bugün

gece izledim, uyudum. öğlen kaldığım yerden devam ettim yine uyudum. belki felsefik çıkarımları olan bir film ama ne yazık ki sürükleyiciliği sıfır. sanırım tüketim kültürüne alıştırılan günümüz seyircisinin pek hoşuna gitmeyecek bir film yapmış haneke bey. bir nevi durum öyküsü diyebiliriz ama kesinlikle cezbetmiyor.
Michael haneke bu filmiyle bana bir kez daha bu işin allahı olduğunu kanıtlamıştır.allahına kurban haneke.

Filmi sıkıcı bulan kötü bulan her kim olursa olsun kendini bence filmin sonunda yanan o ateşe atmalıdır. bunu yapabilmek için benny kadar olayların farkında olmak gerekir ve benny kadar çıplak fakat benny nin inandığı yalanlara inanmamalı tabi bu insan.
amerikan sineması bir çok dünyanın sonu temalı film yaptı ihtişamlı dünyalarının ihtişamlı sonunu anlattılar hep.
haneke de dünyanın sonunu anlatıyor belki ama herzamanki gibi sonunu bağlamadan başı da yok aslında nedenide.sonun ortasını gösteriyor
başlangıcı ve bitişi izleyiciye bırakıyor.hani sonunda özgürlük heykelinin yıkılmasını falan bekleyenleriniz olur diye diyorum.yok öyle bişey.
ama kendinizin nasıl yıkıldıgını görmek için izleyiniz,izlettiriniz.
başına bir felaket gelen toplumun , fransız toplumu olsa bile nasıl çabuk çözüldüğünü, aslında modern toplumun pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösteren güzel film.

film çok şey öğretiyor ama bana öğrettikleri:
feleket sonunda sığınılan ev sayesinde ,büyük bir felaket sonunda sığınacak en güvenilir yerin bile ne kadar güvensiz olabileceğini. az kişiden oluşan kadrosuyla, kargaşa ortamı sadece büyük kalabalıklar içinde değil, sayılı insanlarla da anlatılabileceğini. atı ve suyu olan adamların hakimiyeti ile böyle zamanlarda bir atın veya biraz suyun değerinin her şeyden fazla olduğunu. trenin geleceğini söyleyen adam ile insanların kendilerini kullanan kişileri bile çaresizlikten kutsal olarak görmeleri ...

kısaca körlük filmine (veya kitabı) benziyor ,sadece daha etkili .....
Sonuna kadar izlemesi oldukça zor olan bir film. Ancak bir o kadar da gerçekçi. Gerçek hayat asla diğer facia filmler gibi olmaz. Bunun gibi olur. Öyle ağır, öyle yavaş, öyle adaletsiz, öyle karanlık, öyle sinir bozucu. hayatı da kapatıp gitmek istersiniz emin olun öyle durumlarda.
hayatımda izlediğim en gerçekçi felaket filmi.
ve tabi en sinir bozucu.