bugün

Bir abiniz olarak, sınıfta havalı görünücem diye hocalarınıza saygısızlık yapmayın. Kavgalardan uzak durun.
Bitcoine bas parayı.

(bkz: kişinin 17 yaşındaki haline vereceği öğüt).

O değilde hangi başlığa yazmıştım bunu ya...

Unutmasaydım iyidi.

Bulamıyorum ya bayağı ay önce olmalı..

Bakıcam ama unutmam.
Ortaokul son sınıfta çok çalışmış bir öğrenciye lise 1 de çok çalış demek zordur.
1. kural: iyi ol 2.kural:iyi ol 3.kural iyi ol.
Başlamayın ailenize anlatın uygun dilde ben ticarete atılmak istiyorum diye.

Liseye - Üniversiteye harcayacağınız parayla çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

sırf üniversiteye en az 100 bin para dökeceksiniz belki daha çok. Sonra iş bulamayacaksınız. Bulsanızda asgari ücreti layık görecekler.

Not: 2 diplomayla 1.5 senede zor iş bulmuştum çok büyük projelerde çalıştım ama maaşım azdı böyle sistemin mk. dedim kendi işimi kurdum. okumasamda olurmuş.

Şimdiki aklım olsa okumaya harcadığım 10 seneme deli paralar kazanabilirdim. Heba etmişim kendimi bu sisteme karşı.
sözlüğu terk edin.
Oldukça tecrübeli biri olarak tavsiyelerim:
- hemen tüm okul sizin gibi davranmayın
- aranızı 12 lerle iyi tutun
- kendinizden büyüklere sataşmayın ( sizden önce bardalardı amınızakoyarlar )
- hocalar ne derse tamam diyin evet diyin 5 dakika horozluk 5 yıl tavukluk
- disiplin yememeye çalışın
- aranızı iyi tutun hocalarla da
- kendinize bir grup bulun
Son olarak: 12 ler falan sizi hiç sevmeyecek dikkat edin.
hedefiniz olsun.
sözlüğe veda edin.
Sigaraya başlamayın
Kopya çekmeye kalkmayın hocalar fena yakaliyor
Arkadaş ortamına kanmayın.
-Ortaokul gibi kolay olmayacak dersler,öncelikle buna hazır olun.Zorlanacaksınız,eskiden günde üç saat çalışıyorsanız şimdi altı saat çalışacaksınız,tabi başarılı olmak isteniyorsa.
-Sıcakkanlı olmakta yarar var.Gruplar çok hızlı ortaya çıkıyor,saf dışı kalmak istemiyorsanız arkadaşlık konusunda atılgan ve cesur olun.Ayrıca tek bir arkadaş edinip arkadaş buldum demeyin,en iyisi geniş bir arkadaş grubu.
--Hocalarla zıtlaşmayın.Sözlü notu zamanlarında pahalıya patlar zira.
-ilk maddede bahsettiğim gibi dersler daha fazla ve daha zor olacak,notlarınız doğal olarak düşebilir.Üzülmemeye çalışın,bunalıma falan girmeyin saçma sapan.Sadece ders çalışmaya çabalayın.
-Muhakkak günlük ders çalışın.Diğer türlü yetişmiyor.
-Eşit ağırlıkçı olmayı düşünüyorsanız matematiğe,sayısal olmayı düşünüyorsanız matematiğe gerekli önemi vermek kaydıyla en çok fiziğe ağırlık verin.
-Ben iyi puanlı bir devlet lisesine gittim,bu tip durumlar yaşamadım ama özellikle düşük puanlı veya zengin aile çocuklarının gittiği yerlerde olabiliyormuş:Sigara,uyuşturucu.Sakın kimseye özenip hayatınızı karartmayın.SAKIN.
-Bu dönem en üretken döneminiz olduğu için bol bol kitap okumayı,film ve dizi izlemeyi unutmayın.Genel kültürünüzü genişletin,arkadaş bulma konusunda da çok işinize yarayacak.
Bol şanslar.
Kardeşim kurbanınız olayım bu abinizin lafını tutun. Allah belamı versin pişman olursunuz bak.

- hergün yarım saat bir saat ders çalışın, dersi dinleyin.
-kitap okuyun
-spor yapın
-namaz kılın

Daha birsürü yazardım fakat en önemlileri bunlar.
- Birkaç tane piç sizi okuldan kaçıracak. Uymayın onlara.
- Herkese güvenmeyin.
- sınıf 4-5 parçaya ayrılıp gruplaşacak. Her grupla aran iyi olsun.
- tayfanı kur. Bulunduğun bi tayfa olsun.
- en öne veya en arkaya oturma. Ortalarda ol. Sol cam kenarı veya sol duvar ideal.
- amsalaklık, meriçlik yapma.
- insanlara hak ettiği gibi davran.
- artistlik, şekil yapıcam diye baban, anan yaşındaki hocalarına horozlanma.
- okul kıyafet, giyim kuşamına uy.
- okul civarlarında keko, ayan toplulukları olacak. Uzak dur.
- tuvalette sigara içme zevkini bir kere de olsa yaşa ama dikkat et.
- tuvalette sigarayı asker yap.
- kopya çeken gördüğünde görmezden gel. Sen de çekeceksin belki. O yüzden sus.
- hocasına göre kopya çek.
- yüz veren hocalardan astarını isteme. Dersten geçin diye çabalayan hocalara saf, salak damgası yapıştırma. Adam sizin için çabalıyordur.
- sınıftan sevgili yapma.

En önemli tavsiye : sözlük hesabını sil. Kendine de bize de eziyet etme liseli.
Kendinizi ezdirmeyin. Karambole gelmeyin ha.
Kendinizi ezdirmeyin. Karambole gelmeyin ha.
Bir abileri olarak vericegim taktiklerdir.
-Cool olcam diye kendinizi kasmayin
-Tuvaletlerden uzak durun
-Sinifda gördüğünüz kıza aşık olmayın 11-12 ler kapar onu
-Ogretmenlere atar yapmayın dönem sonu ebenizinkini görürsünüz
-Otlakci ibnelerden uzak durun
-Tavsiyem sınıf başkanı olmaya çalışın bu sizin tanınmaniza öğretmenler ile diyalog kurmanizi sağlar
-Azgin bir teke gibi durmayan
-12 lere saygılı olun gerçi hepsi sinav stresi çekiyor olur ama olsun.
Uludağ sözlük>hesabı sil.
Geç kağıdı çok önemli. Akıllı olun, hep alın getirin hocaya verin. Zira sonraları ister istemez okulu kıracaksınız. bunlar sizin devamsızlığınızı dengeleyecek.
tanıştığınız ilk cıbıra 2003 lüyüm sekste güçlüyüm deyin gerisi kendiliğinden gelir.
Liseye yeni başlayacak kişinin buralarda ne işi var kardeşim git yakartop körebe oyna.
Mrslily hariç.
siteden yavaşça ayrıl.
bu yıl 9. sınıfa geçtim çok heyecanlıyım, nasıl olucak, ne yapıcam çok merak ediyorum uyuyamıyorum bu yüzden tavsiye verecek olan yazar var mı?
önünüzdeki 4 yılın değerini yaşarken bilin. bitireli 5 yıl oldu hâlâ özlüyorum, hayatınızın en renkli dönemi olacak o yıllar. Bu gece bana deseler ki, hazırla gömleği kravatı Yarın bir günlüğüne aynı kişiler ile ayni okula gideceksin, heyecandan sabaha kadar uyuyamam. Ama giderken küfür ede ede giderdik anlamamisiz. Olağan değil olağanüstüymüş.

Bir daha yok. olmayacak.
çok çabuk geçtiği unutulmamalı, ona göre yaşanmalıdır. olabildiğince güzel anılar bırakın.
kurduğunuz ilk gruba asla güvenmeyin. lise ve özellikle üniversitede kurulan ilk gruplar dağılmaya mahkumdur.