bugün

her yaz arifesi tartışma konusu olan bikini reklamları belediye ve mayo firmalarını karşı karşıya getiriyor.
belediyenin türk ahlak töre ve inançlarına aykırı bulduğu gerekçesiyle kaldırttığı reklamlar, ultra laikler tarafından rahatsızlıkla karşılanıyor.

laikliğin bilmsel tanımı ile baktığımızda inanç hürriyet ve serbestiyet hakları doğrultusunda mayo veye bikini giymeye engel olmaya devletin hakkı yok;ancak kamu alanında insanların ortak kullandığı mekanlarda'türk ahlak ve inanç yapısına aykırıdır' mezkur reklamar.

zaten havadan nem kapan şeriat tahlikesi ile yaşayan neolaikler bu durumdan pay çıkarıp bikinilerini lakliğin sembolü haline getirmişlerdir.
edit:

başlığı okuyup saldıran cahillere inat tırnak içine aldım en önemli bölümü..

(bkz: daha once yazilanlari okumadan entry girmek)* * *

--spoiler--
Bizse 21. yüzyılda hala örtünme meselesine saplanıp kalmış olmanın utancını yaşıyoruz.
Örtünen kadınların kıyafetine müdahale edilmesinden yakınan belediyeler, örtünmeyen kadınların afişlerine müdahale ederken suçluluk duymuyorlar.
Yaptıkları müdahaleyle "Bunlar hepimizi örtecek" kaygısına da benzin döküyorlar.
Ve kaygılananları, bikini yanında saf tutmaya zorluyorlar.
Türban karşısında bikini , laikliğin bayrağı haline geliyor.
--spoiler--

gizli bkz içinde can dündar esinlenme şeklinde verilmiştir..can dündar yazısında devletin buna karışmaya hakkı yok belediye yasakladıkça karşı tarafta bikini yi laikliğin simgesi olarak görmeye başladı diyor ki bende bundan uzak yorumlar yapmadım..

can dündar dan farklı olarak belediyenin gerekçesi reklamların kamuya ait alanlarda gösterilmesi konusunda belediye ye katıldığımı yazdım..lütfen okuyun
bikinili afişlerin koymasını engelleyen zihniyete tepki göstermenin nedeni laiklik değildir efendim. insanları beyinleriyle algılamaya davet ediyorum. mayolu afişler hep asılıyordu ne oldu birden muhafazakar olup çıktınız? şu türk geneleği, töresi dediğiniz şey birden değişti mi yoksa? bikininin nesi geleneklerimize aykırıdır? birden ahlaka aykırı olan şey nedir? bikini giyiyoruz o halde ahlaksızız..
kadın vücudunun ahlaksızlık olarak görülmesi ne kadar yozlaştığımızın kanıtıdır. kadın vücuduna ne şekilde bakıldığının kanıtıdır. afişe bakıp bikiniyi incelemek varken (ki reklamın amacı budur) oha karıya bak zihniyetinde olunduğunun kanıtıdır. bugün bunu yapan, yarın dar giyinen kadınların da ahlak kurallarının dışına çıktığını savunacaklardır. aslında bugün de yapmak istiyorlar da, o kadar ileri gitmeyi götleri yemiyor tabi ki..

sapıkla sapık olmayınız.

ayrıca başlık için,
(bkz: saptırma yeteneğinize hayranım sayın barlas)
(bkz: emre kongar)
kızım sana söylüyorum gelinim sen anla..
bikini reklamlarını yasaklanması çok aptalca bir nedendir, özel sektörün reklamlarına devletin müdahale etmesi demokrasiye darbe niteliğindedir...

bir de bu tür reklamları veren şirket yöneticilerinin bu tür yasaklamaya tepki göstermemesi ise ilginçtir... ya da onlarında bir şekilde önleri piyasadan yararlandırılmamak gibi bir baskıyla kesilmektedir...

çok gariptir, üç tarafı denzilerle çevrili bir ülkede gelir kaynaklarından en büyüğü olmaya aday turizm devlet tarafından belli edilmeden önü kesilmektedir...

artık hükümet ne yapacağını şaşırmır bir şekilde aptalca yasaklamalar getirmektedir saçma bahaneler ile sonrada biz cumhuriyeti, demokrasiyi ve laikliği koruyoruz açıklamaları yapmaktadir...

sen insanların kılık kıyafetine, onlarla ilgili reklamlara yasaklama getirirsen sana yapılan kılık kıyafet baskısına nasıl ses çıkarabilirsin...

hükümet ve muhalefet yaptıkları saçma uygulama ve söylemlerle git gide komik duruma düşmektedirler...
laiklikle yani din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ile bikini reklamları arasında nasıl bir bağlantı kurdular anlamak imkansız.
pek cok avrupali laik ulkede tipki bunun gibi yasaklar oluyor ama orada neden kimse "amanin laiklik elden gidiyorrrrr" diye bagirmiyor bir oturup dusunelim bence.
şeriatcının, karısına çarşaf, sevgilisine laikliğin bayrağı olan bikini giydirmesi.
bikini ile lakikliğin bir tutulması sadece gerici zihniyetin yapacağı davranış olur. bizler davamızı kızlar etek giysin, bikini giysin, orasını burasını sergilesin diye yürütmüyoruz. bizler atatürk'ün bizlere bıraktığı mirası en özgür türkiyeye sahip olalım diye savunuyoruz, savaşıyoruz.
bu yüzden bikini ve laikliğin aynı cümle içinde kullanılması dahası bu terimleri bir arada kullanıp sırf provoke edeyim insanları diye buraya taşınması gerici, bağnaz bir zihniyetin eseridir.
florya plajı na haşemalı yobazların doluşması hadisesinde de görüldüğü gibi al sancak yerine ay-yıldız marka bikinilerle çağlayanda toplanırsa bunlar şaşmam!
(bkz: modernliğin bayrağı olarak çıplaklık)
(bkz: bayrağı türban olanların komik tespitleri)
kesinlikle doğrudur. şeriatın bayrağı da haşemadır... pardon, abd bayrağı olması lazımdı, karıştırdım....
(bkz: fetonun bayrağı prezervatif)
dinle devlet işlerini ayıralım derken, dinle tüm işlerini ayırmış insanların çağdaşlık adı altında eşlerini, sevgililerini kamuya açmalarına hizmet eden araçtır.
mayokinidir o daha modern.*
doğrudur. ne kadar soyunursak o kadae ilerici atatürkçü çağdaş oluyoruz.
Laiklik ile bikini giymek arasında direk bir bağ kurulamayacak olsa bile bikini giyen geniş meşrepli insanların pek çoğu laikliği benimsemiş insanlardır.
Bazı çevreler nasıl ki türbanı yobazlığın simgesi olarak tanımlıyorsa bikini de laikliğin sembolü olarak nitelendirilebilir.
görsel