bugün

Son yıllardaki en iyi Türk filmlerinden biri.

Serkan keskin'in ve ertan saban'ın oyunculuklarına diyecek yok. Hele serkan keskin oyuncu olmak için gelmiş dünyaya. Her yapımda üzerine yapışan ismail abi karakterinden başarıyla sıyrılabiliyor.

Senaryo ise ali atay'ın. O da güzel bir yol hikayesi çıkarmış.

"Kan, limonata değildir!"
En en en sevdiğim içecek. Evde gerçek ev limonatası yoksa yaz gelmiş sayılmaz.
ötv gelince elit bir içecek olmaya aday içecek.
Bir ali atay filmidir. Sevimlidir. izlenebilir.
Bebeğimdir:

görsel
800 gram seker
4 portakal rendesi ve suyu
20 limon
Ve kararinca su.

Simdi sekeri aliyoruz portakali rendeliyoruz sekerle portakal rendesini ovuyoruz seker portakal rendesini aliyor. Yanimiza bir su ayarliyoruz. Sıktıgımız limonu portakali icine atiyoruz ve bitince sudan alip tekrar sıkıp cope atiyoruz. Sonra iki suyu karistiriyor ve suzuyoruz. Bence aci oluyor. Ama adam israrla begeniyor. Limonu damak tadiniza gore biraz azaltmanizi oneririm. Afiyet olsun.
görsel
ev yapımı olan harika olan lezzet. evet.
görsel
Aşktır, candır..
ne zaman bir cafeye gidip limonata istesem yok diyorlar ,nasıl olmaz ya nasıl olmaz.
şişelenmiş olanları safi şeker, daha doğrusu tatlandırıcı. en güzeli evde yapmak, yaz aylarında sıcaklarda mis gibi içmek.
limonun atası, garip adlandırma.

Aslında limonun torunu olması gerekirdi.
Çünkü, limona şeker ve su eklenerek yapılıyor.

Doğru adı limontorun olmalı!..
Neden bilmiyorum ama muhtemelen araya bir şeylerin girmesi nedeniyle izlemeyi yarıda bıraktığım film.

Limon sarısı eski bir araba var filmde. Çok tatlı.
öncelikle entry spoiler içerebilir.

serkan keskin'e yeniden hayran olma sebebi bir film. dünya tatlısı ve naif "ismail abi" karakterinden sıyrılıp şehreminispor'da oynayan atarlı, kısmen bencil ama iyi yürekli delikanlı rolünü iyi kotarmış.

ertan saban çok çok çok sevimliydi. şirinlik abidesi resmen. makedonya türk'ü olmak için yaratılmış sanki. belki de gerçekten öyledir. hikayenin naif, tertemiz ve duygusal karakteri sakip domalan için biçilmiş kaftanmış hakikaten. ali atay yönetmenlikte ve senaryoda çok iyi iş çıkarmış. cast seçimi de muhtemelen ona aittir.

kumpir sahnesi çok güzeldi evet ama ben selim'in gözünü bulgaristan'da açıp küfür kıyamet kardeşiyle kavga ettiği ve sonrasında "domalan" soyadına gülüştükleri sahneyi çok beğendim. "sabahın sikinde" deyimini dilime pelesenk etti ayrıca.

aha şimdi buldum! ertan saban gerçekten de makedonya türk'ü imiş. oy kurban olurum! üsküplüymüş. kafkas türküyüm ve şunu diyorum ki, bir insanı görünce içime ılık ılık bir şeyler akıyorsa ve sempati duyuyorsam o kişi kesin türk'tür. kan çekiyor dedikleri budur.

görsel
yaz günlerinin aranan içeceğidir. limon, limon olalı böyle arzulanmadı.