bugün

hep aklıma çalıkuşu gelir bu kelimeyi duyunca.

çalıkuşu isimli kitapta sık sık kullanılan "bununla beraber" anlamına tekabül eden kelime.
yancısı (bkz: filhakika)dır.
bazı edebiyat hocalarının ağzına sakız gibi yapışmıştır. adeta mamafih demek için konuyu oraya çekerler.
telaffuzu güzel ama günlük kullanıma pek bir uzak olan kelimedir. yine de seviyoruz kendisini.
türkçe'deki tam karşılığı ' durum/hal böyle olsa da ' olarak ifade edilebilecek osmanlıca sözcüktür.

"...maaşı aldığım günün ertesinde meteliğe kurşun sıkıyorum. mamafih aylık zaruri ihtiyaçlarımı karşılamıyor da değil aldığım para..."

orhan veli

"...Mamafih arada bir ufak tefek işleri de kendi hesabıma alabiliyorum..."

nazım hikmet
karadayı dizisinde turgut savcı'nın sürekli kullandığı kelimedir.
savcı turgut'un çok sık kullandığı kelime. sanki eskiden sadece bu kelime kullanıyordu.
karadayıda her bölüm turgutun kullandığı kelime.
cancağazım'dan sonra gelir.
ders kitaplarında sıkça karşılanan kelime. ilk başlarda her gördüğümde buna farklı anlamlar yüklüyordum cümleye göre sonra yeter amk bitmek bilmiyor dedim ve tdk sözlüğe baktım.
(bkz: bununla birlikte)
cümle içinde kullanana karizma kattığına inandığım bir kelime. bununla birlikte, hal böyleyken anlamlarına gelir.
Osmanlıca eserlerde sıkça görülen kelimedir. Cümle arasında kullanması zevklidir. Tartışma arasında araya sokulması gerekilen kelimedir zira bu kelime tartışılan kişinin dikkatini dağıtmasına sebep olabilir. (bkz: retorik)'in gücüne inananların kullanması gereken kelimedir.
karadayı dizisinde savcı turgut un sık kullandığı kelime.
artık anlaşılamayan kelimeler arasındaki osmanlıca bir tabirdir.
anlatılmak isteneni en kısa ve öz yoldan anlatan, algılara seslenen bir sözcüktür.
öyle olmakla beraber, aynı zamanda vs. gibi anlamlara gelir.
savcı turgut'un dilinden düşürmediği ve her ne kadar bazı gençlerin de anlamını bilmeden kullandığı kelimelerdendir.
farsça kökenli bağlaç.
Bununla birlikte, durum böyleyken manalarına gelir.

edit : (bkz: çokta dickimdeydi)yumurta topuk sivri burun
öte yandan, durum böyleyken, bununla birlikte..

"mamafih arada bir ufak tefek işleri de kendi hesabıma alabiliyorum." - n. hikmet
Reşat nuri gültekin'in çalıkuşu romanında çok kullandığı kelimedir.
karadayı dizisindeki savcı (yurdaer okur) bu kelimeyi dizi başına 45-48 kez söylemektedir. mamafih başına para aldığı sanılmaktadır(tarafımdan).
durum böyle olsa da, durum böyleyken, öte yandan gibi anlamlar taşıyan kaliteli kelime.
Sayın savcımın, cancazım ile birlikte en sık kullandığı kelimedir. Ulan bok vardı şu adamı öldürdünüz. Dizi iyice boka sardı şimdi.
karadayı da savcı turgutun devamlı söyledği sözlerden.. mamafih cancağızım...
bugün duyduğum bağlaç.kulağa pek şık gelmekte.