bugün

kendisini yaz aylarında uçurumdan bir koyunun atlamasıyla tüm sürünün yok olması olarak gösteren psikoloji.
Büyük fiyat dalgalanmalarında küçük yatırımcıların bilinçsiz şekilde yüksek fiyattan alım yapmaları ya da panikle düşük fiyattan satış yapmalarıdır.

gun itibari ile imkbde yapılan sey.
2005 yılında yaşanmış gerçek bir olaydır..Sürü psikolojisine en güzel örnektir..

Yer: Cennet türkiyemin bir köyünün merası..

Haber: Uçuruma çok yakın bir yerde otlayan küçük baş yaklaşık 1000 adet hayvan uçuruma en yakın olan koyunun karşı taraftaki kayaya atlamak isterken düşmesini bir oyun sanarak kendilerini uçurumdan aşağıya bırakmışlardır..

Sonuç: 800 küsür telef,100 küsür geri zekalılığı kesinleşmiş yaralı küçük baş hayvan,ne olduğunu şaşırmış bir garip çoban..
(#107217)
anket açılınca dayanamamak uludağ sözlüke indirgenebilecek örnektir.* ***
kendi fikirleriyle hareket etmekten korkan, onun için çoğunluğa uyan, koyunlar misali ne denilirse yapan insanların ruh halleridir.
(bkz: koyun gibisin kardeşim)
sorumluluk almaktan korkmaktır
Seçim yapmamayı seçmektir.
-memmemee memeeeee
-lan mehmet ayrılma bak kurt kapar meeee
-ya sıkıldım ama meeee sen nereye ben oraya
-lan oğlum eski köye yeni adet mi getiriyon bakiym meeeee
-evet öyle meeee isyan başlatıyorum meeee demokrasi
-git ulan o zaman burdan meeeee gelirsen tepelerim valla meeee
-üsteki ne yazmış,hmmm geçirmiş,ben ne düşünüyorum(aslında güzel program cok guldum)bakayım kaç kişi uyuz oluyor yada seviyor ona göre bende bişi yazarım,bu geçirmiş,bu laf sokmus,bu uyuz olmus,bu sevmemiş,bu bişeye benzetmiş buda sevmiş..hmm ozaman bende geçiriyim,laf sokayım,uyuz olayım,sevmiyim,hmm bir program bulmalıyım ona benzeteyim,sevmesemde olur seviyorum aslında ben olsun ama geçirmem lazım
insanlardan zamanla koyunlara geçmiş bir davranış biçimidir. tribünlerde ve secim konuşmalarında sıkça görülür.
her zaman onumuze cıkan bızde onlardan bırıyız aslında dedırten başıktır.
(bkz: koyun)
(bkz: güdülmek)
life of brian da mukemmel bir sekilde anlatilmis olan psikoloji.
koyun gibi güdülmeye alışık bir toplumun psikolojidir. şaşılacak bir şey yoktur.
sinema,tiyatro vb.. yerlerde bir kişinin alkışa başlaması neticesinde diğerlerinin de vakit kaybetmeden ritme ayak uydurmalarıdır
okul da birisi hadi ders düştü gidelim dediği zaman 5 sn. ye içinde sınıfın boşalmasıdır.
(bkz: din)
güzergahı tam olarak bilinmeyen bir otobüse binildiğinde, çoğu kişinin toplu halde bir durakta indiğini görüp sizin de inmeniz, sürü psikolojisinin insana uyarlanmış örneklerinden bir tanesidir.
okulda;
öğrenci: ama hocam ali de konuşuyooo... ya da,
- hocam ali de kitabını evde unutmuuuş... ya da,
-ali' nin de kalemi yok amaaa... ya da,
-ali de çalışmadı ama hocaaam... gibi söylemler üzerine hocanın;
hoca: ali camdan atlasa sen de mi atlayacaksın yavrucuğum?
sorusuyla örneklediği durumdur.
yoruma açık veya öznel olabilecek entrylerde ilk girilen girdinin savundugu düşünceyi savunmak da sürü psikolojisine örnek olabilir.
sürü psikolojisi, kendi fikrine ve vicdanına ihanettir.
sürü psikolojisinin evrimi:

- evet arkadaşlar oyun hamurundan güzel bir solucan yaptığı için ali'yi alkışlıyoruz (şlak.. şak.. şak.. şak...)

- "ben bulut gördüm".. evet arkadaşlar bu güzel cümle için alî'yi alkışlıyoruz aferin ali 100..(şlak... şlak.. şlak...)

- "ne yani öldürmeyelim de besleyelim mi?" (şlak.. şak... şak... şak... şak....)

- "benim memurum işini bilir." (şlak... şak... şak... şak...)

- "ben sizin ananızııım.. bacınızııım.." (şlak... şlak.. şak.. şak...)

- "camiler süngümüüüzzz.. şeriaaat.." (şlak... şlak.. şak... şak...)

- "biz ermeni değiliz... hepimiz türküz.." (şlak... şak... şak.. şak...şlak)

- "daldan dala... daldan dala" (şlak.. şak... şak... şak... şak..)

- "naanee nannnaaaneee..." (şlak... şlak... şak.. şak...)

.ve son olarak..

- "herşeyin bir ilki var seray bunu sen de biliyo... suuuuuoooooonnnn... eeeveeeeeeeeeetttt... eeeveeeeeeeeet"

hepinize şlak... şak... şak... şak... şak... şak....
(#1521883)