1. 1.
  içerisinde şu yapıların bulunduğu platformdur:
  izmir travesti ve transeksüel inisiyatifi
  kaos gl derneği
  kaos gl izmir oluşumu
  lambdaistanbul lgbtt derneği
  morel lgbtt oluşumu
  pembe hayat lgbtt derneği
  piramid lgbtt diyarbakır oluşumu

  2008 yılı değerlendirmesini basın açıklaması yaparak bildirmiş platformdur:

  türkiye'de lgbtt bireyler için geçen sene zor ve üzücü bir yıl oldu.

  nefret cinayetleri, işkence, taciz, intihar, para cezaları ve çeteler, ev mühürlenmeler, yargısal süreçte homofobi ve lgbtt bireylere ve örgütlere yönelik örgütlenme hakkına yönelik ihlallerle dolu bir yılı geride bıraktık.

  türkiye'de bütün ötekiler için olduğu gibi eşcinseller için de "farklı bir türkiye" olduğunu gördük. ailelerimizle yaşadığımız sorunlar, devletle yaşadığımız sorunlar, hatta örgütlenirken karşılaştığımız sorunlar bile farklılaşabiliyordu. bir yıl içinde bizim için farklı bir türkiye’yi gözlemledik. eşcinsellerin türkiye’sinde, ev mühürlenmeleri, ağır tahrik indirimleri, eryaman-esat olayları, işkence ve kötü muamele ile dolu bir yıl yaşadık.

  bu rapor da eşcinsellerin türkiye'sini anlatıyor.

  2008 yılında türkiye'de neler oldu?

  * ankara'da trans olmanın bedeli 125 ytl olmaya devam etti.

  ankara'da trans bireylere yönelik polis, kabahatler kanununu ileri sürerek 125 ytl para cezası kesmeye devam etti. trans bireylerin kabahatler kanunu üzerinden kesilen para cezalarına yönelik itirazların mahkemeler tarafından kabul edilip para cezaları iptal edilse bile trans bireyler para cezası kesilmesi bahanesine keyfi gözaltına alındılar ve kötü muameleye maruz kaldılar.

  * istanbul'da polis, evleri mühürledi ve translar sokakta yaşamak zorunda kaldılar.

  istanbul beyoğlu bölgesinde, transeksüellerin yaşadıkları evler ve evlerin olduğu apartmanlar polis tarafından keyfi bir şekilde mühürlenmekte ve sadece trans bireyler değil komşuları da sokakta yaşamak ile karşı karşıya kalmaktadır. polis apartmanları mühürleyerek aynı zamanda transeksüellerin komşuları ile kurduğu ilişkilere de zarar vermektedir.

  * lgbtt mülteciler, türkiyeli lgbtt'lerin yaşayamadığı şehirlerde yaşamak zorunda kalıyorlar.

  özellikle iran'dan ölüm korkusu ile türkiye'ye gelen lgbt mülteciler, içişleri bakanlığının yönlendirdiği uydu kentlerde yaşamak zorunda bırakılıyorlar. bu şehirlerde yaşamak zorunda kalan lgbtt mültecilere insan hakları ihlallerine karşı korunmasız bırakılıyorlar.

  * 2008'de ölümün soğuk yüzüyle tekrar tekrar karşılaştık...

  ahmet yıldız... ölüm tehditleri aldığı için ailesinden şikâyetçi olmuştu. 17 temmuz 2008'de uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. cinayeti halen aydınlatılmadı, soruşturması hakkında hiçbir bilgi verilmiyor. hatta bir soruşturma olup olmadığından da habersiziz.

  12 kasım'da dilek ince pompalı bir tüfekle öldürüldü. dilek, bizim tanıdığımız ismiyle "bahar", eryaman davasının ilk şikâyetçilerinden biriydi ve sadece transeksüel olduğu için öldürüldü.

  ankara eryaman'da yaşanan saldırılar esat'ta devam etti. olaylar sonrasında pembe hayat lgbtt derneği’nin yürüttüğü çabalar sonrasında yakalanan çete yargılandı ve ilk defa lgbtt bireylere yönelik işlenen suçlar örgütlü suçlar kapsamında değerlendirildi. ve eryaman çetesine, yargı "çete" dedi.

  2008 raporu ile eşcinsel, biseksüel ve transeksüel kadın ve erkeklerin maruz kaldığı ayrımcılığı ve şiddeti gözler önüne sermek istiyoruz. bu rapor görmediğimiz, görmek istemediğimiz, haberdar olmadığımız ya da seyirci kaldığımız ihlalleri unutmamak ve unutturmamak adına yazıldı.

  bu raporların yazılmayacağı günlerin artık gelmesi umuduyla

  not: 2008 raporunun kitabı kaos gl ve lambdaistanbul derneklerinden temin edilebilir
  1 ... zenobia