bugün

tombiş, rengarenk yünden saçları olan, vücutları bezden yapılmış ve kokulu bebeklerdir. görüntü itibariyle oldukça sevimlidirler. diğer oyuncak bebeklere oranla daha büyüktürler.
bazıları hareket edince ses çıkardığından çocukların korkulu rüyası olmuş bebektir
1976'da sanat öğretmeni olan xavier roberts, yama yöntemiyle yorganlar yapıyordu. bir gün "ben neden bu yöntemle bir bebek yapmıyorum ki" diye düşündü ve ilk lahana bebeği ortaya çıkarmış oldu. bu bebekler çevresi tarafından çok ilgi gördü. bir zaman sonra bir oyuncak firmanı roberts'i keşfetti ve bu oyuncak dünya çapında tanınan bir bebek haline geldi. ismini bebeğin oldukça tombul olması ve lahanaya benzemesinden alıyor.
küçüklüğümde her kız arkadaşımda renk renk türevleri bulunan, şirin surata sahip bebek.
küçükken babamın bir gece alıp ben uyurken başucuma bırakıp sabha beni sevinçten deli eden bebektir. hala saklarım.
Bazı annelerin çocuklarına oynatmadan vitrine koyup yıllarca beklettiği, çocuk nihayet ergenlikten çıkınca kendisine emanet edilen oyuncak...
saçları kıvır kıvır, pembe pembe, ayrıyetten kokulu olan, tombiş yanakları olan, çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez hedesi, canımız ciğerimiz bebek. kimilerinin o cağnım bebeği yemek gibi fantazileri olsa da, kendisi yenmez, yutulmaz. sadece oynamak içindir.
iş bu entryi yazarken bile yatagımın yanından bana melül melül bakan, kücükken eve ne kadar bebek geldiyse onlarından elinden kacırmak icin turlu numaralara girdigim, biraz buyudukten sonra kıyafetlerini o gelen bebelere giydirip fotograflar cektigim, liseye gecince sarılıp uyudugum, agladıgım, şimdiyse tatillerde eve donuşlerde her odaya girdigimde bıraktıgım yerden tatlı tatlı sırıtan, mis kokulu yeşil saçlı vazgecilmez olan.
acayip güzel kokar. yumuşak, tatlı, pembe kokar.
"okul öncesi eğitim" olayına önceden "anasınıfı" denirdi.
anasınıfına giderken her ay bir öğrencinin doğum günü kutlanırdı.sınıf annesi her öğrenciden para toplar ve doğum günü çocuğuna hediye alırdı. bu sayede sahip olmuştum pembe ve kokulu saçlı,boyumdan büyük bebeğime.hiç oynamadım çünkü büyüklüğü yorardı beni.kokusu hala burnumdadır.
kafası güzel kokuludur.