ile çıkarma

çarpma ile bölme

arasında bir ilişki var galiba...

çapraz olarak ta birbirileri ile ilişkililer.

matematiğe bu dört kavra dışında; türev, integral, fonksiyon gibi garip işlemler getiren tipler de var...
işlem önceliğinin üslü ifade-parantez-çarpma/bölme-toplama/çıkarma şeklinde olması ve hep soldan sağa doğru çözüm yapılması. Bugüne kadar hiç kimse oturup bunu tane tane anlatmadı bana lan. 25 yaşımda youtube izleyip kendi rönesansımı yarattım. Ben de diyorum fizik dersim gayet iyiyken matematik dersim niye sürekli itin götünde acaba.