1. 1.
  malzeme bilimi denince aklıma ilk gelen rahmetli Prof. Dr. Halim Demirci'dir. dersin zorluğu okuduğun okula göre değişen derstir. uludağ üniversitesi makine mühendisliğinin en baba derslerindendir. final zamanı en yoğun katılımın olduğu derstir de aynı zamanda. 3 seferde zar zor geçtiğim derstir. ızdıraptır. acıdır..
  1 ... quatroos
 2. 2.
  (bkz: Halim Demirci)
  1 ... quatroos
 3. 2.
  ders kodu "mal" olan ders.
  ... hayaser
 4. 3.
  üç sayfa cevap yazıp 20 alınan ders.
  3 ... simple plan
 5. 4.
  üç sayfa yazıp 20 dahi alınamayan lanet pislik ders.
  1 ... goruntuvarsesyok
 6. 5.
  makine okuyanların derslerinden birisi. sınıflardaki kız yokluğu düşünülünce abazan öğenci için şu şekli alabilir:

  + abi hatuna bak.
  -çok sağlam paket var demi ?
  +taş taş !
  -maden okuyormuş olcak o kadar. *
  -olum göğüslere bak.
  +nası bi malzeme var bunda yaaa. *
  2 ... haz istasyonu
 7. 6.
  daha önce hiç karşılaşılmayan konuları içerdiğinden ilk seferde anlaması zordur.
  mühendis olacak adam için en gerekli derslerden birisidir.
  2 kez almada fayda olacağını düşünüyorum bu yüzden. bunları söylemem de sankın ola ki bu dersten kalmış olmamım etkisi olduğunu düşünmeyin. *
  1 ... blackhole
 8. 7.
  naçizane malzeme bilimi ve mühendisliği okuyan biri olarak "malzeme bilimi ile ilgili söyleyebileceğim şeylerin en başında klasikte olsa geleceğin teknolojisi olduğudur.mesleki olarak kendi başına piyasalarda ne kadar yer edinebilir heleki bu gelişen dünya ekonomik krizinde bilinmez ama herhangi bir dalın içinde gelişebilmeyi sağlayabilecek tek şey nanoteknoloji-biyoteknolojidir ki bunlarda malzeme bilimi denilen dalın en alakalı 2 alt dalıdır.kısaca şöyle de diyebiliriz ki ileri bilimleridir.bu nedenle malzeme bilimi denilen olgu arge alanında adımlar atabilmek için bütün dünyanın muhtaç olduğu sürekli yeni keşiflere ve gelişime açık bir bilim dalıdır. (bkz: arge)

  malzeme bilimi ile ilgili direkt okumak isteyenlerin üniversite bazında tercih etmeleri gereken yerler bence anadolu üniversitesi olmalıdır.çünkü diğer çoğu üni'de metalurji yani metal ağırlıklı olarak işlenmektedir.özellikle anadolu üniversitesi'nde ise polimer olsun, metal olsun,seramik olsun yada kompozit olsun bu dallarda genel eğitim verilmektedir.bölüm daha önceden seramik kökenli olduğundan seramik alanında oldukça iddialıdır.fabrikalarla direkt anlaşmaları bulunacak cinsten hemde. bölümde yüksek lisans imkanı olarakta nanoteknoloji biyoteknoloji ve ileri seramik mühendisliği alanlarında ilerleme kaydetme imkanınız bulunmaktadır. bunun yanında endüstriyel doktora programı sayesinde okulun anlaşmalı olduğu bazı seramik şirketleri ile anlaşıp hem doktoranıza başlayıp ki bu sayede 26-27 yaşında doktora bitirmiş oluyorsunuz hem de işinizi garanti altına almış oluyorsunuz.

  sonuç olarak gelişen dünyada gitgide artan bir yere sahip olan malzeme bilimi ilerleyen dönemlerde adından daha fazla söz ettirecektir.bu nedenle dikkatle takip etmeye ve bu konuda yatırımlara girişmeye ihtiyacımız vardır.alınan bilgilere göre yatırım isteği yavaş yavaş oluşmaktadır ancak yeterli maddi destekler sağlanamamaktadır beklenildiği gibi.
  ... velettimaminoldum
 9. 8.
  mühendislik fakültelerinde herkesin pek bi korktuğu, ürktüğü derstir fakat biz malzeme mühendisliği* öğrencileri için bir nevi giriş dersidir sonradan ordaki konular tek tek kol gibi dersler olarak önümüze çıkmaktadır.
  (bkz: malzemenin Mekanik davranışları)
  (bkz: malzeme karakterizasyon teknikleri)
  (bkz: faz diyagramları)
  (bkz: katılaşma süreçleri)
  (bkz: ısıl işlemler)
  (bkz: metalik malzemeler)
  (bkz: seramik malzemeler)
  (bkz: polimer malzemeler)
  (bkz: kompozit malzemeler)
  gibi dersler önümüze dayanarak malzeme biliminin ne kadar sevecen ne kadar kek bir ders olduğu hatırlatılmaktadır.
  3 ... eskizamanhikayesi
 10. 9.
  metalurji mühendisliği öğrencilerinin en kolay derslerinden biridir.
  malzeme bilimi malzemelerin atomik yapılarını ve buna göre birbirleriyle olan ilişkilerini inceleyen bilimdir. bir malzeme bilimcisinin temel görevi var olan cevherleri gelecek neslin de kullacagı şekilde ekonomik bir yolla malzeme üretmektir.

  malzeme bilimi fiziksel metalurjinin gelişmesiyle oluşmuştur.
  ilk önce malzemedeki dislokasyonlar teorik olarak ortaya atılmış daha sonra 50li yıllarda elektron mikroskoplarının gelişmesiyle görülmüş, böylece malzeme bilimi ilerlemiştir.
  tarihi epey eskiye dayansa da malzeme bilimi son elli yılda gelişmiştir. *

  (bkz: dislokasyon)
  1 ... defna