bugün

dumanın rezil isimli şarkısında geçen sözler. ihlas suresinden dalga geçer gibi alıntı yapınca ateist lan bunlar diyesi geliyor insanın. ama aslında dini sömürenlere imiş mesajları. gerçi estetik olmamış ama neyse.
hastasıyım adamların orası ayrı.

http://www.zaman.com.tr/h...in-haddine-degil-bizim-de

Antalya gençlik derneği dumanın antalyaya gelmemesi için kampanya başlatmış bu sözler üzerine.

http://www.milliyet.com.t...a%20gelmesin&ver=2007

o değil de adamlar iyi albüm reklamı yaptılar, helal olsun.
ateistlikle filan ilgisi olmayan, günümüz türkiyesini açıklayan hoş kelime oyunu. löp yutana laf yok da bunlar mı ateist oldu? bırak allasen.
--alıntı--
Ama yine de 'ortada bir yanlış var' yok mu? 'Rezil' isimli parçayı dinleyince haliniz duman diye düşündüm. "Ortada bir dergah var / Devrilir başın yarar / Arkasında tezgah var / Lem yelid ve löp yutar" diyorsunuz. ihlas Sûresi'nde geçen "Lem yelid" ifadesinin ardından löp yutar demenizin amacı ne?

Kaan: Orada eleştirdiğimiz şey dinin suistimal edilmesi. Yani kendine menfaat sağlaması insanların. Ki bu, yıllardan beri Türkiye tarihinde her kesimin yaptığı bir şey. Formlarda ihlas Sûresi'yle dalga geçiyorlar diye alakasız konulara değinmişler. Kimsenin haddine düşmez insanın dini ve inancıyla dalga geçmek. Konunun öznesi, ortada dönen bir tezgâhın olması. Burada fena olan, bunu tespit edip ortaya koymak mı, yoksa bunu yapıp çıkar sağlayanlar mı fena? ihlas Sûresi, çok da güzel bir ayet. Sade ve en güzel ayetlerden bir tanesi. Biz değerini bilmeden, farkında olmadan bir şeyler yapmıyoruz. Ama orada konunun ayetle bir alakası yok. Din adamı gönülden inanarak, iyilik ve güzellik içindeyse biz de onunla beraberiz. Ama bunu söyleyip üstüne de bundan çıkar sağlıyorsa onun karşısındayız.

Cengiz: Teknik bir detay var orada. 'Lem Yelid'in arkasından gelen 'löp yutar' ifadesi tezgâhın fiili. Yani dörtlüğe bakarsanız, son iki dizede yıkılan dergâh, löp yutan tezgâhtır. Lem Yelid'le kesinlikle bağlantılı değildir. Şiirin yorumlanmasında hızla yapılmış yorumlar olabilir, ama Lem Yelid'i deforme etmek kimsenin haddine değil, bizim de haddimize değil.

"Ortada bir yanlış var / Yanlışı yapan yanar / Arkasında sandık var" ibaresi hemen AK Parti'ye karşı bir söylemi çağrıştırmıyor mu?

Batuhan: Kaç dönemde okursanız, kim iktidardaysa aslında sandık onun arkasında.

CHP'nin Kur'an kursu, çarşaf açılımlarını da bir istismar olarak mı görüyorsunuz

Kaan: Mesela, aynen. Ben de onu diyorum. Bunu illa AK Parti olarak görmemek lazım. Bu açılımı da eleştiriyoruz tabii ki.

'Ateş olmayan yerden duman çıkmaz' sözü gereğince, bazıları sizi ateizm propagandası yapmakla suçluyorlar sitelerde.

Kaan: Onu da duyduk. Onu öyle yazanlar ateizm propagandası yapıyorlar. Biz öyle bir şey yapmadığımızı biliyoruz zaten.

inançlı mısınız?

Kaan: Hepimiz Müslüman'ız. Bir yabancı kalkıp zaten böyle bir şarkı yazmasın, biz kendi kendimizi eleştireceğiz. Bu işin içinde olmasak, Türkiye vatandaşı ve Müslüman olmasak böyle bir şeyi yazmaya hakkımız bile olmaz. Birbirimizi eleştirerek bir yere geleceğiz. Formlarda yazıldığı gibi algılanırsa çok çirkin yerlere gelir, böyle şeyler olsun istemiyoruz. Bunu tepki çekmek için de, gündem olmak için de yapmadık.
--alıntı--

bu şekilde bi açıklama yapmış duman grubu'nun üyeleri bu şarkı sözüne. kendilerine göre samimi olabilirler, bunu bilmiyorum tabi ama ben açıkçası bu açıklamalarından tatmin olamadım. hayır dini kullananlara karşı çıkmalarına değil sitemim, bunu bir ayeti kullanarak yapmaları ne derlerse desinler, nasıl açıklarlarsa açıklasınlar gözümde haklı çıkarmıyor onları malesef.

"hepimiz müslümanız" demişler bir de. keşke daha bilgili müslümanlar olsalar dedim içimden röportajlarını okurken. öyle istedim ne bileyim, çünkü tutumları cılız geldi bana. röportajın aşağıdaki kısmının da payı var bunda açıkçası;

--alıntı--
Şarkıda işaret edilen sonumuz ne?

Ari-Kaan: Toprak olmak...

Bitiyor mu toprak olunca her şey?

Ari: Onu toprak olmadan bilemiyorum.

Cengiz: Şarkılarda da işlenen şey, bu hayatta da bize bahşedilmiş cennet olduğu... Dünya üzerindeki diğer canlılara eziyet etmedikçe de bu dünya üzerinde de aslında cenneti yaşayabiliriz. Önemli olan, birbirimize karşı saygı duymamız ve sevecen olmamız.
--alıntı--

kimse alınmasın ama bunun bir müslümanın hayat felsefesiyle pek de ilgisi yok.
akp'nin, "hoop din istismarı, para cukka" tarzı siyasetini anlatan eş anlamlı sözlükler.

duman'ın albümlerini beğenmedim ama, bir daha indirip dinleyeyim bu sözlerden sonra.
ironik bir duman şarkısı. grubun zaman gazetesine röportaj vermesi de ayrıca ironik olmuş.

bildiğim kadarıyla bunların başka bir şarkısında 'biri arap tayfası, ötekisi gavur mandası' lafları geçiyordu. acaba bu şarkı için de vakit ve hürriyet gazetesine röportaj vermişler miydi? vermişlerse de eminim 'orada eleştirdiğimiz şey arabistan'ın suistimal edilmesi' ve 'orada eleştirdiğimiz şey gavurun suistimal edilmesi' derlerdi.

bizim buralarda güzel bir laf vardır, yiyemeyeceğin yar.ağın altına girmeyeceksin diye. olmamış duman. duman ot lazım hem de daha çok, ben çıkıyorum email şebekemden ko...
bir de "hepimiz müslümanız" diye geçiştirmişler röportajı fakat hayatı yaşa şarkısında

boşver öbür dünyayı
hayatı yaşa

diyen bir grup bana müslümanım diye geçinmesin. Fakat "rezil" adlı şarkısında türkiyenin bugünkü durumunu eleştirdiğine katılmak gerekir ki öyledir zaten. Bugün dini sömürenleri lem yelid ve löp yutar diyerek onları irdelemiş, eleştirmiştir. * *
Bi BAKMIŞIZ DUMAN GURUBU ERGENEKONDAN YARGILANIYO HiÇ ŞAŞIRMAM.ELEŞTiRi OKLARI HASSAS MEVKiLERE UZANMIŞ BU ŞARKIYLA.
adrese teslim söz dizisi. kimse kimsenin dinine bok atmıyor, adam lafı nereye yolladığını açık açık belirtmiş zaten şarkıda(röportajdan bahsetmiyorum, o konuya ayrıca değinirim birazdan).

hemen "hop! kutsalımıza saldırdılar! saldırın ulan!" pozisyonuna geçmeyin yani, sakin olun.

her neyse, buradaki en büyük yanlış bence dumanın bu röportajı vermesi olmuş. ya bırak kardeşim sen sözünü yazmışsın güzel güzel, isteyen istediği şekilde anlasın, size ne bundan? herkes aynı şeyi anlıyor olsaydı dinlediğinden, müzik diye bir şey varolabilirmiydi bu dünyada? anlatmışsın sen kendini şarkınla işte, tekrardan sözleri açıklamaya hiç gerek yok. ben kaan'dan "biz şarkıyı yaptık, yorumlama işi de dinleyicilere kalmış" gibi nispeten daha gizemli, dinleyiciyi teşvik edecek bir cevap beklerdim "rezil" ile ilgili soruya.
hasimsizligin son noktasi. lan adamlar kurana kufur etmemis. kurani kullanarak insanlari somurenlere tepki gostermisler. siz degilmisiniz yillarca allahu ekber yatta geber diyen, esprisi geldiginde kuran, din dinlemeyip bel altina vuran. ama bakiyorsun baskasi bir elestiri yapinca yok sehre girme, yok protesto yok su, yok bu.

(bkz: kafa siken dinci zirvalari)
(bkz: bismillahirahmime)
bazılarının "anan güzel mi?" sorusu kadar bozulmayacakları eylemdir. Oysa dini değerler onların düşündüğünden daha saygındır.
Bir kez şu cümleye bakın allahaşkına. Bu cümlenin dini değerlere hakaret etmekten başka bir anlamı var mı? Eğer daha önce böyle bir cümle duyan varsa beri gelsin. Böyle tiplerin hepsini duman edecek bir adalet yok ki bizde. HAlen anlayamadık dini değerlerle uğraşmanın özgürlük alanına giremeyeceğini.
yahu kardeşim, tamam ortada bir tezgah var... bunu çekip çeviren bir dergah var, ona da eyvallah.. herkes biliyor bu teraneyi. bilmediğimiz bir şey değil. birileri her türlü inanç ve görüşte olduğu gibi din üzerinde de kazanç sağlamaya çalışıyor veya sağlıyor.. tamam da size mi kaldı? sen mi kurtaracaksın bu ülkede dinin suistimal edilişinden bizi? gayet tuhafsınız, gayet tezatsınız.. kaldı ki, tüm bu din istismarı elbette ki dile getirilmeli fakat bunu yapacak en son isimdir bu grup. zaten bana hitap eden bir tarzları yoktu, birkaç parçalarını dinlerdim ama bu şarkıyla iyice soğudum.

röportaj da çok yapmacık. "hepimiz müslümanız." deyip aklı sıra dalga geçiyor. hea ayrıca ortada gocunma falan yok canlarım. herkes biliyor kimlerin dini sömürdüğünü, katılıyorum da bu duruma. "duman'a ne!" benim sorunum. hoşgörü gösterilesi bir şey değil yaptıkları. haddini aşmış duman.

edit: ulan bakıyorum da şöyle bir; şarkı hakkında olumsuz tepki veren her yazar öküz gibi eksi yemiş. aksini yazan yazar şükela olmuş nerdeyse. her şey eleştirilebilmedilir ne de olsa. aydın olabilmek, entelektüel olabilmek oradan geçiyor ya! ben böyle gerici bir güruh görmedim.. bir kişi * çıkıp okşasa egolarını, adama tüy kondurmuyorlar. dayanışma var ama takdir ettim. böyle bir araya gelip teletabiler gibi "vici vici vici hiyuu kimi eksileyeliiiim? aha kur'an ayetleriyle dalga geçilen şarkıya karşı tepkiler var. hiyuuu gelin saldıralım şunlara oleeey.. çok eğleniyoruuuuzz! eksi! eksi! eksi! hurraa!" bu moddalar daima. ateşli veletler sizi.. konserlerde de yaka bağır açıp "dumağğğhhn" diye höyküren tayfadır zaten bu güruh.. neyse topluyorum: "ateş * olmayan yerden duman çıkmaz."
amacı dine laf sokmak olsa bile, rahatsız olanların yapabilecekleri tek şeyin rahatsız olmaya devam edecekleri şarkı sözü. isteyen istediği kavrama, görüşe istediği eleştiriyi getirebilir, bu ister makale olsun ister şarkı sözünde geçsin. bunun adına da düşünce ve ifade özgürlüğü denir. din konusu da bu alanın dışında değildir. şarkıyı yazanları helak edicek bi adalet anlayışı isteyenlerse ayrı bi komik. ne yapalım yani toplayıp yakalım mı adamları.
duman şarkısında geçen ve bir hayli tartışmaya sebebiyet vermiş olan sözdür.
savunanlar diyor ki ''efendim dini kendi menfaatleri için kullanan insanlar var bu şarkı o yüzden çok süper''

karşı çıkanlar ise diyor ki ''efendim tamam böyle olaylar var ancak sen kuran-ı kerim de geçen bir şeyi nasıl değiştirmeye kalkışırsın sen bunu eleştir ama bunu din üzerinden yapma''

iki tarafta haklı tabi peki ileride bir sarkıcı cıksa ve ''atatürk üzerinden prim yapanlar için buna benzer bir şarkı yazsa'' mesela diyorum hani olmaz ya oldu diyelim acaba bu gün savunanlar o gün ne diyecekler?

atatürk üzerinden kendine pay çıkartanlar onu istismar edip rant elde edenler yok mu? var.

samimi olduğunuza inanmak isterim.

edit: dostum eksiliyorsun ama burada yazanlar dogru baz istasyonunu atatürk posteriyle gizlemek diye bir haber görmediysen ayıp sana.
(bkz: anlayana sivrisinek saz anlamayana davul gitar az)
duman'ın tırt muhalifliğini gösteren sözlerdir. hayır, kuran ayetiyle kelime oyunu yapmakta sorun yok da, artık tarikatlara, cemaatleri eleştirmenin muhalefetlikle bir ilgisi yok be canım... çünkü onlar iktidar değil. illa muhalif olacağım diyorsan orduyu, bürokrasiyi, gerçek zorbaları eleştir, "pis fethullahçılar" demek kolay, kolaysa devlete kafa tut, derler adama.
şarkı sözü yazarken de konserdeki gibi ayık! kafalılarsa eleştirilmemesi gereken hede.
din karşıtı olmamalarına rağmen din sömürücülerine laf sokmak amacıyla lem yelid, velem yuled ile dalga geçmiştir.

sitesi de: http://www.dumaniboykot.org
Ortada bir yanlış var
Yanlışı yapan yanar
Arkasında sandık var
Değmesin akıncılar

Geri kaç geri kaç, oğlancık
Senin de başın yanar
Ortada bir yanlış var
Memleket uyurgezer

Aldırma geldik oyuna
Kandır beni, kandırsana
Rezil kandırsana

Ortada bir dergah var
Devrilir başın yarar
Arkasında tezgah var
Lem yelid ve löp yutar

Senin de başın yanar
Ortada bir dergah var
Memleket uyurgezer

Aldırma geldik oyuna
Kandır beni, kandırsana
Rezil kandırsana

Ortada bir gerçek var
Gerçeği gören de var
Arkasında mercek var
Ve muhtelif sakıncalar

Senin de başın yanar
Ortada bir gerçek var
Memleket uyurgezer

Aldırma geldik oyuna
Kandır beni, kandırsana
Rezil kandırsana
islam gibi güzel bir dini akp ile özdeşleştirip de, kutsal sayılan şeylere dil uzattığı için duman'dan uzaklaşma sebebi olan şarkı sözü.
başka söz mü yoktu akp ile dalga geçecek? ha bu söz de yaratıcı olsa gam yemem.

asıl göt isteyen şarkı sözü; "akp götümü ye" şeklinde olabilirdi. ama her zamanki gibi islam'a dil uzatılıyor. bir kez olsun şu 2 kavramı ayrı ayrı ele alın.
hayatımda ilk gittiğim konser duman'ındır. ne de eğlenmiştik.. daha düne kadar da sevip saydığım, dinlediğim -hatta halen daha bu şarkı hariç dinlediğim- bir grup. ama bu şarkıyla yukarıdaki modern eleştiri ustalarının düştüğü kadar komik ve gülünç durumdalar şu an benim gözümde.. cahilliklerine mi yanayım,* hala savunmalarına mı yanayım, yalan dolan röportajlarına mı yanayım bilemedim. ortada bir de şöyle bir tezgah var: "lem yelid ve lem yûled" doğmamış ve doğurulmamış anlamına gelmektedir ve bu sıfatın sahibi dergah değil Allah'tır. bu sözü bu şarkıda kullanmanın gereksizliği aşikarken hala neyin inadındasınız?
dini kullananları eleştirmek rezil şarkısı yazarına kalmış, yurdum daha ne aziyetlere gebe kimbilir.

duman bu şarkıyı derhal albümünden çıkarmalıdır, dini kullanmak bu gibi alçakca yöntemlere başvurarak, allahın kelimeleri ile dalga geçmektir. bir tartışma koparıp reklamını yapmaktır, dinin kullanmak budur. 28 subatta degiliz boşuna degrimene su taşımaya çalışmayın, reziller albüme isimlerini vermişler, belki de alçak olsa, daha bir cuk otururdu.
duman grubu'nun rezil isimli parçasının en vurucu cümlesi. *
kur'an-ı kerim'in ayetlerini kendilerine göre budayıp afedersiniz milleti s.ken din sömürücülerini görmezden gelen kesimin, kendilerine birşeyleri anlatmaya çalışan kesimi taşlamasına sebep olan cümle. bunlar arapça sözcükler. madem arapça kelimeleri bu şekilde kullanmak günah, o zaman arap dilini konuşan adam karısıyla da konuşmasın ayıp şeyleri. çünkü söylediği şeyler kur'an da geçiyor. aa olur mu hiç. arabistan da sokaktaki çocuk küfür ederken küfür arasında kur'an da geçen kelimeleri söylüyor. hadi gidelim onları da taşlayalım.

bunun yanında bir de daha şarkının sözlerini dahi duymayıp "aa şerefsizlere bak" diye yargısız infaz moduna geçenler de var. "alak" güzel kardeşim !

Ortada bir dergah var
Devrilir başın yarar
Arkasında tezgah var
Lem yelid ve löp yutar
birer saat arayla dinlemekle bana daha fazla keyif veren, "kandır beni kandırsana rezil" dediği parça.
sonunda gitar akorlarını çıkardığım mükemmel ötesi parça.