1. .
  7. nesil yeni yazardır. hoşgelmiştir.
  2 ... im schizophrenic
 2. .
  daha çocuk yaşta teolojik tartışmalardaki başarısıyla dikkat çeken,
  astronom matematik dalındaki başarısıyla fransız newtonu lakabını almış,
  olasılık kuramının yaratıcası olarak tanınan,
  haklı olarak insanın bildiklerinden çok bilmediklerinin daha önemli olduğunu iddia eden,
  napolyona hocalık eden imtihanlardan geçiren,
  onunla birlikte siyasete atılan ve ihtilalden payını alan, kötü bir içişleri yöneticiliği yaparak siyasete ne kadar uzak bir kişiliği olduğunu belli eden,
  ekonometri ya da istatistik öğrenimi görenlerin karşısına ilk olarak laspeyres endeksiyle çıkan, tarihin yetiştirdiği en önemli istatistikçilerdendir..

  evrenin bugünkü halini geçmişin bir sonucu ve geleceğin nedeni olarak ele alabiliriz.. tüm bu hesaplamaları kusursuz bir şekilde yapacak bir beyin geleceği de görebilir ve böyle bir hesaplama geleceği de tıpkı bugün gibi gözler önüne serebilir diyerek kafa karıştırıcı leplace'in şeytanı kuramını ortaya atmıştır.. bu kuram schröndinger'in kedisi kuramıyla geçerliliğini yitirdiği iddia edilir ama kimin umrundadır.. sorgulatan ve meraklandıran bir paradokstur.. önemli olan tarafı da budur..

  kuramda belirtilen yapıda bir canlının varolmuş olma ihtimali, ilk aşamada bu kusursuzluğu yaratan beynin tanrınn ta kendisi olma olasılığını akla getirir.. dini inançların bu aşamada sorgulanması gerekir.. tanrı tüm bu hesaplamaları yapan ve kitabı kılıfına uyduran bir beyin olabilir, ya da bugün burada yazmamı bile önceden kader denilen o çakma muhasebe kaydında belirtmiş olan bugünkü islamik tanrı olabilir.. kimbilir.. bence birincisidir..
  2 -1 ... leplace