1. 1.
  Fransız yönetmen dominik moll 'ün 2005 yapımı gerilim türündeki filmi.Gerilim derken Hitchcock tarzı gerilim filmidir, durağanlığı ile merak enjekte ederken bünyeye, iç mekanlarda sıkıntı ve tek temalı dış mekan ile etkileyiciliği ön planda tutmasının etkileri bu filminde de hissedilmektedir.
  1 ... paramecium
 2. 2.
  sayilari artinca topluca intihar etmek uzere nehirlere giderler. bu donemde diger hayvanlara gun dogar, geyikler bile bunlari cigneyerek yer.
  1 ... opusmagnum
 3. 3.
  hayatımda izlediğim en sıkıcı film. evet.

  filmi anlatayım da izleyerek hata yapmayın sevgilikaptanseverler, kaptanınsevdikleri, canlarım.

  bundan sonrası

  --spoiler--

  mutlu çiftimiz evlerine patron ve eşini davet ederler. (anlatım bozukluğu)

  sonra patronun çapkın bi adam olduğu ortaya çıkar, karısı çıngar çıkarır. (çıngar çıkarmak sözünden nefret edip kullanmak zorunda kalmak)

  sonra karısı evden hışımla çıkar, ertesi gün evlerine gittiği adama asılır, adam buna yüz vermez. patron karısı, adamın evine gider ve intihar eder.

  sonra adam şehir dışına çıkar, karısı delirir. bi sürü intihar, ihanet, kan sahnesinden sonra beklersiniz ki bir kuzey faresi çıksın ki bütün kötücül durumları ona yükleyelim. filmin sonuna kadar çıkmaz. çıktığı zaman da onun olaylarla bi ilgisi olmadığını anlarız.

  sonuçta fransız filmiydi. sanat fransızlar için değildir kaptan arka kapi içindir!

  --spoiler--
  ... kaptan arka kapi
 4. 4.
  (bkz: lemmings)
  ... t bag
 5. 5.
  kuzey farelerine verilen isimdir. dominik moll'un yaptığı filimin paralelinde kuzey farelerinin intihar ettikleri fikri muhtemelen Norveç kuzey faresinin (Lemmus lemmus) dört yıllık inişli çıkışlı nüfus çevrimine tanık olan (ama anlayamayan) 19. yüzyıl natüralistlerinin eserlerinden kaynaklanmaktadır. Kuzey fareleri olağandışı üretken bir kapasiteye sahiptir. Tek bir dişi kuzey faresi yılda 80 yavru verebilir. Kuzey farelerinin sayılarındaki bu artış iskandinavyalıları bu farelerin havalara göre kendiliğinden çoğaldığını düşünmeye yöneltmişti. ikinci bir mite göre toplu intihar fikri, 1958 tarihi Walt Disney filmi White Wilderness (beyaz kalabalık) tarafından icat edildi. Filmin tam bir düzmece olduğu kesindir. Gerçekte olup biten ise, kuzey fareleri aşina olmadıkları topraklarda yiyecek arayışına girer ve bu durum, göl ve deniz gibi doğal engellere toslayıncaya kadar sürer. Kuzey fareleri ilerlemeye devam eder bunun sonucunda panik ve siddet baş gösterir. Kazalar meydana gelir ama bu intihar değildir.
  2 ... alpqla
 6. 6.
  sürü psikolojisine örnek verilebilecek en iyi hayvan türüdür.
  ... tiyansan