bugün

beni korkutan olası karardır. umarım olmaz .
umarım kapalı alanlarda zorunluluk devam eder.
işim icabı sabahtan akşama kadar kapalı yerde insanlarla iç içeyim yakın mesafede durup diyalog kurmak zorundayım . maske kuralı olmasına rağmen millete zar zor taktırıyoruz. bir de kurallar gevşerse vay halimize. hastalık devam ediyor. yapmayın gözünüzü seveyim.
sayın sağlık bakanım , sayın devlet büyüklerim , rica ediyorum daha hastalık bitmedi , bunu siz de çok iyi biliyorsunuz. benim çevremde hala covid olan ve zor atlatan hatta hayati tehlikesi olanlar var . hastanede çalışan tanıdıklarım var ve vakaların devam ettiğini, ilk zamanlar gibi olmasa da durumun ciddiyetini koruduğunu söylüyorlar.
pandeminin başından beri maske kuralına sımsıkı uyan bir insan olarak evet ben de bunaldım , çoğu zaman sabah 8 -akşam 8 işyerindeyim
ara sıra değiştiriyorum. açık alana çıkıp hava alıyorum.
maskeye alıştık mı ne .
elbet ben de istiyorum eski günlere dönelim maske takmayalım ama bunun için daha erken .
covid ve türevleri daha kasım-aralığa kadar sürer diyorlar.
insanlarla dip dibe çalışıyorum onlarca insanla diyalog halindeyim. ben takıyorum ama zorunluluk kalkarsa insanlar takmayacak ve iş yerinde yetkili biri olsam da bir yaptırım uygulayamayacağız. yasak kalktı diyecekler , direnecekler.
evde yaşlılarımız var . astımlılar var. evet hepimiz aşılıyız ama yine de korkuyorum , endişeliyim.
asıl hastalığı başka yerde araması gereken pimpirikli, takıntılı ve tırsak tipleri titreten haber...
kötü bı karar. ben kimsenin yüzünü görmek zorunda değilim kimse de benim meymenetsiz suratımı görmek zorundayız değil.
sadece açık alanda kalkmıştır.
toplu taşımalarda ,
kalabalık işyerlerinde, avm lerde ve
okullarda maske zorunluluğu devam etmeli .
kim ne derse desin maske halen en etkili korunma aracı. bu nedenle, altta n-95, üstte standart maske olmak üzere her yere çift maske ile gidiyorum.
Kalksada komple kurtulsak keşke.
maske zorunluluğunun kalması demek bundan sonra maske takanı sikeriz demek değil. isteyen yine maskesini takmaya devam edebilir. maske meraklılarına duyurulur.
Pandemi başlangıcında kolluk kuvvetlerinin milli mücadele tadında bir çaba ile maske takmaya zorladıkları bir milleti en az bu mücadele kadar çıkarmaya da emek vermesi gerektiği bir paradox temporale durumudur.
(bkz: tamam bitti sil)
maskeleri zaten çıkardık ama komple çöpe atmak için kararı bekliyoruz. olayı yine maske takmak yasaklanacak diye anlayanlar olmuş ama isterseniz takmaya devam edeceksiniz arkadaşlar. problem etmeyin.
maske takma zorunluluğunun kalkmasındaki endişemi yanlış anlayan yazar arkadaşlarıma sesleniyorum. ( bu arada başlığı açan benim. evet )

benim endişem , " benim ağzımdaki maskeyi zorla çıkarmaları" değil elbet . takmak isteyen takacak yine ama takmayanlar risk yaratacak. takanların hakkına girecek.
maske zorunlu olmayınca hastalık bitti gitti zannedecek bazı beyinler . zaten takmıyor bazıları hiçten takmayacaklar. yine hastalığa sebep olacaklar.
sonuçta bir gerçek var hastalık bitmedi . geçen sene de böyle yaptılar . yaz geldi , millet bunalmasın tatillere gitsin , eğlensin , turizm canlansın diye gevşettiler kuralları .
geçen yıl günde ölü sayısı 20 lere düşmüşken birden 200lere çıkmıştı hatırlarsanız. bu sene de aynısı olacak, ondan korkuyorum. tabi turizm canlansın, ticaret aksın gitsin, bolluk bereket olsun da , milletin hayatını riske atıyorlar. durum bu.
bu arada hatırlatayım;
bahsettiğim konu ; toplu taşıma , kalabalık işyerleri , okullar gibi yerlerde "kapalı alanlarda maske takılması gerektiği " .

saygılar...
Maske: Hiç bir işe yaramayan hede.

Maskeler o kadar işe yarasa hastalık 2 yılda biterdi. Senin taktığın maske nasıl ben taktığım sürece koruyor?

isteyen taksın, zorunluluk yanlıştır.
Bence kalkmalı zira ben artık takmamaya başladım.
normale dönüş açısından iyi bir şey.

lakin, kapalı ve kalabalık ortamlarda yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var. toplu taşıma araçlarında, marketlerde filan takmak lazım. zorunlu olmasa bile bunu yapmak lazım. illa ki, işe yarıyor. maske sayesinde şahsen normalde her mevsim geçişinde grip olan birisi olarak, maske uygulamasından beri gribe dahi yakalanmadım. yaşadığım tek hastalık, aşırı soğuk bir kolayı kafama dikip, bademciklerimin şişmesinden dolayı tonsilit vakası. bir de diş çürüğü. onun dışında ne covid19'a yakalandım ne de başka bir viral hastalığa.
maske fetişistlerini üzmüştür.
Herkesin gerçek yüzünü gördük bu sayede. Herkes maskeliyken oysa ne güzel gelirdi gözüme.