bugün

altın ayakkabı koleksiyoncusu.

görsel
La Liga tarihinde 400 gole ulaşan ilk oyuncu olmuş.
Bugün yine golünü kaydetmiştir. Ronaldo bütün maç ayağına top değmeden penaltıdan ya da bütün maç ceza sahası içinde bekleyerek chievo ya da emsallerine gol atınca "ronaldo yine yaptı yapacağını" oluyor ancak messi bütün maç oyunu yöneterek oynatıp, adam eksiltip, koşup emek vererek her maç olduğu gibi "yine" gol attığı halde tecavüzcü penaldo kadar konuşulmuyor. Harikalar yarattığı halde hakettiği ödülleri alamıyor.
Olsun messi, gerçek futbolseverler neyin ne olduğunu biliyor.
Kral bu akşam da 2 gol kaydetmiştir. Reis bu haftayı da boş geçmedi. Helal olsun.
görsel

kıyaslanacağı tek adam maradonadır.
Tarihin en iyi futbolcusu. (bkz: Goat)
top sürme konusunda cristianoya messiden daha iyi diyen adam kördur ve ya ağır fanboydur. cristiano dribblingciler sıralamasında günümüzde bile top10'a giremez.
Yine şov yapıyor. Evet.
ronaldo abisini görünce titreyen bücür.
Milli takım performansı üzerinden bu adama ağır haksızlık edildiğini düşünüyorum. Bir kere Messi topla olan oyunda etkili bir futbolcu. Barça maçlarında top genelde barçada olduğu için yeteneklerini çok daha fazla sergileyebilecek fırsatı oluyor. Topsuz oyunda Messi yi göremezsiniz, adam kovalamaz, genelde topsuz hücum koşusu da yapmaz. Çünkü ayağına top geldiği anda ondan yapılması beklenen şeyi yapabilecek patlayıcı enerjiye sahip olması gerektiğini bilecek kadar futbola ve fiziğine hakim. Arjantin maçlarında ise isterseniz açın istatistiklere bakın, Messi barçadakinin yarısı kadar bile topla buluşamıyor. Buluştuğunda da ya kendi defansında ya da orta sahada oluyor. Ha işte bu durumlarda da ondan barçadaki gibi 5 kişiyi çalımlayıp gol atması bekleniyor. Barçada Messi den başka tehdit oluşturacak oyuncular da olduğundan orda 3 kişi tarafından markaj edilmiyor. Topu kaptırırsada hemen geri alıp kontrayı kesicek busquets ve pique var. Onlar yetişemezse koşup yetişecek jordi alba var. Haliyle milli takımda kolay kolay çalım da atacak fırsat bulamıyor messi. Tüm bu dediklerimin sebebi arjantinin oyun kurucu orta saha ve ayağı top tutan futbolcu eksikliğinden kaynaklı. Yani Messi, takımı kötü olunca ortada yok,takımı iyiyken Messi de kral demek futboldan anlamamakla eşdeğer bana göre. Top tutan, topla oynayan takımda GOAT tır messi. Hızlı oyunda etkisizdir. Mesela koy citye, psg ye ya da Bayerne hatta sevilla ya, yine barçadaki gibi oynar ama liverpool ya da real gibi hızlı hücum yapan takımlarda bu kadar etkili olamaz. Kaliteden ziyade stille alakalı durum anlayacağınız. Arjantinin gerçi stili de yok. Di Maria, aguero, higuain 3 lüsü koşu yapmayı seven futbolcular. Messi tek başına top tutmaya çalışıyor. Yanında top dağıtacak adam geçicek adam sıfır. O kel, Dybala yı oynatmalıydı dünya kupasında ama başka sebepleri vardı zaten muhtemelen.
futbolun kobe bryant'ı. çok yaşasın.
Evinin üstünden uçak geçmesini yasaklatmış. Paşam rahatsız oluyormuş.
Her zaman Ronaldo’nun gölgesinde kalacak. Evet.
ronaldonun dünkü het trick'inden sonra lyon ağlarına 2 gol atıp 2 tane de attıran tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi top tepicisi. piqueye milimetrik pas atarak gol attırdı lan adam. pike la pike. onu nerden buldun sen de gol attirdin babacim ya.
şampiyonlar liginin topçusu ronaldo diyenler için;

messi’nin şampiyonlar liginde maç başına gol ortalaması 0.82
ronaldo’nun 0.77 dir.
Ronaldo reisin gölgesinde kalan bücür. Evet.
futbol tanrısının bitirme tezi.
penaldo hayranı kız kurusu tipler bilmez. evet.
Ronaldo asist yapamıyor diyen kamile gelsin;

https://www.ntvspor.net/f...ya-serie-a/asist-kralligi

26 maç 19 gol 8 asist.
cr7 ile kıyaslanması günümüzde normal çünkü faal futbolculardan en iyi iki kişi var kıyaslamada. normal evet ama mantıklı değil. messi barcelona'lı messi olarak bugüne kadar geldi başka hiçbir takımda ya da la liga dışındaki herhangi bir üst düzey ligde farklı oyun sistemlerinde, farklı kulüp disiplinlerinde oynamadı. elbette bu onun müthiş yetenekli bir futbolcu olduğu gerçeğini değiştirmez.

sonuçta faal futbolculardan en iyi 2 isimden biri messi. allah vergisi inanılmaz yeteneklere sahip.

cr7 ise avrupa'nın en üst düzey 3 liginde oynadı. ki en zorlusu lig olarak epl idi. bunu sezon içinde oynanan maç sayısına dayanarak söylüyorum. bana göre kendisine en tersi de serie a idi ama orada bile yardırıyor ve bu adam 34 yaşında. disiplin ve çalışma abidesi. hırs dolu bir bünyesi var. ve en önemlisi hala daha futbola doymamış. sürekli futbola aç, sürekli hırslı.

şahsen kıyaslamaktansa her ikisini keyifle izlemeyi tercih edenlerdenim. ikisi de süper futbolcu. ama illa bir tarafa kay deseler şartları eşit olmadığı için cr7 derim. bir futbolcudan bir futbol makinesine evrildiği için.
rakipsiz, dünyanın en iyi futbolcusudur.
Ben Messi'den fazla asist yapıyor demedim yalnız kamil arkadaşım, asist yapamıyor dedin ben de yaptığını kanıtladım. CL de istatistik rekorları kıran Messi'ydi zaten.
gelmiş geçmiş en iyi futbolcudur.
Bilek hareketleri, sert şutlar ve klas... işte futbolcu!
barcelona dışına çıkmaya götün yememiş, ispanya milli takımının döneminde uluslararası tüm kupaları silip süpürmüş kemik kadrosu sayesinde kariyerine avrupa kupaları eklemişsin, ülkene bırak dünya kupasını bi copa america bile kazandıramamışsın ama şakşakçıların seni inatla dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olduğuna ikna etmeye çalışıyor.

ah benim lionelim ahhh.

vah benim messim vahhh.
penaldo hayranı kız kurusu tipleri hoplatan futbol tanrısı.

görsel