bugün

ekrana sesli olarak abi sen nerdeydin ya dedirten dizidir. bir tv dizisine abi diye hitap etmem bir yana dursun dizideki göndermeler ve absürtlük yeni bir soluk getirmiştir. iyi ki vardır. özellikle ismail karakteri hayatımızda eksik olan komik saçmalığın beden bulmuş halidir,ki bu bizim canımıza can katmıştır.

arda'nın kızla konuşurken "- bir yerlerde otursak ya neden fakirler gibi ayakta konuşuyoruz" demesi dizide anlatabileceğim nice anektoddan sadece biridir.
behzat ç. oyuncularının erdal beşikçioğlu ve fatih artman rol aldığı dizi.
eyvallah her karakter çok iyi ama 2 karakter benim için ön planda:

(bkz: ismail abi) ve arda
yine coğu filme göndermeler yapıp yarmıstır.adamlar gelecege dönüşün Türk versiyonunu yapmıslar.harbiden gitsek de öyle olurdu herhalde herkesin cocuklarına babasının annesinin ismini vermesi falan . bir de rte nin 2023 üne gönderme iyiydi.ama ben en cok ismail abinin cocuk gibi agladıgı sahne ve bakkalın metalik triplerini sevdim .
diyologları ile farkını ortaya koyan dizidir.

dede: dur be! ne ne biçim adamsın öyle! erdal bak kal! bi gömmediğin kaldı çocukcağızı.

ismail: erdal abi allah aşkına bana balık tutmayı öğretme. bana balık ver. bana balık ver!
erdal bakkal: ne balığı lan?

mecnun: kim bilir at gibi kokuyorumdur. senin burnun iyi koku alır. bi baksana at mı gibi kokuyorum?

arda: dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe sırf ona benziyor diye usulca sokulup merhaba dedim biliyor musun?
babası: erkeğe mi?
arda: he erkeğe valla. böyle uzaktan bakınca leyla'ya benziyodu da yaklaştım bıyıklı mıyıklı rezalet bişeymiş yani. zor kaçtım.

arda: dede. sen bizim dedemiz mi olcan. hanimiş dedem hanimiş.

8. bölümün 50. dakikasından itibaren kanal d'de yayınlanan 'nuri' isimli komedi?!!? diziyle fena halde dalga geçmiş olan dizi.

nuri bakkal kadraja girdiğinde fondan gelen aşırı ve yersiz gülme efektleri her şeyi anlatıyor.
ellerinize sağlık; anlayana.
inceden inceye birçok güncel konuya giydirme yapan son dönemin en kaliteli komedi dizisi.
son bölümüyle gerçekten çok güldürmüş dizi.
2023, tatmin olma mevzusuyla yine bir yerlere bir şeyler gönderdikleri aşikar.
o değil de behzat ç'de çıktıktan sonra dizimizi sevenler artmaya başladı daha da tanındı
bence çok da iyi oldu.
fuzuli nin leyla vü mecnun mesnevisidir. mecnun beşeri aşktan ilahi aşka yükselmiştir
leylayı ararken mevlayı bulmak.
--spoiler--
az önce bir şey dikkatimi çekti.
bu çarşamba yayınlanan bölümünün fragmanı
http://www.youtube.com/watch?v=BchLIl7D6Zo
30. ve 34. saniyeler arasına dikkat..
bu sahne bölümde yok muydu yoksa ben mi o kısmı kaçırdım
--spoiler--
19:50 de trt1 de tekrarı olan dizi.
13.bölümü şu an yayınlanan dizi. tekrarı tabi.
13. bölüm, 2023 istanbul tasviriyle bir kez daha "şimdiye dek nerdeydin ey onur ünlü" dediren dizi.

7numaradan sonra trt'de beğendiğim diğer komedi dizisi.
mizahsever, kafası-basar kişilerin feci beğenebilip, dizi başına onlarca espri yakalayabilitesi yüksek over-performance dizi.

bu muhteşem dizinin oyuncuları ve senaristini can-ı gönülden kutlarım.

peşin edit: behzat ç ile ortak bölümleri ayrıca keyif vermiştir.
tüm oyuncularının tam performans oynadığı dizi.... gerçekten izlenmeye değer....
--spoiler--
ardadan teletabi göndermesi:
tinki vinki, dipsi, lala, po*
--spoiler--
--spoiler--
ismail abinin referanslarının erdal bakkal ile hırsız yavuz olması işe girmesi için yeterince etkili olamamıştır. tepki olarak ise; üç deseniz ak sakallı dedemi referans gösterirdim demiştir. beni şoka sokmuştur.
--spoiler--
şu diziyi "ben dizi izlemiyorumm ki yeaa" forsundan kurtulup izleyin. izlettirin. ismail karakterine benzer bi yaşam formu varsa bi şekilde tanışayım ben onunla allah ım. amin.
ev sahibi: çıkın bodrumumdan almanyadan odun gelcek
--spoiler--

burayı yıkanın annesi babası ölsün. hadi bakalım *

--spoiler--
14. bölüm kaygısızlar tadında sıcacık ilerliyor. absürd konulara fazla dalınmamış bu sefer.

--spoiler--
o değil de, erdal sağ ayak bileğine kolluk geçirmiş abi.
--spoiler--

erdal abi bakkal doğmuşsun yemin ediyorum. senelerce boş yere gardiyanı oynamışsın.
erdal abinin (cengiz bozkurt) çılgın attığı dizi. kırdı geçirdi resmen adam. *
-bu gözlük dinlendiricili...
+gözlerini kapatsana dinlensin...

tarzında muhabbetlere sahip, şirin ötesi dizi.
(bkz: mecnunum leylam ı gördüm)
14. bölümü önceki bölümlere göre biraz durgun geçse de yine de gecemize renk katmıştır.

avrupa yakası zamanlarından sonra çarşamba günlerine yine anlam getirdi ya, bu yeter.