yapısal eşitlik modelleme (structural equation modelling) analizi için kullanılan ve bu alanda kullanılan diğer yazılımlara * * * * göre daha teknik bilgi gerektiren program. 1970'lerde uppsala üniversitesi profesörleri Karl Gustav Jöreskog ve Dag Sörbom tarafından geliştirilen ve bunların kurduğu ssi (Scientific Software International) şirketine ait olan bu programın son sürümü 8.8'dir. *, bu yazılım veri dosyalarının psf (prelis system file) olarak kaydedilmesini şart koşsa da simplis (simple lisrel) modülü bu yazılımın öğrenilmesini kolaylaştırır. bu yazılımın adı linear structural relations'un * kısaltmasından gelir.

edit: artık 8.8 sürümünü kullandığım programdır.
student edition'u 20 tane değişkenle sınırlandırılmıştır.

örnek veri setleri hayat kurtarıcıdır. elinde örnek veri seti olan varsa yeşillendirebilirdir.
anamı ağlattın lisrel, uyarlayacağın ölçeği de vereceğin modification indices'i de ayrı ayrı şe edeyim.

amosu'da denedim olmadı lisreli aylardır denıyorum olmuyor, ölçek çok maddeliyse benım suçum ne kardeşim.

ayrıca fuck the student edition. ne vardı ful sürümünü beleş yapaydınız? sağdan soldan ful sürüm aramaktan ciğerimiz soldu.

bu maniyi sana yazdım lisrel..

path diagram'dı derdim
tutmadı modication indices'im
denedim denedim denedim
zorla güzellik olmaz dedin
bu sefer bu analiz benim
denedim denedim denedim
koveryanstı matriksti beynimi yedim

bi güzellik yapsana
syntaxı sen yazsana
agfi'si gfi'si artık tutsa
şu uyarlama artık beni yormasa